“C5+1” шаклидаги вазирлар учрашуви тўғрисида
Марказий Осиё давлатлари ва Америка Қўшма Штатларининг “C5+1” шаклидаги навбатдаги вазирлар учрашуви бўлиб ўтди.
Видеоконференсалоқа шаклида ўтказилган тадбирда Ўзбекистон Республикаси, Қирғизистон Республикаси, Қозоғистон Республикаси, Тожикистон Республикаси ва АҚШ ташқи сиёсат идоралари раҳбарлари “C5+1” доирасидаги ҳамкорликнинг долзарб масалаларини муҳокама қилдилар ва минтақавий кун тартиби юзасидан фикр алмашдилар.
Иқтисодиёт, хавфсизлик, иқлим ўзгаришига қарши курашиш, шунингдек, Афғонистондаги вазият юзасидан амалий ҳамкорликни мустаҳкамлаш бўйича таклифлар кўриб чиқилди.
Ўзбекистон Республикаси Ташқи ишлар вазири Абдулазиз Камилов ўз нутқида иқлим ва экологик ўзгаришларнинг оқибатларини юмшатиш, минтақада “яшил иқтисодий ўсиш”ни таъминлаш, пандемияга қарши курашиш борасидаги саъй-ҳаракатларни мувофиқлаштириш, ўзаро савдо, инвестиция ва транспорт алоқаларини ривожлантириш дастурларини амалга ошириш орқали “C5+1” йўналиши бўйича ҳамкорликни фаоллаштириш учун имкониятлар мавжудлигини таъкидлади.

О министерской встрече формата «С5+1»
Очередная министерская встреча стран Центральной Азии и Соединенных Штатов Америки в формате «С5+1».
В ходе мероприятия, прошедшем в режиме видеоконференцсвязи, руководители внешнеполитических ведомств Республики Казахстан, Кыргызской Республики, Республики Таджикистан, Республики Узбекистан и США обсудили актуальные вопросы взаимодействия в рамках «С5+1» и обменялись мнениями по региональной повестке.
Рассмотрены предложения по укреплению практического взаимодействия в сферах экономики, безопасности, борьбы с изменением климата, а также ситуации в Афганистане.
В своем выступлении Министр иностранных дел Республики Узбекистан Абдулазиз Камилов отметил наличие возможностей для активизации сотрудничества по линии «С5+1» посредством реализации программ по минимизации последствий климатических и экологических изменений, обеспечению «зеленого экономического роста» в регионе, координации усилий по борьбе с пандемией, наращиванию взаимной торговли, инвестиций и транспортных связей.