Баку шаҳрида Ижтимоий таъминотни ислоҳ қилиш ва бу йўналишда мамлакатлар ўртасидаги ўзаро манфаатли ҳамкорликка бағишланган конференция бўлиб ўтди
Пенсия ва ижтимоий жамғармалар халқаро ассотсиатсияиси раиси Алмас Курманов ва Ассотсиатсия директори Евгений Аметов, шунингдек, халқаро ижтимоий таъминот Ассотсиатсияси бош котиби Марсело Абирамия Каетанонинг видео форматдаги табрик нутқида ижтимоий соҳа олдида турган янги муаммоларга мувофиқ ижтимоий таъминотни ислоҳ қилиш зарурлиги ва ушбу соҳадаги мамлакатлар ўртасидаги ўзаро манфаатли ҳамкорликнинг аҳамияти таъкидланди. Шунингдек, бу галги анжуманнинг аҳамиятини ҳам шу нуқтаи назардан қайд этдилар.
Сўнгра Гимолай Мамишов жамғармаси бошқаруви раиси сўнгги йилларда Озарбайжонда ижтимоий ҳимоя дастурлари, ижтимоий таъминот соҳасидаги ислоҳотлар ҳақида тақдимот қилди. Шунингдек, ижтимоий таъминот соҳасида електрон хизматлар йўналишида еришилган ютуқлар, ушбу соҳаларда яратилган проактив хизматлар, Озарбайжон ижтимоий таъминот тизимининг устувор мақсадлари ҳақида маълумот берди.
Конференсия кун тартибида Қозоғистон, Молдова, Қирғизистон, Россия, Тожикистон, Ўзбекистон вакилларининг ижтимоий таъминот соҳасидаги ислоҳотлар, шунингдек ўз мамлакатларидаги ижтимоий суғурта ва пенсия таъминоти бўйича тақдимотлари, муҳокамалари ва тажриба алмашинуви, шунингдек халқаро пенсия ва ижтимоий жамғармалар ассотсиатсияиси конференциясининг иштирокчиларига фахрий ёрлиқлар топширилди.
Ўзбекистон Республикаси Молия вазирлиги ҳузуридаги буджетдан ташқари Пенсия жамғармаси ижрочи директори Абдулазиз Хайдаров томонидан иштирокчиларга Ўзбекистон Республикасидаги пенсия тизими бўйичга тақдимот қилди.

Состоялась конференция по реформе социального обеспечения и взаимовыгодному сотрудничеству между двумя странами в городе Баку
2022-02-28 | Экономика
Председатель Международной ассоциации пенсионных и социальных фондов Алмас Курманов, директор ассоциации Евгений Аметов, а также  генеральный секретарь Международной ассоциации социального обеспечения Марсело Абирамия Каэтано в своей поздравительной речи в видеоформате подчеркнул необходимость реформирования социального обеспечения в соответствии с новыми вызовами, стоящими перед социальной сферой, и важность взаимовыгодного сотрудничества стран в этом направлении. Они также отметили важность данной конференции в этом контексте.
Затем председатель правления Фонда Гималай Мамишов выступил с презентацией о программах социальной защиты и реформах в сфере социального обеспечения в Азербайджане за последние годы. Он также рассказал о достижениях в сфере электронных услуг в сфере социального обеспечения, про активных услугах, созданных в этих сферах, приоритетах системы социального обеспечения Азербайджана.
Программа конференции включает доклады, дискуссии и обмен опытом представителей Казахстана, Молдовы, Кыргызстана, России, Таджикистана, Узбекистана по реформам социального обеспечения, а также социального страхования и пенсионного обеспечения в их странах, а также участники конференции Международной ассоциации пенсионных и социальных фондов были награждены почетными грамотами.
Исполнительный директор внебюджетного Пенсионного фонда при Министерстве финансов Республики Узбекистан Абдулазиз Хайдаров представил участникам презентацию по пенсионной системе в Республике Узбекистан.