Саудия Арабистони инвестиция вазири Холид ал-Фалиҳ билан музокаралар бўлиб ўтди
Ўзбекистон Республикаси Бош вазирининг ўринбосари - инвестициялар ва ташқи савдо вазири Сардор Умурзаков ҳамда Саудия Арабистони Подшоҳлиги инвестициялар вазири Холид ал–Фалиҳ ўртасида музокаралар бўлиб ўтди.
Учрашувда икки томонлама инвестициявий ва савдо-иқтисодий ҳамкорликнинг долзарб масалалари, шунингдек, Ўзбекистон Республикаси ҳукумати делегациясининг ўтган йилнинг май ойида Саудия Арабистонига ташрифи якунлари бўйича эришилган келишувларнинг ижроси атрофлича муҳокама қилинди.
Энергетика ва энергетика инфратузилмасини ривожлантириш соҳасига қўшимча Саудия Арабистони инвестицияларини жалб қилиш имкониятларига алоҳида эътибор қаратилди. Ўзбекистонда қарийб 3 миллиард долларлик лойиҳаларни амалга ошираётган Саудия Арабистонининг "ACWA POWER" компаниясининг бу борада алоҳида ўрни борлиги таъкидланди.
Саудия Арабистони томони Ўзбекистонда қишлоқ хўжалиги, кимё ва нефть кимёси, шунингдек металлургия соҳаларида қўшимча лойиҳаларни амалга ошириш учун инвестицияларни жалб қилиш бўйича яқин ҳамкорликка тайёрлигини билдирди.
Жорий йилда ҲК йиғилиши, икки мамлакат ишбилармон доиралари ўртасида Ишбилармонлар Кенгашининг қўшма йиғилиши, шунингдек, Ар-Риёд ва Жидда шаҳарларида “Made in Uzbekistan” ўзбек маҳаллий маҳсулотларининг кўргазмасини ташкил этиш тўғрисида келишувга эришилди.
Учрашувда икки мамлакат ўртасида мунтазам равишда тўғридан-тўғри йўловчи ҳаво кемалари қатновини йўлга қўйиш орқали ўзаро туристик оқимларни кўпайтириш масалаларига тўхталиб ўтилди.
Тадбир якунида устувор тармоқларда ҳамкорликни янада чуқурлаштириш бўйича навбатдаги амалий ҳаракатлар келишиб олинди.

Проведены переговоры с министром инвестиций Саудовской Аравии Халидом аль-Фалихом
ВКС состоялись переговоры между заместителем Премьер-министра – министром инвестиций и внешней торговли Республики Узбекистан Сардором Умурзаковым и министром инвестиций Королевства Саудовской Аравии Халидом аль-Фалихом.
В ходе встречи были предметно рассмотрены актуальные вопросы двустороннего инвестиционного и торгово-экономического сотрудничества, а также ход реализации договоренностей, достигнутых по итогам визита правительственной делегации Республики Узбекистан в Саудовскую Аравию, состоявшегося в мае прошлого года.
Особое внимание было уделено возможностям для привлечения дополнительных саудовских инвестиций в сферу энергетики и развития энергетической инфраструктуры. Отмечалась особая роль в этом направлении саудовской компании «ACWA POWER», уже реализующей проекты в Узбекистане на общую сумму около 3 млрд долларов.
Саудовской стороной выражена готовность к тесному взаимодействию по привлечению инвестиций к реализации дополнительных проектов в сферах сельского хозяйства, химии и нефтехимии, а также металлургии в Узбекистане.
Была достигнута договоренность об организации в текущем году заседания МПК, совместного заседания Делового Совета между бизнес-кругами обеих стран, а также выставки узбекской отечественной продукции «Made in Uzbekistan» в городах Эр-Рияд и Джидда.
Затронуты вопросы увеличения взаимных туристических потоков посредством налаживания регулярного прямого пассажирского авиасообщения между двумя странами.
По итогам мероприятия были согласованы практические действия по дальнейшему углублению сотрудничества в приоритетных отраслях.