Ўзбекистон ЖСТга аъзо бўлиш йўлида жадал ҳаракатламоқда
Ўзбекистон Республикаси Бош вазирининг ўринбосари - инвестициялар ва ташқи савдо вазири С.Умурзаков Жаҳон савдо ташкилоти (ЖСТ) бош директори Нгози Оконжо – Ивеала билан видеоконференция шаклида музокаралар ўтказди.
Суҳбат чоғида Ўзбекистоннинг ЖСТга аъзо бўлиши жараёнининг бугунги ҳолати, шунингдек, республиканинг ушбу Ташкилотга қўшилиши доирасида музокараларни янада фаоллаштириш бўйича долзарб вазифалар муҳокама қилинди.
Давлатимиз раҳбарининг ташаббуси билан Ўзбекистонда олиб борилаётган кенг кўламли ўзгаришларнинг сезиларли натижалари ЖСТга аъзо мамлакатларнинг Ўзбекистонга нисбатан ижобий муносабатини шакллантиришга хизмат қилаётгани таъкидланди. Бундан ташқари, ЖСТ Бош директори Ўзбекистон ҳукумати томонидан Ташкилотга аъзо бўлиш жараёнини фаоллаштиришга доир амалга оширилаётган тизимли ва изчил чора-тадбирларга ҳамда зарур ҳужжатларни тайёрлаш ва тақдим этишнинг суръати ва сифатига юқори баҳо берди.
Айни пайтда икки томонлама ҳамкорликнинг кун тартибидаги устувор вазифалардан бири Ўзбекистоннинг ЖСТга аъзо бўлиши бўйича Ишчи гуруҳининг бу йилги навбатдаги, 5-йиғилишини ўтказиш эканлиги таъкидланди. Томонлар мазкур тадбирга тайёргарлик кўриш борасида бир қатор амалий масалаларни муҳокама қилиб, ушбу йўналишда кейинги қўшма тадбирларни белгилаб олдилар.
Н. Оконжо – Ивеала Ташкилотга аъзо бўлиш жараёнида Ўзбекистонга ҳар томонлама ёрдам кўрсатишга ва муштарак масалаларни тезда ҳал қилиш мақсадида бу йўналишда биргаликда иш олиб боришни жадаллаштиришга тайёрлигини билдирди.
Музокаралар якунида ЖСТ Котибияти билан мунтазам алоқаларни давом эттириш ва Ишчи гуруҳнинг 5-йиғилишини сифатли ташкил этиш, шунингдек, миллий қонунчиликни ЖСТ битимлари меъёрларига мувофиқлаштириш ҳамда аъзо давлатлар билан музокаралар олиб бориш учун зарур ҳужжатларни тайёрлаш мақсадида унинг техник ёрдамини жалб этишга келишилди.

Узбекистан ускоренно движется на пути вступления в ВТО
В формате видеоконференции состоялись переговоры заместителя Премьер-министра – министра инвестиций и внешней торговли Республики Узбекистан С.Умурзакова с генеральным директором Всемирной торговой организации (ВТО) Нгози Оконжо-Ивеала.
В ходе беседы были обсуждены текущее состояние процесса вступления Узбекистана в ВТО, а также актуальные задачи по дальнейшему продвижению переговоров в рамках присоединения республики к этой Организации.
Было отмечено, что ощутимые результаты масштабных преобразований в Узбекистане, проводимых под руководством Главы государства, способствуют формированию позитивного отношения к Узбекистану стран-членов ВТО. Более того, генеральным директором ВТО была дана высокая оценка системным и последовательным мерам, реализуемым Правительством Узбекистана по активизации процесса вступления страны в Организацию, а также темпам и качеству подготовки и предоставления необходимых документов.
Подчеркнуто, что одним из первоочередных задач в повестке двустороннего взаимодействия на текущий момент является проведение в текущем году очередного, 5-го заседания Рабочей группы по присоединению Узбекистана к ВТО. Стороны обсудили ряд практических вопросов в рамках подготовки к проведению данного мероприятия и наметили дальнейшие совместные шаги в данном направлении.
Н. Оконжо-Ивеала выразила готовность оказать всестороннюю поддержку Узбекистану в процессе присоединения к Организации и активизировать совместную работу в данном направлении в целях оперативного решения общих задач.
По итогам переговоров была достигнута договоренность о продолжении регулярных контактов с Секретариатом ВТО и привлечения его технического содействия с целью качественной организации 5-го заседания Рабочей группы, а также приведения национального законодательства в соответствие с нормами соглашений ВТО и подготовки необходимых документов для проведения переговоров с государствами-членами.