Мўйноқда BPO-school ташкил қилинди
Ахборот технологиялари ва коммуникатсияларини ривожлантириш вазири Шерзод Шерматов Қорақалпоғистон Республикасига ташрифи доирасида Мўйноқ туманида ташкил этилган BPO-school фаолияти билан яқиндан танишди.
АКТ вазири у ерда ёшлар учун яратилган шароитлар ҳамда имкониятларни кўздан кечирди.
BPO-school нинг ташкил этилиши мўйноқлик ёшларга инглиз тили ва BPO хизматларини ўрганиб, келгусида Мўйноқнинг ўзидан чет элга хизматлар экспортини амалга ошириш имконини беради.
Бўлажак BPO мутахассислар АҚШда юк ташиш машиналари бизнес жараёнини Мўйноқда туриб бошқаришади. Улар ўз юртида хорижий тажриба ва юқори даромад олиш имкониятига эга бўладилар.
Ташриф давомида АКТ вазири ушбу ўқув марказига кўпроқ ёшларни жалб этиш, уларга ингиз тилини чуқурлаштирилган ҳолатда ўргатиш кераклиги ҳамда BPO хизматларини тўғри йщлга қўйиш бўйича топшириқлар берди.
Республикада АКТ соҳасини ривожлантиришнинг устувор  йўналишлари қаторида IT-тадбиркорлик, жумладан, BPO хизматларини кўрсатиш орқали IT-маҳсулотлар ва хизматлар экспортини кўпайтириш мақсад қилингани таъкидланди.

В Муйнакском районе была организована BPO-школа
Министр по развитию информационных технологий и коммуникаций Шерзод Шерматов в ходе своего визита в Республику Каракалпакстан непосредственно ознакомился с деятельностью BPO-школы, организованной в Муйнакском районе.
Министр ИКТ Ш. Шерматов получил представление о созданных условиях и возможностях для молодежи.
Организация BPO-школы дает возможность муйнакской молодежи для изучения английскому языку и BPO-услугами, а также экспорту IT-продукции и услуг непосредственно из Муйнака.
Будущие BPO-специалисты могут управлять бизнес-процессами по управлению грузовыми автомобилями в США из Муйнака, и тем самым осваивать зарубежный опыт и высокий доход.
В ходе визита Министр ИКТ Ш. Шерматов дал поручения по более широкому привлечению молодежи в учебный центр, разъяснению необходимости углубленного изучения английскому языку и налаживанию по оказанию BPO-услуг.
Была отмечена важность развития IT-предпринимательства наряду с другими приоритетными направлениями ИКТ-сферы, в том числе увеличения экспорта IT-продукции и сервиса путем оказания BPO-услуг.