Маҳаллийлаштириш даражасини муттасил чуқурлаштириб бориш масалалари муҳокама қилинди
Ўзбекистон Республикаси Вазирлар Маҳкамаси Раёсатининг навбатдаги мажлиси ишлаб чиқаришни маҳаллийлаштириш даражасини муттасил чуқурлаштириб бориш ва тармоқлараро саноат кооперациясини кенгайтириш бўйича амалга оширилаётган чора-тадбирларнинг натижадорлиги муҳокамасига бағишланган бўлиб, унда вазирликлар, идоралар, хўжалик бирлашмалари, Қорақалпоғистон Республикаси Вазирлар Кенгаши, вилоятлар ва Тошкент шаҳар ҳокимликлари раҳбарларининг ҳисоботлари эшитилди.
Мажлисда 2021 йил якунларига кўра Ички ва ташқи бозорларда харидоргир маҳсулотлар ишлаб чиқаришни маҳаллийлаштириш дастурида назарда тутилган 1 938 та лойиҳа доирасида 30,1 триллион сўмлик, шу жумладан, тармоқ корхоналари негизида амалга оширилган 538 та лойиҳа доирасида 13,2 триллион сўмлик ҳамда ҳудудий корхоналар негизидаги 1 400 та лойиҳа доирасида 16,9 триллион сўмлик маҳсулот ишлаб чиқарилганлиги ва белгиланган режа-кўрсаткичлар ижроси 123,2 фоизни ташкил этганлиги қайд этилди. Бунинг натижасида:
иқтисодиёт тармоқларида, шу жумладан, “Ўзэлтехсаноат” Уюшмасида – 4,6 триллион сўмлик, “Ўзбекнефтгаз” АЖда – 3,2 триллион сўмлик, “Ўзкимёсаноат” АЖда – 1,8 триллион сўмлик, “Ўзсаноатқурилишматериаллари” Уюшмасида – 1,2 триллион сўмлик, “Ўзавтосаноат” АЖда – 715,6 миллиард сўмлик, “Ўзтўқимачиликсаноат” Уюшмасида – 595,1 миллиард сўмлик, “Олмалиқ КМК” АЖда – 217,1 миллиард сўмлик;
ҳудудий корхоналар кесимида, шу жумладан, Тошкент шаҳрида – 4,1 триллион сўмлик, Жиззах вилоятида – 3,4 триллион сўмлик, Андижон вилоятида – 2,7 триллион сўмлик, Тошкент вилоятида – 1,1 триллион сўмлик, Фарғона вилоятида – 971,6 миллиард сўмлик, Самарқанд вилоятида – 857,5 миллиард сўмлик, Навоий вилоятида – 757,6 миллиард сўмлик, Наманган вилоятида – 564,4 миллиард сўмлик салмоқли лойиҳалар амалга оширилганлигига;
маҳаллийлаштириш лойиҳалари ҳисобига 2,8 миллиард АҚШ долларига тенг импорт товарлар ўрни босилганлиги ҳамда дастур доирасида 411 миллион АҚШ долларилик маҳсулот экспорт қилинганлиги, шу жумладан, “Isuzu D-Max” автомобиллари, Full-HD ва Ultra-HD форматли телевизорлар, қурилиш ойнаси, сантехника ускуналари, керамика плиталари, енгил ва чарм саноати маҳсулотлари экспортга йўналтирилганлигига алоҳида эътибор қаратилди.
Шу билан бирга, вазирликлар, идоралар ва хўжалик бирлашмаларининг 44 та, ҳудудий корхоналарнинг 71 та лойиҳаси доирасида режалаштирилган маҳсулотларнинг маҳаллийлаштирилиши таъминланмаганлиги сабабли қиймати 1,5 триллион сўмлик импорт ўрнини босувчи маҳсулотлар ишлаб чиқарилмаганлиги кўрсатиб ўтилди.
Мамлакатда юқори технологик ишлаб чиқаришни ривожлантириш, инвестиция жалб этишни қўллаб-қувватлаш, талаб юқори бўлган кенг турдаги маҳсулотларни ўзлаштириш ва саноат кооперациясини фаол кенгайтириш мақсадида Ўзбекистон Республикаси Президенти томонидан жорий йил 24 январда қабул қилинган “Республикада ишлаб чиқаришни ривожлантириш ва саноат кооперациясини кенгайтиришнинг самарали тизимини яратиш чора-тадбирлари тўғрисида” ПҚ-99-сон қарори
2022 йилда иқтисодиёт тармоқлари томонидан янги маҳсулотларни ишлаб чиқариш ва мавжуд қувватларни кенгайтириш бўйича лойиҳалар рўйхати (20,4 триллион сўмлик 1 026 та лойиҳа);
2022 йилда ҳудудий корхоналар томонидан янги маҳсулотларни ишлаб чиқариш ва мавжуд қувватларни кенгайтириш бўйича лойиҳалар рўйхати (16,1 триллион сўмлик 1 429 та лойиҳа);
2022 йилда маҳаллий маҳсулотлар етказиб бериш бўйича саноат кооперациясини кенгайтиришга қаратилган лойиҳалар рўйхати (4,4 триллион сўмлик 644 та лойиҳа);
республикада талаб юқори бўлган маҳсулотларни ишлаб чиқариш бўйича лойиҳа таклифлари (117 турдаги) ҳамда ўзлаштириш учун тавсия этилаётган тайёр маҳсулотлар, материаллар ва бутловчи буюмлар рўйхати (980 турдаги) тасдиқланганлиги таъкидлаб ўтилди.
Мажлис кун тартиби доирасида инвестициялар ва ташқи савдо вазирининг биринчи ўринбосари А. Воитовнинг 2021 йилда ишлаб чиқаришни маҳаллийлаштириш ва тармоқлараро саноат кооперациясини кенгайтириш бўйича амалга оширилган чора-тадбирларнинг натижадорлиги тўғрисида, Давлат божхона қўмитаси раиси А. Мавлоновнинг Маҳаллийлаштириш дастури доирасида ишлаб чиқарилаётган товарларга ўхшаш товарлар импортини қисқартириш бўйича амалга оширилаётган ишлар ҳақида, “Ўзкимёсаноат” АЖ бошқарув раиси Ж. Мирзамаҳмудовнинг 2022 йилда тармоқ ва ҳудудий ташкилотлар томонидан импортни оптималлаштириш бўйича амалга ошириладиган чора-тадбирлар тўғрисидаги ҳисоботлари тингланди.
Мажлисда ҳисобот даврида ишлаб чиқаришни маҳаллийлаштириш ва саноатда кооперация алоқаларини кенгайтириш ҳамда турдош маҳсулотлар импорти ҳажмини қисқартириш борасидаги вазифалар ижросини таъминламаган тармоқ ва ҳудудлар раҳбарларига нисбатан таъсир чоралари қўлланилиши белгилаб олинди.
Муҳокама натижаларига кўра:
ишлаб чиқаришни маҳаллийлаштириш кўламини янада ошириш ва сифат жиҳатдан рақобатбардошлигини кучайтириш, шунингдек, ҳудудлар ва тегишли тармоқ корхоналарида импорт ўрнини босувчи маҳсулот турларини ишлаб чиқаришни маҳаллийлаштириш бўйича янги лойиҳаларни назарда тутувчи ўрта муддатли тармоқ дастурларини;
2022 йилда ҳудудий ва республика тармоқлараро саноат ярмаркаларини ўтказиш амалиётини давом эттириш бўйича режа-тадбирларни;
тармоқ ва ҳудудларнинг ўхшаш товарлар импорти таркибини оптималлаштириш мақсадида харидларни устувор равишда маҳаллий корхоналар маҳсулотлари ҳисобига, шу жумладан, электрон кооперация портали орқали амалга оширилишини таъминлаб бориш юзасидан қўшимча чора-тадбирлар ишлаб чиқиш бўйича топшириқлар берилди.

Состоялось очередное заседание Президиума Кабинета Министров о рассмотрении результативности принимаемых мер по дальнейшему углублению уровня локализации производства и расширению межотраслевой промышленной кооперации, в ходе которого были заслушаны отчеты руководителей министерств, ведомств, хозяйствующих субъектов, а также Совета Министров Республики Каракалпакстан, хокимиятов областей и г. Ташкента.
Отмечено, что по итогам 2021 года в рамках Программы локализации производства востребованных товаров на внутреннем и внешнем рынках реализованы 1 938 проектов на общую сумму 30,1 триллион сумов, в том числе 538 проектов на сумму 13,2 триллион сумов на базе отраслевых предприятий и 1 400 проектов на сумму 16,9 триллион сумов на базе региональных предприятий, в результате которого выполнение утвержденных прогнозных параметров составило 123,2 процента.
Особое внимание обращено на значимую результативность реализуемых проектов, в частности:
отраслевыми предприятиями, в том числе, Ассоциации “Узэлтехсаноат” – на сумму 4,6 триллион сумов, АО “Узбекнефтгаз” – на сумму 3,2 триллион сумов, АО “Узкимёсаноат” – на сумму 1,8 триллион сумов, Ассоциации “Узпромстройматериалы” – на сумму 1,2 триллион сумов, АО “Узавтосаноат” – на сумму 715,6 миллиард сумов, Ассоциации “Узтекстильпром” – на сумму 595,1 миллиард сумов, АО «Алмалыкский ГМК» – на сумму 217,1 миллиард сумов;
региональными предприятиями, в том числе, г. Ташкента – на сумму 4,1 триллион сумов, Джизакской области – на сумму 3,4 триллион сумов, Андижанской области – на сумму 2,7 триллион сумов, Ташкентской области – на сумму 1,1 триллион сумов, Ферганской области – на сумму 971,6 миллиард сумов, Самаркандской области – на сумму 857,5 миллиард сумов, Навоийской области – на сумму 757,6 миллиард сумов, Наманганской области – на сумму 564,4 миллиард сумов;
за счет реализации проектов локализации объём импортозамещения составил 2,8 миллиард долларов США, осуществлен экспорт товаров на сумму 411 миллион долларов США, в том числе автомобилей «Isuzu D-Max», телевизоров Full-HD и Ultra-HD, строительного стекла, сантехники, керамической плитки, продукции легкой и кожевенно-обувной промышленности.
Наряду с этим, указано, что по 44 проектам министерств, ведомств и хозяйствующих субъектов и 71 проекту предприятий территориального подчинения не обеспечено производство импортозамещающей продукции на сумму 1,5 триллион сумов.
Вместе с тем было подчеркнуто, что в целях создания в стране целостной системы развития высокотехнологичных производств, всесторонней поддержки привлечения инвестиций, освоения широкого ассортимента востребованных видов продукции, активного расширения промышленной кооперации и наращивания экспортного потенциала республики 24 января текущего года принято постановление Президента Республики Узбекистан № ПП-99 «О мерах по созданию эффективной системы развития производства и расширения промышленной кооперации в республике», которым утверждены:
перечень проектов расширения производства новой продукции и действующих мощностей отраслями экономики в 2022 году (1 026 проектов на сумму 20,4 триллион сумов);
перечень проектов расширения производства новой продукции и действующих мощностей территориальными предприятиями в 2022 году (1 429 проектов на сумму 16,1 триллион сумов);
перечень проектов, направленных на расширение промышленной кооперации по поставке отечественной продукции в 2022 году (644 проектов на сумму 4,4 трлн сумов);
перечень проектных предложений по производству востребованной в республике продукции (117 видов продукции), а также перечень готовой продукции, материалов и комплектующих, рекомендуемых для освоения (980 видов продукции).
В рамках повестки дня заседания заслушаны отчеты первого заместителя министра инвестиций и внешней торговли А.Воитова О результативности принятых мер по локализации производства и расширению межотраслевой промышленной кооперации по итогам 2021 года, председателя Государственного таможенного комитета А.Мавлонова О проводимой работе по сокращению импорта аналогичных товаров, производимых в рамках Программы локализации, председателя правления АО “Узкимёсаноат” Ж.Мирзамахмудова О принимаемых мерах по оптимизации импорта отраслевых и региональных предприятий в 2022 году.
Участниками заседания детально рассмотрены и обсуждены недостатки, допущенные ответственными исполнителями в реализации задач в части локализации производства продукции, расширения промышленной кооперации, а также сокращения импорта аналогичных товаров за отчетный период и определены соответствующие меры в отношении руководителей отраслевых предприятий и регионов, не сумевших организовать достаточную работу по этим направлениям.
По итогам обсуждения даны поручения по разработке:
среднесрочных отраслевых программ, предусматривающих проекты по освоению производства новых видов импортозамещающей продукции на основе глубокого анализа структуры и номенклатуры импорта, направленные на дальнейшее наращивание масштабов локализации производства и повышения на качественном уровне конкурентоспособности продукции;
планов мероприятий по обеспечению продолжения в 2022 году практики проведения региональных и республиканской промышленных ярмарок;
дополнительных мер по оптимизацию структуры и объемов импорта аналогичных товаров отраслевых и региональных предприятий, направленных на обеспечение закупки преимущественно товаров местных предприятий, в том числе посредством электронного кооперационного портала.