Ўзбекистонда ислом молияси ва банкчилигини ривожлантириш масалалари муҳокама қилинди
Жорий йилнинг 14-17 февраль кунлари Инвестициялар ва ташқи савдо вазирлиги томонидан Ислом тараққиёт банки кўмагида таклиф этилган ва Ўзбекистонда бўлиб турган “Islamic finance advisory and assurance services” (Буюк Британия) консалтинг компанияси делегацияси билан биргаликда Ўзбекистонда ислом молияси ва банкчилигини жорий этиш мақсадида ҳамкорлик истиқболларини муҳокама қилиш юзасидан тегишли вазирлик ва идоралар билан учрашувлар ўтказилди.
Жумладан, Олий Мажлис Қонунчилик палатаси, Молия вазирлиги, Марказий банк, тижорат банклари, микрокредит, лизинг ва суғурта ташкилотлари вакиллари билан музокаралар олиб борилди.
Учрашувлар давомида мамлакатда исломий молиялаштириш воситаларини жорий этишнинг ҳуқуқий асосларини яратиш мақсадида амалдаги қонунчиликни такомиллаштириш бўйича навбатдаги қўшма саъй-ҳаракатлар кўриб чиқилди. Хорижий маслаҳатчилар лойиҳа доирасида амалга оширилиши режалаштирилган чора-тадбирлар ҳамда тегишли вазирлик ва идоралар билан ўзаро ҳамкорлик механизмлари ҳақида тақдимотлар ўтказди.
Олиб борилган музокаралар якунлари Инвестициялар ва ташқи савдо вазирининг биринчи ўринбосари А.Воитов билан ўтказилган учрашувда кўриб чиқилди. Консалтинг компаниянинг вакиллари манфаатдор ташкилотлар билан бўлиб ўтган муҳокамалар бўйича ҳисобот бердилар ҳамда биринчи навбатда кўриб чиқиш ва қайта ишлаш учун таклиф этилаётган қонун ҳужжатлари рўйхатини тақдим қилдилар.
Учрашув якунида лойиҳани ҳаётга татбиқ этиш доирасида амалий ҳамкорлик қилишнинг навбатдаги тадбирлари белгилаб олинди.
Маълумот учун: IFAAS ислом молияси бўйича ихтисослашган халқаро консалтинг фирма бўлиб, 50га яқин мамлакатларда кўплаб маслаҳат лойиҳаларини амалга оширган ва 15 йиллик тажрибага эга, шу жумладан, кўплаб илғор ислом молияси бўйича лойиҳаларини муваффақиятли якунлаган. Буюк Британия, Франция, Бахрайн, Покистон ва Марокашда ўзининг ваколатхоналарига эга.

Обсуждены вопросы развития исламских финансов и банкинга в Узбекистане
В период с 14 по 17 февраля текущего года Министерством инвестиций и внешней торговли совместно с пребывающей в Узбекистане делегацией консалтинговой компании «Islamic finance advisory and assurance services» (Великобритания), привлечённой при содействии Исламского банка развития, были проведены встречи с профильными министерствами и ведомствами, посвящённые обсуждению перспектив сотрудничества с целью внедрения исламских финансов и банкинга в Узбекистане.
В частности, были проведены переговоры с представителями Законодательной палаты Олий Мажлиса, Министерства финансов, Центрального банка, коммерческих банков, микрокредитных, лизинговых и страховых организаций.
В ходе встреч были рассмотрены дальнейшие совместные шаги по совершенствованию действующего законодательства в целях создания правовой основы для внедрения инструментов исламского финансирования в стране. Зарубежные консультанты проводили презентации о мерах, намеченных к реализации в рамках проекта и механизмах взаимодействия с соответственными министерствами и ведомствами.
Итог проведённых переговоров был подведён в ходе встречи с первым заместителем министра инвестиций и внешней торговли А.Воитовым. Консультанты представили отчёт о проведённых обсуждениях с заинтересованными организациями, а также перечень законодательных актов, предлагаемых к рассмотрению и переработке в первую очередь.
По итогам встречи определены дальнейшие шаги по практическому взаимодействию в рамках реализации проекта.
Для справки: IFAAS — международная консалтинговая фирма, специализирующаяся на исламских финансах, реализовавшая ряд консалтинговых проектов почти в 50 странах мира и имеющая 15-летний опыт успешного внедрения инструментов исламского финансирования. Компания имеет офисы в Великобритании, Франции, Бахрейне, Пакистане и Марокко.