Президент қандолат корхонаси фаолияти билан танишди
Давлатимиз раҳбари маҳаллалар ҳаёти, саноат лойиҳалари билан танишиш мақсадида Тошкент шаҳри Янгиҳаёт туманида бўлиб турибди.
Президентимиз дастлаб «Алмерро груп» масъулияти чекланган жамиятининг қандолат корхонасини кўздан кечирди.
Умумий қиймати 70 миллиард сўм бўлган ушбу корхона икки босқичдан иборат. Ўтган йили ноябрда биринчи босқичи ишга туширилган. Янги бино қурилиб, Туркиядан замонавий технологиялар келтириб ўрнатилган.
Бугунги кунда корхона йилига 2 минг тоннага яқин қандолат маҳсулотлари тайёрлаш қувватига эга. Бу ерда шоколад, конфет, печенье, вафли каби 95 турдаги маҳсулот ишлаб чиқарилади. 120 киши иш билан таъминланган.
Давлатимиз раҳбари қандолат маҳсулотлари сифатини кўрди.
- Сифати яхши, чет элники билан бемалол рақобатлаша олади. Фақат нархни тушириш бўйича яна имконият бор. Масалан, импорт қилинаётган қўшимчаларни хомашё шаклида олиб, шу ернинг ўзида тайёрлаш йўлга қўйилса, таннархни 10-15 фоиз арзонлаштириш мумкин. Шунда маҳсулотлар яхши сотилиб, қўшимча иш ўринлари очиш имконияти пайдо бўлади, - деди Шавкат Мирзиёев.
Корхонанинг иккинчи босқичи фойдаланишга топширилганидан сўнг йиллик қувват 10 минг тоннага етади. Маҳсулотларнинг бир қисмини қўшни давлатлар ва Мўғулистонга экспорт қилиш мўлжалланган.

2022-02-18 | Politics
The Head of the state visited Tashkent region's Yangihayot district to become familiar with mahallas and industrial facilities.
The President visited confectionery enterprise Almerro Group LLC.
The enterprise was organized within the framework of a project worth 70 billion UZS, the first stage of which was launched in November last year. A new production building has been erected. Modern equipment from Turkey has been installed.
The company produces about 2 thousand tons of confectionery products per year. It manufactures 95 types of products, including chocolate products, sweets, cookies, waffles. 120 people are employed.
The Head of the state inquired about the quality of confectionery products.
“The quality is good. But you can make the cost even lower. For example, if the production of imported additives is set up here, it can be reduced by 10-15 percent. Then you will achieve success in selling products, additional jobs will be created”, Shavkat Mirziyoyev said.
After the commissioning of the second stage of the enterprise, the annual production capacity will reach 10 thousand tons. It is planned to export some of the products to neighboring countries and Mongolia.