Ўзбекистоннинг ЖСТга қўшилиши бўйича навбатдаги тадбирлар муҳокама қилинди
Ўзбекистон Республикаси Бош вазирининг ўринбосари - инвестициялар ва ташқи савдо вазири Сардор Умурзаков Жаҳон савдо ташкилоти (ЖСТ) Бош директори Нгози Оконжо-Ивеала билан видеоконференция шаклида музокаралар ўтказди.
Суҳбат чоғида Ўзбекистоннинг ЖСТга аъзо бўлиш жараёнининг ҳозирги ҳолати, шунингдек, музокараларни фаоллаштириш юзасидан ташкилот Котибияти билан биргаликда ишлаб чиқилган ҳамда 2022 йилга мўлжалланган янги “Йўл харитаси”да ушбу йўналишда белгиланган тадбирларни илгари суриш бўйича долзарб вазифалар муҳокама қилинди.
Ўзбекистоннинг ЖСТга аъзо бўлиши бўйича Ишчи гуруҳининг бўлажак 5-йиғилишига тайёргарлик кўриш музокараларнинг асосий мавзуси бўлди. Ўзбекистон томонидан ЖСТ Котибиятига мазкур йиғилишни ўтказиш учун тақдим қилинган янги ҳужжатлар устида ишлаш жараёни, шунингдек, мазмунга доир ва ташкилий характердаги бошқа масалалар кўриб чиқилди.
ЖСТ раҳбарияти ташкилотга аъзо бўлиш жараёнида Ўзбекистонни ҳар томонлама қўллаб-қувватлаш ва юзага келаётган муаммоларни зудлик билан ҳал этиш учун икки томонлама ҳамкорликни фаоллаштиришга содиқлигини билдирди. Шу ўринда, Н.Оконжо-Ивеала ЖСТ Котибиятининг Ташкилотга аъзо мамлакатлар билан икки томонлама ва кўп томонлама музокаралар олиб боришда Ўзбекистонни қўллаб-қувватлаш бўйича техник ёрдам кўрсатишни кенгайтиришга тайёрлигини билдирди.
Ўзбекистон томони мамлакатимизда ЖСТга аъзо бўлиш жараёнига устувор аҳамият берилаётганини таъкидлади. Хусусан, ушбу масала янги Ўзбекистоннинг 2022-2026 йилларга мўлжалланган тараққиёт Стратегиясида белгиланган асосий вазифалар қаторига киргани маълум қилинди.
Учрашув якунида томонлар муҳокама этилган масалаларни ҳал қилинишини тезлаштириш мақсадида яқин ва мунтазам мулоқотни давом эттиришга келишиб олдилар.

Обсуждены дальнейшие шаги по присоединению Узбекистана к ВТО
Заместитель Премьер-министра – министр инвестиций и внешней торговли Республики Узбекистан Сардор Умурзаков в формате видеоконференции провел переговоры с генеральным директором Всемирной торговой организации (ВТО) Нгози Оконжо-Ивеала.
В ходе беседы были обсуждены текущее состояние процесса вступления Узбекистана в ВТО, а также актуальные задачи по дальнейшему продвижению переговоров в данном направлении, обозначенные в новой «Дорожной карте» мероприятий на 2022 год, разработанной совместно с Секретариатом Организации в целях активизации переговорного процесса.
Ключевой темой переговоров стали вопросы подготовки
к предстоящему 5-му заседанию Рабочей группы по присоединению Узбекистана к ВТО. Рассмотрен ход проработки новых документов, представленных Узбекистаном в Секретариат ВТО для проведения заседания, а также другие вопросы содержательного и организационного характера.
Руководством ВТО была выражена приверженность оказанию всесторонней поддержки Узбекистану в процессе присоединения к Организации и интенсификации двустороннего взаимодействия для оперативного решения возникающих вопросов. В данном ключе Н. Оконжо-Ивеала озвучила готовность Секретариата ВТО расширить техническое содействие Узбекистану для поддержки проведения двусторонних и многосторонних переговоров со странами-членами Организации.
Узбекской стороной было подчеркнуто приоритетное значение, которое придается в Узбекистане вопросу скорейшего присоединения к ВТО. В частности, было отмечено, что данный вопрос входит в число ключевых задач, обозначенных в Стратегии развития Нового Узбекистана на 2022-2026 годы.
По итогам встречи стороны договорились поддерживать тесный и регулярный диалог для ускоренного продвижения в решении обсужденных вопросов.