Ўзбекистон спортчиларининг навбатдаги ёзги ва қишки Олимпия ва Паралимпия ўйинларида муваффақиятли иштирок этиши учун тайёргарлик ишларини жадаллаштириш тўғрисида
2022-02-14 | Ҳужжатлар
Ўзбекистон спортчиларининг навбатдаги ёзги ва қишки Олимпия ва Паралимпия ўйинларида муваффақиятли иштирок этиши учун тайёргарлик ишларини жадаллаштириш, шунингдек, ғолиб ва совриндор бўлган спортчиларни пул мукофотлари билан рағбатлантириш мақсадида:
а) 2024 йил Париж шаҳрида (Франция) бўлиб ўтадиган XXXIII ёзги Олимпия ва XVII Паралимпия ўйинларида (кейинги ўринларда – Олимпия ва Паралимпия ўйинлари) ғолиб ва совриндор бўлган Ўзбекистон спортчилари қуйидаги миқдорда бир марталик пул мукофоти билан рағбатлантирилади:
олтин медаль учун – 200 000 АҚШ доллари;
кумуш медаль учун – 100 000 АҚШ доллари;
бронза медаль учун – 50 000 АҚШ доллари;
б) мазкур бандда назарда тутилган харажатлар Давлат бюджети маблағлари ҳисобидан қопланади.
2.Транспорт вазирлиги (И.Махкамов) Туризм ва спорт вазирлиги билан биргаликда Олимпия ва Паралимпия ўйинларига тайёргарлик қилиш жараёнида республика ҳудудида ўтказилаётган спорт мусобақалари, ўқув-машғулотлар йиғинларида олимпия ва паралимпия спорт турлари бўйича терма жамоа аъзоларининг иштирокини таъминлаш учун вилоятлараро йўналишлар бўйича (темир йўл ва авиачипта) транспорт харажатларига 2022 йил 1 мартдан 2024 йил 1 сентябрга қадар чегирмалар жорий этсин.
3. Олимпия ва Паралимпия ўйинларига Ўзбекистон спортчиларини тайёрлаш бўйича Республика комиссияси (кейинги ўринларда – Республика комиссияси) томонидан белгиланадиган ҳомий ташкилотларнинг:
Олимпия ва Паралимпия ўйинларида иштирок этиш ҳуқуқи учун лицензияни қўлга киритишга тайёргарлик кўраётган Ўзбекистон спортчиларига зарур шарт-шароитлар яратиш ҳамда уларни қўллаб-қувватлаш мақсадида ҳомийлик хайрия ёрдамини кўрсатиш;
ҳомийлик хайрия ёрдами сифатида ажратиладиган маблағларни Республика комиссияси томонидан тасдиқланган режа-графикка асосан тўлаб бориш;
Ўзбекистон Миллий олимпия қўмитаси, Ўзбекистон Миллий паралимпия қўмитаси, спорт федерация (ассоциация)ларига ажратилган пул маблағларидан оқилона, тежамкор, самарали ва мақсадли фойдаланилганлиги ҳақида ҳар чоракда уларнинг ҳисоботини эшитиб бориш тўғрисидаги таклифлари маъқуллансин.
Ҳомий ташкилотларнинг тегишли бошқарув органлари бир ой муддатда ҳомийлик хайрия ёрдами сифатида ажратиладиган маблағларни тасдиқланган режа-графикка асосан тўлаб бориш тўғрисида қарорларни қабул қилсин, ажратилган пул маблағларидан оқилона, тежамкор, самарали ва мақсадли фойдаланилиши устидан жамоатчилик назоратини ўрнатсин, натижалари ҳақида оммавий ахборот воситаларида эълон қилсин.
Олимпия ва Паралимпия ўйинларига Ўзбекистон спортчиларини тайёрлаш бўйича Республика комиссияси (А.Арипов, А.Абдухакимов) Олимпия ва Паралимпия ўйинларига тайёргарлик қилиш жараёнида юқори кўрсаткичларни қайд этган ҳомий ташкилотларни мукофотлаш чораларини кўрсин, зарур ҳолларда таклиф киритсин.
4. Маълумот учун қабул қилинсинки, Ўзбекистон Республикаси Президентининг 2021 йил 5 ноябрдаги ПҚ-5281-сон қарори билан тасдиқланган 2024 йил Париж шаҳрида (Франция) бўлиб ўтадиган XXXIII ёзги Олимпия ва XVII Паралимпия ўйинларига Ўзбекистон спортчиларини тайёрлаш дастурида спортнинг дзюдо, таэквондо (WT), оғир атлетика, спорт курашлари, стол тенниси турларини ривожлантириш бўйича вазифа белгиланган.
Бош вазир ўринбосари А.Абдухакимов Ўзбекистон Миллий олимпия қўмитаси, Ўзбекистон Миллий паралимпия қўмитаси, Молия вазирлиги, Қорақалпоғистон Республикаси Вазирлар Кенгаши, вилоятлар ва Тошкент шаҳар ҳокимликлари, бошқа манфаатдор вазирлик ва идоралар билан биргаликда ҳамда тегишли спорт федерациялари (ассоциациялари)ни жалб этган ҳолда:
2022 йил 1 майга қадар – спортнинг дзюдо турини ривожлантириш бўйича;
2022 йил 1 июнга қадар – спортнинг таэквондо (WT) ва спорт курашлари турларини ривожлантириш бўйича;
2022 йил 1 июлга қадар – спортнинг оғир атлетика ва стол тенниси турларини ривожлантириш бўйича Ўзбекистон Республикаси Президенти қарорлари лойиҳаларини ишлаб чиқсин ва белгиланган тартибда Ўзбекистон Республикаси Президенти Администрациясига киритсин.
5.Бош вазир ўринбосари А.Абдухакимов Ўзбекистон Миллий олимпия қўмитаси, Ўзбекистон Миллий паралимпия қўмитаси, Ўзбекистон қишки спорт турлари ассоциацияси ҳамда тегишли спорт федерациялари (ассоциациялари)ни жалб этган ҳолда 2022 йил Пекин шаҳрида (Хитой) бўлиб ўтаётган XXIV қишки Олимпия ва XIII Паралимпия ўйинлари натижаларидан келиб чиқиб:
2022 йил 1 апрелга қадар – Ўзбекистонда қишки спорт турларини комплекс ривожлантиришни;
2022 йил 1 июлга қадар – 2026 йил Милан шаҳрида (Италия) бўлиб ўтадиган XXV қишки Олимпия ва XIV Паралимпия ўйинларига Ўзбекистон спортчиларини комплекс тайёрлашни назарда тутувчи Ўзбекистон Республикаси Президенти қарорлари лойиҳаларини ишлаб чиқсин ва белгиланган тартибда Ўзбекистон Республикаси Президенти Администрациясига киритсин.
6.Шундай тартиб ўрнатилсинки, унга мувофиқ Вазирлар Маҳкамаси қарори билан белгиланган Олимпия ва Паралимпия ўйинларида қатнашиш ҳуқуқини берувчи лицензияларнинг, шунингдек, иштирок этиладиган спорт турларининг сонини камайтириш Ўзбекистон Республикаси Президенти Администрациясининг тегишли бўлинмалари билан келишилган ҳолда Республика комиссияси томонидан амалга оширилади.
7.Туризм ва спорт вазирлиги, Ўзбекистон Миллий олимпия қўмитаси, Ўзбекистон Миллий паралимпия қўмитаси билан биргаликда икки ой муддатда Ўзбекистон Республикаси Президентининг “2028 йил Лос-Анджелес шаҳрида (АҚШ) бўлиб ўтадиган XXXIV ёзги Олимпия ва XVIII Паралимпия ўйинларига Ўзбекистон спортчиларини комплекс тайёрлаш тўғрисида”ги қарори лойиҳасини ишлаб чиқсин ва белгиланган тартибда Вазирлар Маҳкамасига киритсин. Бунда, қуйидагилар назарда тутилсин:
Олимпия ва Паралимпия дастурларига киритилган спорт турлари бўйича, айниқса, жамоавий спорт турлари (баскетбол, гандбол, волейбол, чим устида хоккей, регби, сув полоси ва бошқалар) бўйича лицензиялар сонини сезиларли даражада кўпайтириш;
Лос-Анджелес шаҳрида бўлиб ўтадиган Олимпия ва Паралимпия ўйинларига Ўзбекистон спортчиларини саралаш ва тайёрлаш дастури;
Лос-Анджелес шаҳрида бўлиб ўтадиган Олимпия ва Паралимпия ўйинларига тайёргарлик кўриш бўйича мақсадли кўрсаткичлар;
Лос-Анджелес шаҳрида бўлиб ўтадиган Олимпия ва Паралимпия ўйинларига тайёргарлик кўрувчи Ўзбекистон миллий терма жамоаларининг контингенти;
Лос-Анджелес шаҳрида бўлиб ўтадиган Олимпия ва Паралимпия ўйинларига Ўзбекистон спортчиларини тайёрлаш мақсадида спорт федерация (ассоциация)ларига бириктирилган спорт базалари рўйхати;
Лос-Анджелес шаҳрида бўлиб ўтадиган Олимпия ва Паралимпия ўйинларига Ўзбекистон спортчиларини тайёрлаш бўйича Республика комиссияси таркиби ҳамда комиссия тўғрисида низом тасдиқланиши;
Лос-Анджелес шаҳрида бўлиб ўтадиган Олимпия ва Паралимпия ўйинларида иштирок этиш учун талабгорлар ўртасида аёл спортчилар улушини ошириш, спортчиларни саралаш ва тайёрлашда гендер тенглигини таъминлаш;
спорт фармакологияси, психологияси, тиббиёти ва диетологиясини такомиллаштириш, уларни халқаро стандартларга мослаштириш.
8. Мазкур қарорнинг ижросини самарали ташкил қилишга масъул ва шахсий жавобгар этиб Бош вазир ўринбосари А.А.Абдухакимов, Ўзбекистон Миллий олимпия қўмитаси раиси Р.М.Шаабдурахманов ва Ўзбекистон Миллий паралимпия қўмитаси раиси М.М.Ташходжаев белгилансин.
Қарор ижросини муҳокама қилиб бориш, ижро учун масъул ташкилотлар фаолиятини мувофиқлаштириш ва назорат қилиш Ўзбекистон Республикаси Бош вазири А.Н.Арипов ҳамда Ўзбекистон Республикаси Президентининг маслаҳатчиси А.А.Абдувахитов зиммасига юклансин.
Амалга оширилаётган чора-тадбирлар натижадорлиги юзасидан ҳар йили 1 январгача Ўзбекистон Республикаси Президентига ахборот бериб борилсин.

Об ускорении подготовительных работ для успешного участия спортсменов Узбекистана в очередных летних и зимних Олимпийских и Паралимпийских играх
2022-02-14 | Документы
В целях ускорения подготовительных работ для успешного участия спортсменов Узбекистана в очередных летних и зимних Олимпийских и Паралимпийских играх, а также поощрения денежной премией спортсменов, ставших победителями и призерами:
а) спортсмены Узбекистана, ставшие победителями и призерами XXXIII летних Олимпийских и XVII Паралимпийских игр (далее – Олимпийские и Паралимпийские игры), проводимых в городе Париже (Франция) в 2024 году, поощряются единовременным денежным вознаграждением в следующих размерах:
за золотую медаль – 200 000 долларов США;
за серебряную медаль – 100 000 долларов США;
за бронзовую медаль – 50 000 долларов США;
б) расходы, предусмотренные настоящим пунктом, покрываются за счет средств государственного бюджета.
2. Министерству транспорта (Махкамов И.) совместно с Министерством туризма и спорта в период с 1 марта 2022 года по 1 сентября 2024 года предоставить членам сборных команд по олимпийским и паралимпийским видам спорта скидки на транспортные (железнодорожные и авиационные) расходы на межобластных направлениях для обеспечения их участия в спортивных соревнованиях и учебно-тренировочных сборах, проводимых на территории республики в процессе подготовки к Олимпийским и Паралимпийским играм.
3. Одобрить предложения организаций-спонсоров, определяемых Республиканской комиссией по подготовке спортсменов Узбекистана к Олимпийским и Паралимпийским играм (далее – Республиканская комиссия), предусматривающие:
создание необходимых условий и оказание спонсорской благотворительной помощи в целях поддержки спортсменов Узбекистана, занимающихся подготовкой к получению лицензий на право участия в Олимпийских и Паралимпийских играх;
выплату средств, выделенных в качестве спонсорской благотворительной помощи на основе плана-графика, утвержденного Республиканской комиссией;
заслушивание ежеквартальных отчетов Национального олимпийского комитета Узбекистана, Национального паралимпийского комитета Узбекистана, спортивных федераций (ассоциаций) о рациональном, экономном, эффективном и целевом использовании выделенных им средств.
Соответствующим органам управления организаций-спонсоров в месячный срок принять решения о выплате средств, выделенных в качестве спонсорской благотворительной помощи на основе утвержденного плана-графика, установить общественный контроль за рациональным, экономным, эффективным и целевым использованием выделенных средств, результаты опубликовать в средствах массовой информации.
Республиканской комиссии по подготовке спортсменов Узбекистана к Олимпийским и Паралимпийским играм (Арипов А., Абдухакимов А.) принять меры по награждению организаций-спонсоров, показавших высокие показатели в процессе подготовки к Олимпийским и Паралимпийским играм, при необходимости внести предложения.
4. Принять к сведению, что в Программе подготовки спортсменов Узбекистана к XXXIII летним Олимпийским и XVII Паралимпийским играм, проводимым в городе Париже (Франция) в 2024 году, утвержденной постановлением Президента Республики Узбекистан от 5 ноября 2021 года № ПП–5281, поставлена задача по развитию видов спорта дзюдо, таэквондо (WT), тяжелая атлетика, спортивная борьба, настольный теннис.
Заместителю Премьер-министра Абдухакимову А. совместно с Национальным олимпийским комитетом Узбекистана, Национальным паралимпийским комитетом Узбекистана, Министерством финансов, Советом Министров Республики Каракалпакстан, хокимиятами областей и города Ташкента, другими заинтересованными министерствами и ведомствами, а также с привлечением соответствующих спортивных федераций (ассоциаций) разработать и внести в установленном порядке в Администрацию Президента Республики Узбекистан проекты постановлений Президента Республики Узбекистан по развитию:
в срок до 1 мая 2022 года – вида спорта дзюдо;
в срок до 1 июня 2022 года – видов спорта таэквондо (WT) и спортивная борьба;
в срок до 1 июля 2022 года – видов спорта тяжелая атлетика и настольный теннис.
5. Заместителю Премьер-министра Абдухакимову А. с привлечением Национального олимпийского комитета Узбекистана, Национального паралимпийского комитета Узбекистана, Ассоциации зимних видов спорта Узбекистана и соответствующих спортивных федераций (ассоциаций) и исходя из результатов XXIV зимних Олимпийских игр и XIII Паралимпийских игр, проходящих в 2022 году в городе Пекине (Китай), разработать и внести в установленном порядке в Администрацию Президента Республики Узбекистан проекты постановлений Президента Республики Узбекистан, предусматривающие:
в срок до 1 апреля 2022 года – комплексное развитие в Узбекистане зимних видов спорта;
в срок до 1 июля 2022 года – комплексную подготовку спортсменов Узбекистана к XXV зимним Олимпийским играм и XIV Паралимпийским играм, проводимым в 2026 году в городе Милане (Италия).
6. Установить порядок, в соответствии с которым сокращение количества лицензий на участие в Олимпийских и Паралимпийских играх, а также видов спорта, участвующих в данных играх, определенных постановлением Кабинета Министров, осуществляется Республиканской комиссией по согласованию с соответствующими подразделениями Администрации Президента Республики Узбекистан.
7. Министерству туризма и спорта совместно с Национальным олимпийским комитетом Узбекистана и Национальным паралимпийским комитетом Узбекистана в двухмесячный срок разработать и внести в установленном порядке в Кабинет Министров проект постановления Президента Республики Узбекистан «О подготовке спортсменов Узбекистана к XXXIV летним Олимпийским и XVIII Паралимпийским играм, проводимым в 2028 году в городе Лос-Анджелесе (США)». При этом предусмотреть:
значительное увеличение количества лицензий на виды спорта, включенные в Олимпийскую и Паралимпийскую программы, особенно на командные виды спорта (баскетбол, гандбол, волейбол, хоккей на траве, регби, водное поло и другие);
программу отбора и подготовки спортсменов Узбекистана к Олимпийским и Паралимпийским играм, проводимым в городе Лос-Анджелесе;
целевые показатели подготовки к Олимпийским и Паралимпийским играм, проводимым в городе Лос-Анджелесе;
контингент национальных сборных команд Узбекистана, занимающийся подготовкой к Олимпийским и Паралимпийским играм, проводимым в городе Лос-Анджелесе;
перечень спортивных баз, прикрепленных к спортивным федерациям (ассоциациям) в целях подготовки спортсменов Узбекистана к Олимпийским и Паралимпийским играм, проводимым в городе Лос-Анджелесе;
утверждение состава и Положения о Республиканской комиссии по подготовке спортсменов Узбекистана к Олимпийским и Паралимпийским играм, проводимым в городе Лос-Анджелесе;
увеличение доли женщин-спортсменок среди претендентов на участие в Олимпийских и Паралимпийских играх, проводимых в городе Лос-Анджелесе, обеспечение гендерного равенства при отборе и подготовке спортсменов;
совершенствование спортивной фармакологии, психологии, медицины и диетологии, приведение их в соответствие с международными стандартами.
8. Возложить на заместителя Премьер-министра Абдухакимова А.А., председателя Национального олимпийского комитета Узбекистана Шаабдурахманова Р.М. и председателя Национального паралимпийского комитета Узбекистана Ташходжаева М.М. персональную ответственность за эффективную организацию исполнения настоящего постановления.