Электрон ҳукуматни ривожлантиришда Эстония Республикасининг тажрибаси ўрганилмоқда
Ахборот технологиялари ва коммуникацияларини ривожлантириш вазирлигининг “Рақамли Ўзбекистон салоҳиятини оширишга кўмаклашиш” қўшма лойиҳаси доирасида Ахборот технологиялари ва коммуникацияларини ривожлантириш вазирининг биринчи ўринбосари Олег Пекос бошчилигидаги делегация электрон ҳукуматни ишлаб чиқиш ва жорий этиш тажрибаси билан танишиш мақсадида Эстония Республикасига ташриф буюрди.
Ташрифдан асосий кўзланган мақсад – Ўзбекистон Республикасининг халқаро рейтинглардаги ўрнини яхшилаш, электрон давлат хизматларини кўрсатиш тизимини такомиллаштириш, электрон ҳукумат архитектураси ва тузилмасини оптималлаштириш, шунингдек, “Рақамли Ўзбекистон – 2030” стратегияси доирасида рақамлаштириш лойиҳалари самарадорлигини оширишдан иборат.
Таъкидлаш керакки, бугунги кунда Эстония электрон ҳукуматни жорий этиш ва ривожлантириш бўйича Европа ҳамда дунёда етакчилардан бири ҳисобланади. Ҳозирги кунда Эстония электрон ҳукумат рейтингида дунёда 3 ўринни эгаллаб турибди.
Ташриф давомида вазирнинг биринчи ўринбосари Олег Пекос Ўзбекистонда рақамли иқтисодиёт, электрон ҳукумат ва электрон давлат хизматларини ривожлантириш бўйича амалга оширилаётган ислоҳотлар билан таништирди.
Бундан ташқари, мажлисда Давлат бошқаруви академияси бошқаруви раиси, ижрочи директори Х. Асток қутлов нутқи билан сўзга чиқиб, электрон ҳукумат ва рақамли электрон иқтисодиётни ривожлантиришда ўзаро ҳамкорлик муҳимлигини таъкидлади.

Изучается опыт Эстонской Республики в области развития электронного правительства
В рамках проекта «Содействие в повышении потенциала цифрового Узбекистана» делегация Министерства по развитию информационных технологий и коммуникаций во главе с первым заместителем Министра ИКТ Олегом Пекось посетила с визитом Эстонскую Республику с целью обмена опытом по разработке и внедрению электронного правительства.
Основная цель визита – улучшение места Республики Узбекистан в международных рейтингах, совершенствование системы оказания электронных государственных услуг, оптимизация архитектуры и структуры электронного правительства, а также повышение эффективности проектов по цифровизации в рамках стратегии «Цифровой Узбекистан – 2030».
Следует отметить, что Эстония сегодня является одним из лидеров в Европе и в мире в области внедрения и развития электронного правительства. В настоящее время эта страна занимает третье место в мире в рейтинге электронного правительства.
В ходе визита первый заместитель Министра Олег Пекось ознакомил с осуществляемыми в Узбекистане реформами в области развития цифровой экономики, электронного правительства и электронных государственных услуг.
На встрече с приветственным словом выступил председатель правления Академии электронного управления, исполнительный директор Х. Асток, который отметил важность сотрудничества между двумя странами в рамках развития электронного правительства и цифровой экономики.