Академик Эдвард Ртвеладзе вафоти муносабати билан ҳамдардлик
Тарих, археология ва санъатшунослик соҳасидаги таниқли олим, Ўзбекистон Фанлар  академиясининг академиги Эдвард Васильевич Ртвеладзе 79 ёшида вафот этди.
Э.Ртвеладзе 1942 йил 14 майда Грузия Республикасининг Боржоми шаҳрида туғилди. 1967 йили Тошкент давлат университетини тугатиб, Санъатшунослик институтида лаборант лавозимида меҳнат фаолиятини бошлади. 1975 йилда номзодлик, 1989 йилда докторлик диссертациясини ҳимоя қилди. 1995 йилда Ўзбекистон Республикаси Фанлар академиясининг ҳақиқий аъзоси этиб сайланди.
Истеъдодли олим ўзининг қарийб 60 йиллик илмий фаолияти давомида Санъатшунослик институтининг кичик илмий ходими, катта илмий ходими, бўлим мудири ҳамда Ўзбекистон маданий меросини ўрганиш, сақлаш ва оммалаштириш бўйича Бутунжаҳон жамияти илмий кенгашининг раиси лавозимларида самарали фаолият кўрсатиб, мамлакатимизда илм-фан ривожига муносиб ҳисса қўшди.
Заҳматкаш олимнинг Ўрта Осиёнинг қадимий ва ўрта асрлар тарихи, археологияси, нумизматика ва эпиграфикаси, санъати ва маданияти тарихига бағишланган юзлаб мақола ва тадқиқотлари, монография ва рисолалари юртимиз ҳамда дунё олимлари ва мутахассисларига яхши маълум.
Жонкуяр устоз сифатида кўплаб ёшларга илм-фан сирларидан сабоқ берган фидойи олимнинг бевосита раҳбарлигида ўнлаб фан номзодлари ва фан докторлари тайёрланган.
Э.В.Ртвеладзе мамлакатимизнинг сиёсий-ижтимоий ҳаётида ҳам фаол иштирок этиб, Ўзбекистон Республикаси Олий Мажлиси Сенати аъзоси сифатида самарали фаолият олиб борди.
Академик Э.Ртвеладзенинг мамлакатимиз илм-фанини ривожлантириш борасидаги хизматлари давлатимиз томонидан муносиб тақдирланди. У Ўзбекистон Республикасининг Давлат мукофоти, “Буюк хизматлари учун”, “Меҳнат шуҳрати” ва “Эл-юрт ҳурмати” орденларига сазовор бўлган эди.
Атоқли олим, меҳрибон устоз, камтарин ва самимий инсон Эдвард Ртвеладзенинг хотираси қалбларимизда ҳамиша сақланиб қолади.

Соболезнования в связи с кончиной академика Эдуарда Ртвеладзе
В возрасте 79 лет ушел из жизни известный ученый-историк, археолог, искусствовед, академик Академии наук Республики Узбекистан Эдвард Васильевич Ртвеладзе.
Э.В.Ртвеладзе родился 14 мая 1942 года в грузинском городе Боржоми. В 1967 году окончил Ташкентский государственный университет, трудовую деятельность начинал лаборантом в Институте искусствознания. В 1975 году защитил кандидатскую, в 1989-м – докторскую диссертацию. В 1995 году был избран действительным членом Академии наук Республики Узбекистан.
В течение почти 60 лет своей научной деятельности талантливый ученый плодотворно трудился младшим, старшим научным сотрудником, заведующим отделом Института искусствознания, председателем Всемирного общества по изучению, сохранению и популяризации культурного наследия Узбекистана, внес достойный вклад в развитие науки нашей страны.
Сотни статей и исследований, книг и монографий ученого, посвященных древней и средневековой истории Средней Азии, нумизматике и эпиграфике, культуре и искусству, хорошо известны в научных сообществах не только нашей страны, но и всего мира.
Под непосредственным руководством преданного своему делу наставника, щедро делившегося своими знаниями с молодежью, были подготовлены десятки кандидатов и докторов наук.
Э.В.Ртвеладзе принимал активное участие в общественно-политической жизни страны, эффективно работал в качестве члена Сената Олий Мажлиса Республики Узбекистан.
Заслуги академика Э.В.Ртвеладзе в развитии отечественной науки по достоинству оценены нашим государством. Он был удостоен Государственной премии Республики Узбекистан, орденов «Буюк хизматлари учун», «Мехнат шухрати» и «Эл-юрт хурмати».
Память о выдающемся ученом, заботливом наставнике, искреннем и скромном человеке Эдварде Ртвеладзе навсегда сохранится в наших сердцах.