Брюсселда Ўзбекистон-Европа муносабатларининг асосий масалалари муҳокама қилинди
Брюссель шаҳрида Ўзбекистон Республикаси Бош вазирининг ўринбосари - инвестициялар ва ташқи савдо вазири С.Умурзаков Европа Кенгаши Президентининг ташқи сиёсат бўйича бош маслаҳатчиси Саймон Мордю билан Ўзбекистон ва Европа Иттифоқи ўртасидаги сиёсий ҳамда иқтисодий ҳамкорликни чуқурлаштириш йўлларини муҳокама қилди.
Томонлар кўп қиррали шерикликни янада ривожлантиришга алоҳида аҳамият қаратаётгани ҳамда уларни қизиқтирган барча соҳаларда ўзаро ҳамкорликни кенгайтириш динамикасини юқори баҳолаётгани таъкидланди.
Хусусан, мулоқотда бир қатор қўшма тадбирлар, яъни “ЕИ – Марказий Осиё” саммити, “ЕИ – Марказий Осиё” ўзаро боғлиқлик бўйича Вазирлар учрашуви, “ЕИ – Марказий Осиё” туризм форумини ташкил этиш ва ўтказишга алоҳида тўхталиб ўтилди. Шу нуқтаи назардан, Ўзбекистон минтақавий ўзаро боғлиқликни кучайтириш, минтақа мамлакатларининг барқарор иқтисодий ўсишини таъминлаш ва хавфсизликни мустаҳкамлашга қаратилган кенг кўламли ташаббусларни илгари суриш ва амалга ошириш учун барча шарт-шароитларга эга экани таъкидланди.
Иқтисодий шерикликни чуқурлаштириш бўйича қўшма чора-тадбирлар муҳокама қилинди. Томонлар инвестициявий ва савдо ҳамкорлигини кенгайтириш мақсадида янги “ўсиш нуқталари”ни аниқлаш учун биргаликда ҳаракат қилиш зарурлигини таъкидладилар ва бу борада кейинги қадамларни белгилаб олдилар.
Ўзбекистоннинг Жаҳон савдо ташкилотига аъзо бўлиши тўғрисидаги ташаббуси доирасидаги ҳамкорлик масалаларига ҳам тўхталиб ўтилди. Европа томонининг фикрича, бу ташаббус Ўзбекистоннинг жаҳон иқтисодиёти ва кўп томонлама савдо тизимига интеграциялашуви йўлидаги муҳим қадам бўлади.
Шунингдек, учрашувда инвестициявий ва инфратузилмавий лойиҳаларини молиялаштириш, молиявий-техник ҳамкорлик ва Оролбўйи минтақаси учун Инсон хавфсизлиги бўйича кўп томонлама шериклик асосидаги Траст жамғармаси фаолиятини қўллаб-қувватлаш борасидаги бошқа масалалар ҳам муҳокама қилинди.
Учрашув якунида кўриб чиқилган йўналишлар доирасида мавжуд бўлган масалаларни ҳал қилишни тезлаштириш бўйича ҳамкорликни фаоллаштириш тўғрисида келишувга эришилди.

В Брюсселе обсуждены ключевые вопросы узбекско-европейских отношений
В г.Брюсселе заместитель Премьер-министра – министр инвестиций и внешней торговли Республики Узбекистан С.Умурзаков обсудил с главным советником по внешней политике Президента Европейского Совета Саймоном Мордю пути углубления политического и экономического сотрудничества Узбекистана и ЕС.
Отмечалось, что сторонами уделяется особое значение дальнейшему развитию многопланового партнерства и высоко оценивается динамика расширения двустороннего взаимодействия по всем направлениям, представляющим общий интерес.
В частности, диалог затронул вопросы организации и проведения ряда совместных мероприятий, а именно саммита «ЕС – Центральная Азия», Министерской конференции «ЕС – Центральная Азия» по вопросам взаимосвязанности, Туристического форума «ЕС – Центральная Азия». В данном контексте было отмечено, что Узбекистан имеет все предпосылки стать платформой для продвижения и реализации масштабных инициатив, направленных на повышение региональной взаимосвязанности, обеспечение устойчивого экономического роста стран региона и укрепление безопасности.
Были обсуждены совместные меры по углублению экономического партнерства. Стороны отметили необходимость совместной работы по выявлению новых «точек роста» расширения инвестиционного и торгового сотрудничества и наметили дальнейшие шаги в данном направлении.
Также были затронуты вопросы взаимодействия в рамках инициативы по присоединению Узбекистана к Всемирной торговой организации, что по мнению европейской стороны, станет важным шагом на пути к интеграции Узбекистана в мировую экономику и многостороннюю торговую систему.
Также в ходе встречи были обсуждены и другие вопросы в области финансирования инвестиционных и инфраструктурных проектов, финансово-технического сотрудничества и поддержки деятельности многопартнерского трастового фонда ООН по человеческой безопасности для региона Приаралья.
По итогам встречи была достигнута договоренность об активизации взаимодействия для ускоренного решения имеющихся вопросов в разрезе рассмотренных направлений сотрудничества.