Йўлларда қулайлик ва хавфсизликни ошириш бўйича кўрсатмалар берилди
Давлатимиз раҳбари Самарқанд шаҳрининг Бўстонсарой ва Рудакий кўчалари кесишмасида қурилган туннелни бориб кўрди.
Бу икки кўча шаҳардаги энг катта, серқатнов йўллардан. Туннел қурилиши натижасида транспортлар ҳаракатига қулайлик ошиб, тирбандлик бартараф бўлди. Унинг узунлиги 120, кенглиги қарийб 27 метр.
Рудакий кўчасида автомобиль ва трамвай йўли, пиёдалар ва велосипед йўлаклари қурилди. Ҳудуд ободонлаштирилди.
Шу ерда Самарқандда йўл инфратузилмасини яхшилаш бўйича келгуси режалар ҳақида маълумот берилди.
- Охирги йилларда Самарқанд ҳар томонлама ривожланаяпти. Лекин ҳали одамларга қулайлик ва хавфсизлик жиҳатидан кўп иш қилиш керак. Бу ерда ҳам йил сайин машиналар кўпаяяпти. Йўллар, светофорлар эса деярли ўша-ўша. Шунинг учун бу соҳага ихтисослашган илмий-амалий марказ ташкил қилиш мақсадга мувофиқ. Улар хориж тажрибасини ўрганиб, жорий этиши, қайси йўлни кенгайтириш, қаерга йўлак қуриш, қаерда светофорни олиб ташлаш бўйича таклиф ишлаб чиқиши керак, - деди Президент.
Шавкат Мирзиёев мазкур туннел яқинида, Бўстонсарой кўчасида қурилган галерея услубидаги кўприкни ҳам кўздан кечирди.
Шу пайтгача йўлнинг Сиёб канали устидан ўтган қисми анча паст бўлиб, ёғингарчилик пайтида транспорт ва пиёдалар учун ноқулайлик туғдирарди. Шу боис йўл 23 метргача кўтарилиб, эни 31 метргача кенгайтирилган. Йўлнинг икки четида ҳимоя воситаси, шовқин камайтирувчи тўсиқлар ўрнатилди. Пиёдалар ва велосипед йўлаклари барпо этилган.

Даны указания по повышению удобства и безопасности движения на дорогах
Глава государства ознакомился с тоннелем, построенным на пересечении улиц Бустонсарой и Рудаки города Самарканда.
Эти улицы являются одними из самых загруженных в городе. В результате строительства тоннеля повысилось удобство движения, устранены пробки. Длина тоннеля составляет 120 метров, ширина - почти 27 метров.
По улице Рудаки проложены пути для автомобилей и трамвая, пешеходные и велосипедные дорожки. Благоустроена прилегающая территория.
Здесь же представлена информация о дальнейших планах по улучшению дорожной инфраструктуры Самарканда.
- В последние годы Самарканд всесторонне развивается. Однако предстоит сделать многое для удобства и безопасности движения. И здесь с каждым годом растет количество автомобилей. Но дороги, светофоры почти не изменились. Поэтому целесообразно организовать специализированный научно-практический центр, который должен изучить и внедрить зарубежный опыт, разработать предложения о том, где следует расширить, а где построить дороги, где убрать или установить светофор, - сказал Президент.
Шавкат Мирзиёев осмотрел также мост галерейного типа по улице Бустонсарой, возведенный недалеко от тоннеля.
До этого участок улицы, проходящий над Сиёбским каналом, располагался низко, что доставляло неудобства водителям и пассажиром, когда выпадали осадки. Поэтому данный участок поднят на высоту 23 метров и расширен до 31 метра. По обеим сторонам дороги установлены защитные ограждения и акустические экраны. Проложены пешеходные и велосипедные дорожки.