Шавкат Мирзиёев Имом Бухорий қабрини зиёрат қилди
Президент Шавкат Мирзиёев, анъанага кўра, Самарқандга ташрифи чоғида буюк муҳаддис Имом Бухорий қабрини зиёрат қилди.
Давлатимиз раҳбари мажмуа қурилишини кўздан кечирди. Бу ерда қарийб 10 минг намозхонга мўлжалланган масжид, тўртта минора, айвонлар барпо этилмоқда.
Мақбаранинг ўнг томонида, еростида галерея қурилмоқда. Бу ерда зиёратчилар аллома қабрини кўриш имкониятига эга бўлади. Мақбара наққошлик ва хаттотлик санъати асосида сайқалланади. Унинг деворларига қадимий услубда Қуръони карим суралари ва ҳадислар ёзилади.
Шу ерда галдаги қурилиш ишлари ҳақида маълумот берилди. Мажмуа ёнида меҳмонхоналар, автотураргоҳ, автобекат, ошхоналар, савдо расталари, таҳоратхона, кушхона барпо этилади.
Президент уларни сифатли қуриш, кўп сонли зиёратчиларга замонавий қулайликлар яратиш бўйича кўрсатмалар берди.
Давлатимиз раҳбари Ҳазрати Ҳизр мажмуасидаги Биринчи Президентимиз Ислом Каримов мақбарасини ҳам зиёрат қилди.

2022-02-10 | Culture
During his trip to Samarkand, President Shavkat Mirziyoyev visited the mausoleum of the distinguished scholar of hadith, Imam Bukhari.
The Head of the state became familiar with the construction activities carried out in the complex. A mosque for 10 thousand people, four minarets and terraces are being built here.
An underground gallery is organized on the right side of the mausoleum, from where pilgrims can see the grave of the scientist. The mausoleum will be decorated with carvings and calligraphic inscriptions, surahs from the Quran and hadiths will be written on the walls in the old style.
Information about the upcoming work was provided. It is planned to build a hotel, a parking lot, a bus station, catering facilities, shopping malls, ablution facilities next to the complex.
The President gave instructions on the high-quality construction of these facilities, the creation of modern conditions for the reception of pilgrims.
The Head of the state also visited the mausoleum of the First President Islam Karimov in the Khazrati Khizr Memorial Complex.