Ҳокимликда Покистоннинг Панжоб провинцияси делегацияси қабул қилинди
Тошкент шаҳар ҳокими Жаҳонгир Ортиқхўжаев Покистон Ислом Республикасининг Панжоб провинцияси губернатори Чоудри Муҳаммад Сарвар бошчилигидаги делегацияни қабул қилди.
Делегация таркибида йирик компания ва нуфузли олий ўқув юртлари раҳбарлари бўлиб, хусусан, “Fatima Group of Industries” компанияси бош директори Фавад Мухтар, “Lake City Holdings” компанияси асосчиси Гохар Иджаз, “Orient Group of Industries” компанияси бош директори Миан Талат, “Ghani Glass Float” компанияси бош директори Анваар А Гани, Лаҳор университети раиси Авайс Рауф шулар жумласидандир.
Жаҳонгир Ортиқхўжаев Президент Шавкат Мирзиёевнинг Покистон Бош вазири Имрон Хон билан учрашувидан кейин алоқалар мустаҳкамланиб бораётганлигини, шунингдек, давлатимиз раҳбари 2020 йил 29 декабрда мамлакат парламентига йўллаган Мурожаатномасида асосий хорижий шериклардан ҳисобланган Покистон билан кўп қиррали ва ўзаро манфаатли алоқаларни кенгайтирилишини алоҳида қайд этганини таъкидлади.
Ўз навбатида икки давлат ўртасидаги ҳамкорлик ўзининг ижобий самарасини бераётганлигини эътироф этиб, бугунги кунда Тошкентда 100 дан зиёд покистонлик тадбиркор фаолият кўрсатаётганлиги ҳам алоқаларимиз маҳсули эканлигини айтди. Шу билан бирга бобомиз Заҳириддин Муҳаммад Бобур ва унинг авлодлари даврида бунёд этилган архитектура ёдгорликларига халқимизнинг қизиқиши катталигини мамнуният билан қайд этди.
Ж. Ортиқхўжаев Панжоб провинциясининг иқтисодий имкониятларига юқори баҳо бериб, барча соҳаларда ҳамкорлик қилишга тайёрлигини, хусусан, электроника, IT, туризм, тўқимачилик, тадбиркорлик, замонавий таълим дастурлари, Бобур даврида қурилган архитектура ёдгорликларини ўрганиш юзасидан икки давлат мутахассислари ўртасида тажриба алмашиш йўлга қўйилиши мақсадга мувофиқлигини таъкидлади.
Маълумот ўрнида қайд этиш жоиз, Лаҳор шаҳри Бобурийлар салтанатининг биринчи пойтахти бўлган даврда Панжоб бирмунча юксалган. Бугун Панжобнинг кўпгина ҳудудларида Бобур ва унинг авлодлари даврида бунёд этилган маданий ва архитектура ёдгорликларини кўриш мумкин.
Панжоб саноати ривожланган йирик провинция ҳисобланиб, тўқимачилик, қишлоқ хўжалиги ва хизматлар бўйича мамлакат миллий ялпи ички маҳсулотининг 59 фоизга яқини мазкур ҳудуд улушига тўғри келади. Шунингдек, Панжобда оғир техника, спорт, электр, жарроҳлик буюмлари, транспорт воситалари, автомобиль эҳтиёт қисмлари, металл, шакар, самолётлар, цемент, қишлоқ хўжалик техникалари, велосипедлар ва озиқ-овқат маҳсулотлари тайёрланади.
Чоудри Муҳаммад Сарвар давлатларимиз ўртасидаги алоқалар мустаҳкамланиб бораётганлигидан мамнунлигини, Тошкент шаҳрининг иқтисодий имкониятларини алоҳида қайд этиб, барча соҳаларда ҳамкорлик қилиш ва тажриба алмашишга тайёрлигини билдирди.
Келгусида Лаҳор университетига ўзбекистонлик 30 нафар талабага стипендия белгиланиши, жорий йилнинг май ойида Панжобнинг етакчи 100 компанияси раҳбарларини Ўзбекистонга бизнес имкониятларини кенгайтиришни кўриб чиқиш учун юборишини билдирди. Шунингдек, Бобурийлар даврида бунёд этилган архитектура ёдгорликлари бўйича тажриба алмашиш мақсадида малакали меъморларни юбориш тўғрисидаги таклиф мамнуният билан қабул қилинди.

Встреча с делегацией провинции Пенджаб
Хоким Ташкента Жахонгир Артикходжаев принял делегацию провинции Пенджаб Исламской Республики Пакистан во главе с губернатором Чоудри Мохаммедом Сарваром.
В составе делегации — руководители крупных компаний и престижных вузов: гендиректор Fatima Group of Industries Фавад Мухтар, основатель Lake City Holdings Гохар Иджаз, гендиректор Orient Group of Industries Миан Талат, гендиректор Ghani Glass Float Анваар А Гани, ректор Университета Лахора Авайс Рауф.
Пенджаб — крупная экономически и социально развитая провинция, на долю которой приходится около 59 % валового внутреннего продукта страны в текстильной промышленности, сельском хозяйстве и сфере услуг. Кроме того, промышленные комплексы в Пенджабе разрабатывают и производят самолеты, крупную тяжелую и сельскохозяйственную технику, автомобили, автозапчасти и велосипеды, спортивное, электрическое, медицинское оборудование, продукты питания.
Жахонгир Артикходжаев подчеркнул: отношения между нашими странами после встречи президента Шавката Мирзиёева с премьер-министром Пакистана Имраном Ханом вышли на новый уровень, а развитие разностороннего взаимовыгодного сотрудничества с Пакистаном, одним из основных иностранных партнёров, глава государства отдельно отметил в своем обращении к парламенту 29 декабря 2020 года.
Чоудри Сарвар высоко оценил положительные результаты сотрудничества и сообщил: сегодня в Ташкенте работает свыше ста предпринимателей из Пакистана. Губернатор выразил удовлетворенность растущим интересом нашего народа к архитектурным памятникам, построенным в годы правления Захириддина Мухаммада Бабура и его потомков.
Отметив экономический потенциал провинции Пенджаб, Ж. Артикходжаев заявил о готовности к сотрудничеству по разным направлениям: IT, туризм, текстильная промышленность, современные образовательные программы, экспертное изучение архитектурных памятников эпохи Бабуридов.
В завершении встречи господин Чоудри Сарвар сообщил: в мае этого года 30 узбекским студентам из Узбекистана будут назначены стипендии для обучения в Лахорском университете, а руководители 100 ведущих пенджабских компаний будут отправлены в нашу страну для рассмотрения возможностей расширения бизнеса.