Латвия Ташқи ишлар вазири билан учрашув тўғрисида
2022 йилнинг 8 феврал куни Ўзбекистон Республикаси Ташқи ишлар вазири Абдулазиз Камилов мамлакатимизга амалий ташриф билан келган Латвия Республикаси Ташқи ишлар вазири Эдгарсом Ринкевичсом билан учрашди.
Ташқи сиёсат идоралари раҳбарлари Ўзбекистон-Латвия кун тартибидаги кенг кўламли масалаларни муҳокама қилдилар. Жумладан, сиёсий, дипломатик, савдо-иқтисодий, инвестициявий, маданий-гуманитар ва бошқа соҳалардаги ҳамкорликни ривожлантириш истиқболларига алоҳида эътибор қаратдилар.
Томонлар парламентлараро алоқаларни мустаҳкамлаш, сиёсий мулоқотни фаоллаштириш ва илмий гуманитар алмашинувларни кенгайтиришдан манфаатдор эканликларини билдирдилар.
Ўзаро ҳамкорликнинг ҳуқуқий асосларини кенгайтириш зарурати, хусусан, бир қатор ҳужжатлар лойиҳаларини кўриб чиқиш, айниқса, Латвия ҳудудида вақтинчалик меҳнат фаолиятини амалга ошираётган меҳнат мигрантлари ва Ўзбекистон фуқаролари ҳуқуқларини ҳимоя қилиш бўйича бир қатор ҳужжатлар, жумладан, ташкилий асосда қабул қилиш ва жалб этиш ҳамда бандлик тўғрисидаги ҳукуматлараро битим лойиҳаларини кўриб чиқишни жадаллаштириш муҳимлиги қайд этилди.
Вазирлар ўзаро товар айирбошлаш ҳажмини ошириш ва унинг тузилмасини диверсификациялаш бўйича келишилган чора-тадбирларни кўриш зарурлигини таъкидладилар. Иқтисодий дипломатияни, жумладан, қўшма инвестиция лойиҳаларини амалга ошириш ва ўзаро савдо миссияларини ташкил этиш орқали янада рағбатлантириш бўйича таклифлар кўриб чиқилди.
Халқаро ва минтақавий сиёсатнинг долзарб масалалари юзасидан фикр алмашилди.
Учрашув чоғида Ўзбекистон Республикаси Ташқи ишлар вазирлиги ва Латвия Республикаси Ташқи ишлар вазирлиги ўртасида ҳамкорлик ва маслаҳатлашувлар тўғрисида протокол имзоланди. Музокаралар якунида ОАВ вакиллари учун матбуот анжумани ташкил этилди.

О встрече с главой МИД Латвии
8 февраля 2022 года Министр иностранных дел Республики Узбекистан Абдулазиз Камилов провел встречу с Министром иностранных дел Латвийской Республики Эдгарсом Ринкевичсом, прибывшим в г.Ташкент с рабочим визитом.
Главы внешнеполитических ведомств обсудили широкий круг вопросов узбекско-латвийской повестки дня, уделив особое внимание перспективам развития сотрудничества в политико-дипломатической, торгово-экономической, инвестиционной, культурно-гуманитарной и других сферах.
Выражена заинтересованность сторон в укреплении межпарламентских связей, активизации политического диалога и расширении научно-гуманитарных обменов.
Отмечена необходимость расширения договорно-правовой базы взаимодействия посредством ускорения рассмотрения проектов ряда документов, в том числе Межправительственного соглашения об организованном наборе и трудоустройстве, а также защите прав граждан Узбекистана, осуществляющих временную трудовую деятельность на территории Латвии.
Министры подчеркнули важность принятия скоординированных мер по увеличению взаимной торговли и диверсификации ее структуры. Рассмотрены предложения по дальнейшему продвижению экономической дипломатии, в том числе путем реализации совместных инвестиционных проектов и организации взаимных торговых миссий.
Состоялся обмен мнениями по актуальным вопросам международной и региональной политики.
В ходе встречи подписан протокол между Министерством иностранных дел Республики Узбекистан и Министерством иностранных дел Латвийской Республики о сотрудничестве и консультациях. По итогам переговоров состоялась пресс-конференция для представителей СМИ.