Дастлаб АКТ вазири Ш. Шерматов мазкур олий ўқув даргоҳида ташкил этилган IT инкубация марказининг очилиш маросимида иштирок этди.
Очилиш маросими давомида АКТ вазири Ш. Шерматов IT инкубация марказида ёшлар учун яратилган шарт-шароитлар билан яқиндан танишди.
Мазкур марказ замонавий компютер техникаси ва юқори тезликдаги интернет алоқа билан таъминланиб, у ерда дастурлаш ва робототехника ҳамда шахмат-шашка хоналари ташкил этилган.
Шундан сўнг ёшлар томонидан ихтиро қилинган ишланмаларнинг тақдимоти бўлиб ўтди. Соҳа раҳбари томонидан уларни келгусида реал лойиҳаларга айлантириш, ишлаб чиқаришни йўлга қўйиш ва жаҳон бозорига экспорт қилиш тавсиялари берилди.
Ташриф чоғида АКТ вазири Ш. Шерматов ТАТУ Нукус филиалининг фаолияти ва келгусидаги режалари билан яқиндан танишди.
Тошкент ахборот технологиялари университитетининг Нукус филиали Ўзбекистон Республикаси Президентининг 2002 йил 30 майдаги “Компютерлаштиришни янада ривожлантириш ва ахборот коммуникация технологияларини жорий этиш тўғрисида”ги фармони ва 2005 йил 2 июлдаги “Ахборот технологиялари соҳасида кадрлар тайёрлаш тизимини такомиллаштириш тўғрисида”ги қарорига мувофиқ ташкил этилган.
Ҳозирги кунда ТАТУ Нукус филиалида 2 та факултет ташкил этилиб, бакалавриатнинг кундузги таълим шаклида 7 та, сиртқида 3 та йўналишлар ҳамда магистратурада 3 та мутахассислик бўйича жами 1870 нафар талаба таҳсил олмоқда. Университетда 71 нафар профессор-ўқитувчилар, шулардан 4 нафар фан доктори ва профессор, 18 нафар фан номзодлари фаолият кўрсатмоқда. ТАТУ Нукус филиалининг илмий салоҳияти 30,1 фоизни ташкил этади.
Ташриф доирасида университетда таҳсил олаётган талабалар билан суҳбат уюштирилди. Суҳбат давомида ёшларни қизиқтирадиган барча масалалар ҳам батафсил муҳокама қилинди. Ёшлар ўзларининг фикр ва таклифларини билдирдилар.

Министр ИКТ посетил Нукусский филиал ТУИТ и принял участие в церемонии открытия IT-инкубационного центра
2022-02-07 | Общество
Сегодня, 7 февраля, Министр по развитию информационных технологий и коммуникаций Шерзод Шерматов посетил Нукусский филиал Ташкентского университета информационных технологий имени Мухаммада ал-Хоразмий.
В начале визита Министр ИКТ Ш. Шерматов принял участие в церемонии открытия IT-инкубационного центра при Нукусском филиале ТУИТ.
В рамках церемонии открытия центра руководитель отрасли ознакомился с созданными условиями в IT-инкубационном центре. Данный центр оснащен современной компьютерной техникой и высокоскоростным интернетом. В нем организованы аудитории для программирования, робототехники, а также для занятий шахматами и шашками.
После состоялась презентация разработок, созданных студентами университета. Были даны рекомендации по их воплощению в полноценные проекты, налаживанию их производства и экспорта.
В ходе визита Министр ИКТ Ш. Шерматов непосредственно ознакомился с деятельностью и дальнейшими планами Нукусского филиала ТУИТ.
Нукусский филиал Ташкентского Университета Информационных Технологий был создан как региональный филиал при Ташкентском университете информационных технологий в соответствии с Указом Президента Республики Узбекистан от 30 мая 2002 года.
В настоящее время в Нукусском филиале Ташкентского университета информационных технологий организовано два факультета. По семи направлениям бакалавриата, трем направлениям магистратуры и трем направлениям заочного образования обучается 1870 студентов. В университете осуществляет деятельность 71 преподаватель, в том числе 4 доктора наук, 18 кандидатов наук. Научный потенциал Нукусского филиала ТУИТ составляет 30,1 процента.
В рамках визита также была организована беседа со студентами. В ходе беседы были подробно обсуждены интересующие молодежь актуальные вопросы. Молодые люди высказали свои мнения и предложения.