Андижон вилояти тадбиркорлари ўз вақтида қўллаб-қувватланмоқда
Жорий йилнинг 1 февраль куни Ўзбекистон Республикаси Инвестициялар ва ташқи савдо вазирлиги томонидан мувофиқлаштирилаётган ишчи гуруҳ Андижон вилоятига етиб борди ва у ерда бир неча кун давомида “Лойиҳа гуруҳлари” фаолиятини ўрганиб, тадбиркорлар ва маҳаллий ҳокимият органлари раҳбарлари билан учрашувлар ўтказди.
12,4 трлн сўмлик 501та лойиҳани ўз ичига олган ҳудудий инвестиция дастурининг амалга оширилиши ўрганилди. Дастурнинг ҳаётга жорий этилиши натижасида 41 мингта янги иш ўринлари ташкил этилади, экспорт ҳажми 730 млн долларга кўпаяди ҳамда экспорт фаолиятига қўшимча 255 та корхона жалб қилиниб, кутилаётган экспорт ҳажми 108 млн долларни ташкил қилади.
Инвестициялар ва ташқи савдо вазирлиги ҳузуридаги Экспортни рағбатлантириш агентлиги экспорт қилувчиларни молиявий қўллаб-қувватлаш мақсадида маҳсулот экспорт қилишга сарфланган транспорт ҳаражатларини қоплаш учун 15 миллиард сўм, айланма маблағларни тўлдириш учун 25 млн доллар ажратилади.
Юзага келаётган масалалар устида туман ва шаҳар даражасидаги маҳаллий ҳокимият органлари раҳбарлари билан иш олиб борилди, уларни ҳал қилиш механизмлари ишлаб чиқилди ва мутасаддиларга тегишли кўрсатмалар берилди.
Ишчи гуруҳ аъзолари бир қатор маҳаллий корхоналарда бўлиб, ишлаб чиқариш жараёнини ўргандилар. Ташрифлар давомида тадбиркорларга ер участкалари, молиявий ресурслар олиш, янги барпо этилаётган объектларни муҳандислик тармоқларга улаш, қўшилган қиймат солиғини экспорт қилувчи корхоналарга қайтариш ва мавжуд бошқа муаммоларни ҳал қилишга кўмаклашиш бўйича масъулларга манзилли кўрсатмалар берилди.
Шунингдек, ҳудудий инвестиция дастури доирасида амалга оширилаётган лойиҳалардан ташқари Давлатимиз раҳбари томонидан вилоятда янги инвестиция лойиҳаларини амалга ошириш учун 800 миллион доллар миқдорида хорижий инвестицияларни жалб қилиш бўйича берилган топшириқни бажариш чора-тадбирлари ишлаб чиқилди.
Бундан ташқари, вилоят тадбиркорлари ва ишлаб чиқарувчилари билан учрашув ташкил қилинди. Ҳудудий инфратузилмани ривожлантиришнинг ҳозирги ҳолати, бизнес юритиш шартлари ва инвестицияларни жалб қилиш учун саноатнинг истиқболли йўналишлари муҳокама этилди. Шунингдек, ҳудуднинг саноат ва экспорт салоҳиятини янада ривожлантиришга салбий таъсир кўрсатаётган тизимли муаммолар, шу жумладан газ ва электр таъминотига бўлган эҳтиёж, кредит ресурсларининг тақдим этилиши ва хорижий мижозларни топиш билан боғлиқ масалалар ўрганилди.
Билдирилган муаммолар атрофлича таҳлил қилинди – тегишли вазирлик, идора ва маҳаллий ҳокимият органлари раҳбарларига уларни ҳал қилиш бўйича аниқ таклифлар ишлаб чиқиш ҳамда Ташқи савдо, инвестициялар, маҳаллий саноатни ривожлантириш ва техник жиҳатдан тартибга солиш масалалари бўйича Ҳукумат комиссиясига тасдиқлаш учун киритиш топширилди.

Предприниматели Андижанской области получают своевременную поддержку
1 февраля текущего года рабочая группа, координируемая Министерством инвестиций и внешней торговли Республики Узбекистан, выехала в Андижанскую область, где в течение нескольких дней проводила изучение деятельности «Проектных групп» и проводила встречи с предпринимателями и руководителями органов власти на местах.
Был изучен ход реализации региональной инвестиционной программы, включающей в себя 501 проект на сумму 12,4 тлрн сумов, за счет чего планируется создать 41 тысячу новых рабочих мест, увеличить объем экспорта на 730 млн. долларов
и привлечь к экспортной деятельности дополнительно 255 предприятий, ожидаемый объём экспорта которых составит 108 млн. долларов.
В целях финансового стимулирования экспортёров Агентства продвижения экспорта при Министерстве инвестиций и внешней торговли будут выделены 15 млрд сум на покрытие транспортных расходов при экспорте продукции и 25 млн. долларов для пополнения оборотных средств.
С руководителями органов местной власти районного и городского уровней были проработаны имеющиеся вопросы, выработаны механизмы их решения и даны соответствующие поручения.
Члены рабочей группы провели ряд выездов на местные предприятия, где был изучен производственный процесс и даны адресные установки по оказанию содействия предпринимателям, в частности, в получении земельных участков, финансовых ресурсов, подключении создаваемых производств к сетям инженерных коммуникаций, возврате предприятиям-экспортерам налога на добавленную стоимость и решении других имеющихся проблем.
Также были выработаны меры по выполнению поставленной Главой государства задачи по привлечению иностранных инвестиций в размере 800 млн долларов для реализации новых инвестиционных проектов в регионе в дополнение к проектам, реализуемым в рамках региональной инвестиционной программы.
Помимо этого, была организована встреча с предпринимателями и производителями региона, в которой приняли участие представители бизнес-сообщества региона. Были обсуждены текущее состояние развития региональной инфраструктуры, условия для ведения предпринимательства и перспективные для привлечения инвестиций направления промышленности. Также были изучены системные проблемы, негативно влияющие на дальнейшее развитие промышленного и экспортного потенциала области, среди которых потребность в обеспечении газо- и электроснабжением, предоставлении кредитных ресурсов и трудности в поиске зарубежных заказчиков.
Озвученные проблемы были подвергнуты всестороннему анализу – руководителям соответствующих министерств, ведомств и органов местной власти поручено выработать конкретные предложения по их решению с последующим внесением на утверждение Правительственной комиссией по вопросам внешней торговли, инвестиций, развития местной промышленности и технического регулирования.