Ўзбекистон Президенти ва Покистон Бош вазири амалий ҳамкорликни кенгайтириш йўлларини муҳокама қилдилар
2022-02-05 | Сиёсат
5 февраль куни, Пекин шаҳрига ташрифнинг иккинчи кунида Ўзбекистон Республикаси Президенти Шавкат Мирзиёев Покистон Ислом Республикаси Бош вазири Имрон Хон билан учрашди.
Ўзбекистон-Покистон стратегик шериклик ва кўп қиррали ҳамкорлик муносабатларини янада ривожлантиришнинг долзарб масалалари муҳокама қилинди.
Покистон Бош вазири ўтган йил июль ойида Ўзбекистонга амалга оширган ташрифда эришилган келишувларни амалга оширишнинг илк натижалари мамнуният билан қайд этилди.
Жумладан, ўтган йил якунида икки томонлама товар айирбошлаш ҳажми 1,5 баробар ортди, бир йилда 40 дан ортиқ қўшма корхона ташкил этилди.
Мамлакатимизнинг турли ҳудудларида фармацевтика препаратлари, кимёвий товарлар ва тўқимачилик маҳсулотларини ишлаб чиқариш бўйича кооперация лойиҳалари амалга оширилмоқда. Саноат, таълим ва кино соҳаларида қатор муҳим лойиҳалар ишлаб чиқилмоқда.
Ҳудудлараро алоқалар ҳам кенгаймоқда – шу кунларда Панжоб вилояти губернатори Сарвар Чоудри бошчилигидаги делегация мамлакатимизда бўлиб турибди.
Учрашувда ишбилармонларнинг қўшма ташаббуслари ва истиқболли инвестиция лойиҳаларини қўллаб-қувватлаш, банк-молия соҳасида ҳамкорликни йўлга қўйиш масалаларига алоҳида эътибор қаратилди.
Минтақавий аҳамиятга молик масалалар, шу жумладан Афғонистондаги вазият юзасидан фикр алмашилди.
“Термиз – Мозори Шариф – Кобул - Пешовар” темир йўлини қуриш лойиҳасини илгари суриш борасидаги амалий ишларни давом эттириш тўғрисида келишувга эришилди.
Олий ва юқори даражалардаги бўлажак мулоқотлар режаси ҳам кўриб чиқилди.
Ўзбекистон Президенти ва Покистон Бош вазирининг учрашуви ҳар доимгидек очиқ, ишчан ва дўстона руҳда ўтди.

President of Uzbekistan, Prime Minister of Pakistan discuss ways to enhance practical cooperation
On February 5, President of the Republic of Uzbekistan Shavkat Mirziyoyev met with the Prime Minister of the Islamic Republic of Pakistan Imran Khan, in Beijing.
The parties discussed the current issues of further developing strategic partnership and multifaceted cooperation between Uzbekistan and Pakistan.
The first results of the implementation of the agreements reached during the visit of the Prime Minister of Pakistan to Uzbekistan in July last year were noted with satisfaction.
Thus, the bilateral trade turnover increased by 1.5 times last year, over 40 joint ventures were created during the year.
Cooperation projects for the production of pharmaceuticals, chemical goods and textile products are being implemented in different regions of Uzbekistan. Several important projects in the industry, education and cinema are being worked out.
Interregional contacts are enhancing – a delegation of Punjab province led by Governor Sarwar Chaudhry is visiting Uzbekistan these days.
At the meeting, the main attention was paid to supporting joint business initiatives and promising investment projects, establishing cooperation in the banking and financial sector.
Views were exchanged on the regional agenda, including the situation in Afghanistan.
An agreement was reached to continue practical work to promote the construction project of the Termez – Mazar-i–Sharif – Kabul – Peshawar railway.
The schedule of the upcoming contacts at the highest level was also considered.
The meeting between the President of Uzbekistan and the Prime Minister of Pakistan was held in a traditionally open, businesslike and friendly atmosphere.