Ўзбекистон Республикаси Президентининг 2021 йил 21 декабрдаги ПҚ-56 сон “Аҳолининг кам таъминланган қатламларини қўллаб-қувватлаш ва ижтимоий ҳимоясини янада кучайтиришга оид қўшимча чора-тадбирлар тўғрисида”ги қарори ижроси юзасидан изоҳ
Янги Ўзбекистон тараққиёт стратегиясида давлат сиёсати даражасига кўтарилаётган инсон қадр-қимматини улуғлаш, унинг ҳуқуқ ва манфаатларини таъминлаш борасидаги ишларни янада кучайтириш ҳамда мамлакатимизда ижтимоий ҳимояга муҳтож оилаларнинг турмуш даражасини оширишга қаратилган чора-тадбирларни изчил давом эттириш, уларни ижтимоий ва моддий жиҳатдан қўллаб-қувватлаш, қолаверса, кириб келаётган Янги йил байрамини муносиб нишонлаш учун шароит яратиш мақсадида, Ўзбекистон Республикаси Президентининг 2021 йил 21 декабрдаги ПҚ-56 сон “Аҳолининг кам таъминланган қатламларини қўллаб-қувватлаш ва ижтимоий ҳимоясини янада кучайтиришга оид қўшимча чора-тадбирлар тўғрисида”ги қарори қабул қилинди.
Мазкур қарор билан 2021 йилнинг декабръ ҳамда 2022 йилнинг январ ойларида давомида:
- 2021 йилда “Темир дафтар” рўйхатида бўлган оилаларга;
- 18 ёшга тўлмаган фарзандлари бор боқувчисини йўқотганлик пенсияси ёки нафақасини олувчи оилаларга;
- 18 ёшгача болалар учун ногиронлик нафақасини олувчи оилаларга 800 минг сўм миқдорида бир марталик моддий ёрдам ажратилди.
Жорий йилнинг январ ойи якунига қадар 2021 йил давомида "Темир дафтар" рўйхатида бўлган 109,5 минг оилаларга 87,6 млрд сўм; 18 ёшгача ногирон ва боқувчисини йўқотган болалари бўлган 283,8 оилаларга 227,0 млрд cўм, жами 393,3 минг оилага 314,6 млрд сўм бир марталик моддий ёрдам маблағлари тарқатиб берилди.
а) “Темир дафтар” рўйхатида бўлган оилаларнинг тўлов ведомостлари шакллантирилиши ва маблағлар етказилиши юзасидан - Қорақалпоғистон Республикаси Вазирлар Кенгаши Раиси, вилоятлар, Тошкент шаҳар, туман (шаҳар) ҳокимлари, сектор раҳбарлари ҳамда Маҳалла ва оилани қўллаб-қувватлаш вазирлигининг ҳудудий бўлинмалари;
б) 18 ёшга тўлмаган фарзандлари бор боқувчисини йўқотганлик пенсияси ёки нафақасини олувчи оилаларга, шунингдек 18 ёшгача болалар учун ногиронлик нафақасини олувчи оилаларга тўлов ведомостлари шакллантирилиши ва маблағлар етказилиши юзасидан - бюджетдан ташқари Пенсия жамғармаси ва бошқа пенсия тўловларини амалга оширувчи давлат органлари моддий ёрдамнинг манзилли етказилиб берилишини таъминладилар.

Комментарий о реализации постановления Президента Республики Узбекистан от 21 декабря 2021 года № ПП-56 «О дополнительных мерах по поддержке и дальнейшему усилению социальной защиты малообеспеченных слоев населения»
2022-02-02 | Экономика
Стратегия развития Нового Узбекистана предусматривает возвышение человеческого достоинства, охрану прав и интересов народа, а также последовательное продолжение мер по повышению уровня жизни, социальной и материальной поддержке семей, нуждающихся в социальной защите в нашей стране. В рамках этой работы и в целях создания условий для достойного празднования Нового года Президент Республики Узбекистан принял постановление от 21 декабря 2021 года № ПП-56 «О дополнительных мерах по поддержке и дальнейшему усилению социальной защиты малообеспеченных слоев населения».
Согласно документу, единовременная материальная помощь в размере 800 тысяч сумов оказана:
- семьям, состоящим в списке «Железная тетрадь» в 2021 году;
- семьям с детьми до 18 лет, получающим пенсию или пособие по случаю потери кормильца;
- семьям, получающим пособие по инвалидности на детей до 18 лет.
До конца января этого года 109,5 тыс. семей, состоящих в списке "Железная тетрадь" в 2021 году, получили в общей сложности 87,6 млрд сумов; 283,8 тыс. семей с детьми до 18 лет, получающим пенсии или пособия по случаю потери кормильца или инвалидности, - 227 млрд сумов. В целом 393,3 тыс. семей получили 314,6 млрд сумов.
Ответственность за формирование платежных ведомостей и перечисление средств семьям, включенным в список "Железная тетрадь“, была возложена на председателя Совета Министров Республики Каракалпакстан, хокимов областей, города Ташкента, районов (городов), руководителей секторов и территориальных подразделений Министерства по поддержке махалли и семьи.
Внебюджетный Пенсионный фонд и другие государственные органы, осуществляющие пенсионные выплаты, отвечали за формирование платежных ведомостей и перечисление средств семьям с детьми до 18 лет, получающим пенсии или пособия по случаю потери кормильца или инвалидности. Они также обеспечили адресную доставку материальной помощи.