Навоий вилоятида истиқболли инвестиция лойиҳаларини шакллантиришнинг янги тизими муваффақиятли жорий этилмоқда
2022-01-31 | Иқтисодиёт
Навоий шаҳрида Ўзбекистон Республикаси Бош вазирининг ўринбосари - инвестициялар ва ташқи савдо вазири С.Умурзаков Навоий вилояти туман ва шаҳарларнинг маҳаллий ҳокимият органларининг раҳбарлари билан учрашув ўтказди.
Кун тартибига инвестициявий ва ташқи савдо фаолиятини рағбатлантиришнинг янги тизимини жорий этишнинг амалий жиҳатлари қўйилди.
Учрашув иштирокчилари инвестициявий лойиҳаларни ишлаб чиқиш, лойиҳаларни бошқариш, тадбиркорлар билан ўзаро ҳамкорлик қилиш, фойдаланишга топширилган ишлаб чиқариш объектларнинг мониторингини олиб боришнинг янги механизмларини, шунингдек, инвестициявий лойиҳалар ташаббускорларини амалий қўллаб-қувватлаш жараёнида вазирлик ва идораларни мувофиқлаштириш билан боғлиқ кенг кўламли масалаларни атрофлича муҳокама қилди.
Вилоятда ташкил этилган ҳамда вазифалари вилоятнинг ишга солинмаган иқтисодий салоҳиятини таҳлил қилиш, туман ва шаҳарларни ривожлантириш стратегияси ва концепцияларини шакллантириш, шунингдек, иқтисодий аҳамиятга эга лойиҳаларни ишлаб чиқишдан иборат бўлган лойиҳа гуруҳларининг иши ўрганилди.
Аниқ вазиятлар мисолида туман ва шаҳар раҳбарлари амалда энг кўп учрайдиган муаммоли масалалар кўриб чиқилди. Муайян аҳоли яшаш пунктларининг ўзига хос хусусиятларини ҳисобга олган ҳолда лойиҳаларни бошқариш янги механизмларини амалда қўллаш бўйича аниқ тушунтиришлар берилди.
Кўтарилган муаммолар тегишли вазирлик, идора ва тижорат банклари раҳбарлари иштирокида ўрганилиб, уларни имкон қадар тезроқ ҳал этиш бўйича самарали чора-тадбирлар кўриш топширилди.
Шунингдек, йиғилиш иштирокчилари инвесторлар билан ишлашни такомиллаштириш, тадбиркорликни қўллаб-қувватлаш ҳамда вилоятдаги туман ва шаҳарларнинг ижтимоий-иқтисодий ривожланиш даражасини яхшилаш бўйича ўз таклифларини тақдим этдилар.

Новая система формирования перспективных инвестиционных проектов успешно внедряется в Навоийской области
2022-01-31 | Экономика
В г.Навои заместитель Премьер-министра – министр инвестиций и внешней торговли Республики Узбекистан С.Умурзаков провел встречу с руководителями органов местной власти районов и городов Навоийской области.
На повестке дня стояли практические аспекты внедрения новой системы стимулирования инвестиционной и внешнеторговой деятельности.
Участники встречи всесторонне обсудили широкий спектр вопросов, связанных с новыми механизмами разработки инвестиционных проектов, проектного управления, взаимодействия с предпринимателями, мониторинга вводимых в эксплуатацию производств, а также координацией министерств и ведомств в процессе оказания практической поддержки инициаторам инвестиционных проектов.
Изучена работа созданных в регионе проектных групп, задачами которых является анализ незадействованного экономического потенциала региона, формирование стратегий и концепций развития районов и городов, а также разработка экономически значимых проектов.
На примере конкретных ситуаций были рассмотрены наиболее часто встречающиеся на практике проблемные вопросы, с которыми столкнулись руководители районов и городов. Были даны адресные разъяснения по практическому применению новых механизмов проектного управления с учетом специфики того или иного населённого пункта.
Озвученные проблемы были изучены с привлечением руководителей соответствующих министерств, ведомств и коммерческих банков, которым было поручено в кратчайшие сроки предпринять действенные меры по их решению.
Также участники встречи представили свои предложения по совершенствованию работы с инвесторами, поддержке предпринимательства и улучшению уровня социально-экономического развития районов и городов региона.