Франция ташқи сиёсат идорасида учрашув
2022 йил 27 январ куни Ўзбекистон Республикаси Президентининг Афғонистон бўйича Махсус вакили Исматулла Иргашев Париж шаҳрида Франция Республикаси Европа масалалари ва ташқи ишлар вазирлиги Осиё ва Океания департаменти директори Бертран Лортолари билан учрашди.
Суҳбат чоғида Ўзбекистон ва Франциянинг афғон инқирозини тинч йўл билан ҳал этиш борасидаги саъй-ҳаракатлари ҳамда ушбу мамлакатга гуманитар ёрдам кўрсатиш масалалари муҳокама қилинди.
Б.Лортолари Франция ва Европа Иттифоқига аъзо бошқа давлатлар фуқароларини Афғонистондан эвакуация қилишда Ўзбекистон томонидан кўрсатилган ёрдамни юқори баҳолади ҳамда Афғонистонда тинчлик ва барқарорликни мустаҳкамлаш йўлида Ўзбекистон томони билан фаол ҳамкорликни давом эттиришга тайёрлигини билдирди.
Томонлар, шунингдек, афғон муаммоси бўйича халқаро ҳамжамиятнинг яхлит позициясининг ишлаб чиқиш зарурлигини таъкидладилар.
Франция томони Ўзбекистоннинг Термиз шаҳрида БМТ шафелигида афғон халқига инсонпарварлик ёрдам кўрсатиш бўйича халқаро хаб ташкил этиш ташаббусини қўллаб-қувватлади.
Бундан кейин ҳам Афғонистон масаласи бўйича маслаҳатлашувларни давом эттириш бўйича келишувга эришилди.

Встреча в МИД Франции
27 января 2022 года Специальный представитель Президента Республики Узбекистан по Афганистану Исматулла Иргашев провел в г.Париже встречу с директором Департамента Азии и Океании Министерства Европы и иностранных дел Франции Бертраном Лортолари.
В ходе состоявшейся беседы обсуждены усилия Узбекистана и Франции по мирному урегулированию афганского кризиса и вопросы оказания этой стране гуманитарной помощи.
Б.Лортолари высоко оценил содействие Узбекистана по эвакуации граждан Франции и других государств-членов Европейского Союза из Афганистана и выразил готовность продолжить активное взаимодействие с узбекской стороной во имя укрепления мира и стабильности в Афганистане.
Стороны также отметили необходимость выработки консолидированной позиции международного сообщества в афганском вопросе.
Французская сторона поддержала инициативу Узбекистана по созданию под эгидой ООН международного хаба в г.Термезе для оказания гуманитарной помощи афганскому народу.