“2022 йил учун Ўзбекистон Республикасининг Давлат буджети тўғрисида”ги Қонуннинг мазмун-моҳияти ижрочиларга етказилмоқда
2022-01-24 | Иқтисодиёт
2022 йил 21 январ куни Ўзбекистон Республикаси Молия вазирлигининг Давлат буджети департаменти ҳамда Молия вазирлиги ҳузуридаги Ўқув маркази ҳамкорликда “2022 йил учун Ўзбекистон Республикасининг Давлат буджети тўғрисида”ги Ўзбекистон Республикаси Қонунининг (ЎРҚ–742 сон, 2021 йил 30 декабр) мазмуни ва аҳамиятига бағишланган семинар ўтказилди. Семинарда республикамиз вазирлик ва идораларининг мутахассислари онлайн тарзда иштирок этишди.
Семинарни ташкил этишдан кўзланган асосий мақсад – буджет жараёнидаги ислоҳотларни янада кенгроқ ёритиш, 2022 йил учун Ўзбекистон Республикасининг Давлат буджети тўғрисидаги қонунида назарда тутилган асосий макроиқтисодий кўрсаткичлар, давлат буджети даромадлари кўрсаткичлари ҳамда солиқ ставкаларидаги ўзгартиришлар ҳақида маълумотлар бериш, давлат буджети даромадларини прогнозлаштириш юзасидан олиб борилаётган ислоҳотлар борасида фикрлар алмашишдан иборат. Семинарда Молия вазирлигининг Давлат буджети департаменти директори Шерзод Мухамедов юқоридаги қонуннинг мазмун-моҳияти юзасидан тақдимот ўтказди ва қуйидаги ё‘налишлар бўйича батафсил маълумот берди:
2022 йил учун асосий макроиқтисодий кўрсаткичлар прогнози;
2022 йил учун консолидациялашган Давлат буджети даромадлари ва харажатлари прогнози ҳамда 2023–2024 йиллар учун буджет мўлжаллари;
биринчи даражали буджет маблағларини тақсимловчилар учун Ўзбекистон Республикаси республика буджетидан 2022 йилда ажратилаётган маблағларнинг чекланган миқдорлари;
Қорақалпоғистон Республикаси, вилоятлар ва Тошкент шаҳар маҳаллий бюджетларининг даромадлари ва харажатлари прогнозлари;
Ўзбекистон Республикаси республика буджетидан маҳаллий бюджетларга ажратилаётган тартибга солувчи трансфертлар;
давлат мақсадли жамғармалари, Тикланиш ва тараққиёт жамғармасининг 2022 йилги тушумлари ва харажатлари прогнозлари ҳамда 2023–2024-йиллар учун буджет мўлжаллари;
Ўзбекистон Республикаси номидан ва Ўзбекистон Республикасининг кафолати остида олинадиган давлат қарзининг чекланган ҳажмлари.
Семинар давомида иштирокчилар томонидан берилган саволларга асосли жавоблар берилди, асосийси у фойдали ва кўтаринки руҳда ўтди.

До исполнителей доводится суть и содержание Закона «О Государственном бюджете Республики Узбекистан на 2022 год»
2022-01-24 | Экономика
21 января 2022 года Департаментом государственного бюджета при Министерстве финансов Республики Узбекистан и Учебным центром при Министерстве финансов Республики Узбекистан проведен семинар, посвященный содержанию и значению Закона Республики Узбекистан «О Государственном бюджете Республики Узбекистан на 2022 год» (ЗРУ–742 от 30 декабря 2021 года). В семинаре приняли участие специалисты министерств и ведомств республики в режиме онлайн.
Основная цель семинара – более широкое освещение реформ бюджетного процесса, предоставление информации об основных макроэкономических показателях, предусмотренных Законом «О Государственном бюджете Республики Узбекистан на 2022 год», изменениях в показателях доходов Государственного бюджета и налоговых ставках, обмен мнениями о проводимых реформах по прогнозированию доходов Государственного бюджета.
На семинаре директор Департамента государственного бюджета при Министерстве финансов Шерзод Мухамедов выступил с презентацией о сути и значении вышеуказанного Закона и дал подробную информацию по следующим направлениям:
прогноз основных макроэкономических показателей на 2022 год;
прогноз доходов и расходов Консолидированного государственного бюджета на 2022 год и бюджетные цели на 2023-2024 годы;
предельные размеры средств, выделяемых из республиканского бюджета Республики Узбекистан в 2022 году для распределителей бюджетных средств первого уровня;
прогноз доходов и расходов местных бюджетов Республики Каракалпакстан, областей и города Ташкента;
нормативные трансферты, выделяемые из республиканского бюджета Республики Узбекистан местным бюджетам;
прогноз доходов и расходов государственных целевых фондов, Фонда реконструкции и развития на 2022 год и бюджетные цели на 2023-2024 годы;
предельные объемы государственного долга, получаемого от имени Республики Узбекистан и под гарантию Республики Узбекистан.
В ходе семинара даны обоснованные ответы на вопросы участников. Семинар прошел продуктивно и интересно, с живым и бурным обсуждением.