Ўзбекистон ва Уммон ўртасидаги иқтисодий шериклик янги босқичга кўтарилмоқда
Ўзбекистон Республикаси ва Уммон султонлиги ўртасида савдо-иқтисодий ҳамкорлик бўйича ҳукуматлараро комиссиянинг 4 йиғилиши видеоконференция шаклида ўтказилди. Йиғилишга Ўзбекистон томонидан инвестициялар ва ташқи савдо вазирининг ўринбосари Ш.Вафаев, Ўмон томонидан эса - ташқи ишлар вазирининг ўринбосари Шайх Халифа бин Али Ал-Харисий ҳамраислик қилди.
Тадбирда икки мамлакатнинг асосий вазирлик ва идоралари раҳбарлари ҳам иштирок этди.
Тадбир кун тартибига инвестициявий, савдо-иқтисодий, маданий-гуманитар, илмий-технологик ҳамкорлик, шунингдек, туризм, транспорт, инсон ресурслари ва ижтимоий қўллаб-қувватлаш соҳаларида икки томонлама муносабатларни янада чуқурлаштириш масалалари киритилди.
Муҳокама чоғида йиғилиш иштирокчилари кўп қиррали икки томонлама ҳамкорликнинг ўсиш нуқталарини аниқлаб, истиқболли йўналишларда янги қўшма лойиҳалар, дастурлар ва ташаббусларни илгари суриш механизмларини келишиб олишди.
Нефть ва газ, кимё, энергетика ва электротехника саноати, озиқ-овқат маҳсулотларини ишлаб чиқариш, қурилиш материаллари, туризм ва бошқа соҳаларда инвестициявий ҳамкорликни кенгайтириш ва ўзаро савдони ривожлантириш учун кенг имкониятлар мавжудлиги қайд этилди. Савдо айланмасини ошириш имкониятларини биргаликда ўрганиш, мавжуд савдо тўсиқларини бартараф этиш бўйича таклифлар тайёрлаш юзасидан келишувга эришилди.
Икки мамлакат ишбилармон доиралари ўртасида яқин алоқалар ўрнатиш ва тадбиркорларни қўшма лойиҳаларни амалга оширишга жалб қилиш бўйича биргаликда ишлашга ўзаро тайёрлик билдирилди. Икки давлат тадбиркорлари ўртасидаги шерикликнинг устувор йўналишларини кўриб чиқиш ва янги бизнес ташаббусларини ҳаётга татбиқ этишни амалий қўллаб-қувватлаш механизмларини ишлаб чиқиш режалаштирилди.
Умумий қиймати қарийб 200 млн. долларга тенг бўлган инвестициявий лойиҳаларни амалга оширган “UzOman Capital” ўзбек-ўмон инвестиция компанияси фаолияти эътироф этилди. Томонлар ўмонлик ва хорижлик инвесторларнинг сармояларини жалб этиш мақсадида яратилган мазкур самарали қўшма платформадан фаол фойдаланишга келишиб олдилар.
Транспорт соҳасида қўшма лойиҳаларни амалга ошириш, туризмга инвестициялар жалб қилиш, туристик алмашинув дастурларини биргаликда йўлга қўйиш, йўловчи ва юк оқимларини кўпайтириш бўйича амалий чора-тадбирлар ва икки мамлакат ўртасида маданий алмашинувни кенгайтиришга қаратилган икки томонлама тадбирлар ўтказиш имкониятлари кўриб чиқилди.
Йиғилиш якунида муҳокама қилинган ҳар бир соҳада келгусида ҳамкорлик қилиш тўғрисидаги келишувларни акс этган баённома имзоланди.

Экономическое партнерство между Узбекистаном и Оманом выходит на новый уровень
В формате видеоконференции состоялось 4-е заседание Межправительственной комиссии по торгово-экономическому сотрудничеству между Республикой Узбекистан и Султанатом Оман. Сопредседателем заседания с узбекской стороны выступил заместитель министра инвестиций и внешней торговли Ш.Вафаев, а с оманской стороны – заместитель министра иностранных дел шейх Халифа бин Али аль-Хариси.
В заседании также приняли участие руководители ключевых министерств и ведомств двух стран.
На повестке мероприятия стояли вопросы дальнейшего углубления двустороннего взаимодействия в сферах инвестиционного, торгово-экономического, культурно-гуманитарного и научно-технологического сотрудничества, а также партнерства в областях туризма, транспорта, человеческих ресурсов и социальной поддержки.
В ходе обсуждения участники заседания смогли выявить перспективные точки роста многопланового двустороннего сотрудничества и согласовать механизмы продвижения новых совместных проектов, программ и инициатив в перспективных направлениях.
Отмечены широкие возможности активизации инвестиционного сотрудничества и развития взаимной торговли в нефтегазовой, химической, энергетической и электротехнической отрасли, производстве пищевых продуктов, строительных материалов, туризме и других сферах. Достигнута договоренность о совместном изучении возможностей для наращивания товарооборота, подготовке предложений по устранению имеющихся торговых барьеров.
Выражена взаимная готовность к совместной работе по привлечению деловых кругов двух стран к налаживанию более тесных связей и реализации совместных проектов. Достигнута договоренность о проведении в текущем году очередного заседания Узбекско-Оманского делового совета, в ходе которого планируется рассмотреть приоритетные направления партнерства между предпринимателями двух государств и выработки механизмов практической поддержки реализации новых бизнес-инициатив.
Отмечена деятельность Узбекско-Оманской инвестиционной компании «UzOman Capital», которая реализовала инвестиционные проекты на общую сумму порядка 200 млн долларов. Стороны договорились активно использовать созданную эффективную совместную платформу для привлечения инвестиций оманских инвесторов, а также иностранных инвесторов в целом.
Были рассмотрены возможности для реализации совместных проектов в транспортной сфере, привлечения инвестиций в сферу туризма, запуска совместных программ по туристическому обмену, а также практические меры по увеличению взаимных пассажирских и грузовых потоков и проведению двусторонних мероприятий, направленных на активизацию культурного обмена между двумя странами.
По итогам заседания был подписан соответствующий протокол, отражающий договоренности о дальнейшем сотрудничестве по каждому рассмотренному направлению, достигнутых в ходе мероприятия.