Ўзбекистон ва Туркманистон иқтисодий шерикликнинг янги йўлларини изламоқда
Жорий йилнинг 17 январь куни Тошкент шаҳрида Туркманистон ҳукумат делегациясининг Ўзбекистон Республикасига ташрифи доирасида Ўзбекистон Республикаси Бош вазирининг ўринбосари - инвестициялар ва ташқи савдо вазири С.Умурзаковнинг Туркманистон Вазирлар Маҳкамаси Раисининг ўринбосари С.Бердимуҳамедов билан учрашуви бўлиб ўтди.
Тадбирда икки мамлакатнинг асосий вазирликлари, идоралари, тармоқ бирлашмалари ва савдо-саноат палаталари раҳбарлари ҳам иштирок этди.
Учрашувда инвестициявий, саноат, савдо-иқтисодий, транспорт ва логистика, маданий-гуманитар соҳаларида, шунингдек, сувдан фойдаланиш, ҳудудлараро ҳамкорлик ва озиқ-овқат хавфсизлиги йўналишларида икки томонлама муносабатларнинг бугунги ҳолати юзасидан фикр алмашилди. Олдин эришилган келишувларнинг рўёбга чиқарилиши атрофлича кўриб чиқилиб, истиқболли соҳалардаги ҳамкорликни янада чуқурлаштириш имкониятлари ўрганилди.
Икки томонлама савдони ривожлантириш борасида сезиларли ютуқларга эришилгани қайд этилди. Жумладан, сўнгги 4 йил ичида икки мамлакат ўртасидаги товар айирбошлаш ҳажми 5 баробар ошди, 2021 йилда эса 65 фоизга ўсиб, қарийб 880 млн долларни ташкил қилди. Яқин келажакда ўзаро савдо ҳажмини 1 миллиард долларга етказиш мақсадида амалдаги савдо шартномалар ижросини илгари суришга ҳамда икки мамлакат тадбиркорлари ва ишлаб чиқарувчилари ўртасида ҳамкорлик ўрнатиш бўйича биргаликдаги саъй-ҳаракатларни фаоллаштиришга ўзаро тайёрлик билдирилди.
Мулоқотда саноат кооперациясини янада ривожлантириш чора-тадбирларига алоҳида урғу берилди. Томонлар ушбу йўналишда айрим тармоқларда эришилган муваффақиятларни таъкидлаб, юқори технологияли ишлаб чиқаришларни ташкил этиш ҳамда икки давлат ҳудудларида ўзаро боғлиқ қўшилган қиймат занжирларини шакллантиришга қаратилган қўшма лойиҳаларни амалга ошириш бўйича янги таклифларни ишлаб чиқишдан манфаатдор эканликларини билдирдилар.
Ҳудудлараро ҳамкорлик салоҳиятини илгари суриш бўйича биргаликдаги саъй-ҳаракатларнинг аҳамияти ҳам қайд этилди. Томонлар жорий йилда Ўзбекистон ва Туркманистон ҳудудий маъмуриятлари ҳамда ишбилармон доиралари ўртасида тўғридан-тўғри алоқаларни ўрнатиш учун платформага айланиши мўлжалланган биринчи ҳудудлараро Форумига тайёгарлик кўриш ва уни ўтказиш чораларини муҳокама қилдилар.
Бундан ташқари, сув хўжалиги, транспорт соҳасида ҳамкорлик ва қўшма лойиҳаларни амалга ошириш, умумий транспорт йўлаклари тармоғини ривожлантириш ҳамда икки мамлакатнинг транзит салоҳиятини юксалтириш, маданият ва туризм соҳасидаги қўшма дастурларни ҳаётга жорий этиш каби қатор масалалар атрофлича муҳокама қилинди.
Учрашув давомида қишлоқ хўжалиги ерларидан фойдаланиш самарадорлигини ошириш, халқаро озиқ-овқат сифат стандартларини жорий этиш ҳамда озиқ-овқат хавфсизлигини таъминлаш бўйича тажриба алмашиш бўйича келишувга эришилди.
Тадбир якунида томонлар кўриб чиқилган ҳамда Ўзбекистон ва Туркманистон ўртасидаги кўп томонлама шерикликни мустаҳкамлашга қаратилган муносабатларнинг барча соҳаларида фаол ҳамкорликни давом эттиришга тайёр эканликларини билдирдилар.
Йиғилиш якунлари бўйича икки мамлакат ишбилармонлик субъектлари ўртасида қишлоқ хўжалиги, электротехника, кимё саноати ва қурилиш материаллари ишлаб чиқариш соҳаларида бир қатор инвестиция ва экспорт шартномалари имзоланди.

Узбекистан и Туркменистан ищут новые пути экономического партнерства
17 января текущего года в г.Ташкенте в рамках визита правительственной делегации Туркменистана в Республику Узбекистан состоялась встреча заместителя Премьер-министра – министра инвестиций и внешней торговли Республики Узбекистан С.Умурзакова с заместителем Председателя Кабинета Министров Туркменистана С.Бердымухамедовым.
В мероприятии также приняли участие руководители ключевых министерств, ведомств, отраслевых объединений и торгово-промышленных палат двух стран.
В ходе встречи состоялся обмен мнениями о текущем состоянии двустороннего сотрудничества в инвестиционной, промышленной, торгово-экономической, транспортно-логистической, культурно-гуманитарной сферах, а также в областях водопользования, межрегионального сотрудничества и обеспечения продовольственной безопасности. Был предметно рассмотрен ход выполнения ранее достигнутых договоренностей и изучены возможности дальнейшего углубления взаимодействия в перспективных направлениях.
Стороны отметили значительный прогресс в развитии двусторонней торговли: так, за последние 4 года товарооборот между двумя странами увеличился в 5 раз, а в 2021 году вырос на 65 процентов, составив порядка 880 млн долларов. Выражена взаимная готовность к активизации совместной работы по продвижению реализации действующих торговых контрактов и налаживанию партнерских связей между предпринимателями и производителями двух стран с целью доведения объема взаимной торговли до 1 млрд долларов в ближайшей перспективе.
Особое место в диалоге было уделено дальнейшим мерам по развитию промышленной кооперации. Стороны подчеркнули успех, достигнутый в данном направлении в отдельных отраслях и обозначили взаимную заинтересованность в выработке новых предложений по реализации совместных проектов, ориентированных на создание высокотехнологичных производств и формирование взаимосвязанных цепочек добавленной стоимости на территориях двух государств.
Также была отмечена важность совместных усилий по продвижению потенциала межрегионального сотрудничества. Стороны обсудили меры по подготовке к проведению в текущем году первого Форума регионов Узбекистана и Туркменистана, который призван стать площадкой для налаживания прямых связей между администрациями и деловыми кругами двух стран.
Помимо этого, был предметно рассмотрен ряд вопросов в сферах водного хозяйства, сотрудничества и реализации совместных проектов в сфере транспорта, развития сети общих транспортных коридоров и наращивания транзитного потенциала двух стран, имплементации совместных программ в области культуры и туризма.
В ходе встречи была достигнута договоренность об обмене опытом по повышению эффективности использования сельскохозяйственных земель, внедрению международных стандартов качества пищевых продуктов и обеспечению продовольственной безопасности.
В завершение мероприятия стороны выразили готовность к продолжению активного взаимодействия по всем рассмотренным направлениям сотрудничества, нацеленного на укрепление многостороннего партнерства Узбекистана и Туркменистана.
По итогам встречи был подписан ряд инвестиционных и экспортных соглашений между субъектами бизнеса двух стран в сферах сельского хозяйства, электротехники, химической промышленности и производства строительных материалов.