Инвестициялар ва ташқи савдо вазирлигида маҳаллаларда тадбиркорликни қўллаб-қувватлаш бўйича янги иш тизимини жорий этиш бўйича долзарб вазифалар муҳокама қилинди
2022-01-17 | Иқтисодиёт
Ўзбекистон Республикаси Бош вазирининг ўринбосари - инвестициялар ва ташқи савдо вазири С.Умурзаков раҳбарлигида 2022 йилда “маҳаллабай” янги иш тизимига мувофиқ амалий фаолиятни ташкил этиш ва аҳоли бандлигини таъминлашга бағишланган йиғилиш бўлиб ўтди.
Йиғилишда инвестициялар ва ташқи савдо вазирининг ўринбосарлари, Вазирликнинг идоравий мансуб ташкилотлари ҳамда таркибий бўлинмалар раҳбарлари, шунингдек, видеоконференция орқали вилоятлар, Қорақалпоғистон Республикаси ва Тошкент шаҳар маҳаллий ҳокимият органларининг инвестициялар ва ташқи савдога масъул раҳбарлари иштирок этди.
Йиғилишда Давлатимиз раҳбари томонидан маҳаллалар кесимида тадбиркорликни ривожлантириш ва камбағалликни қисқартириш борасидаги ишларни такомиллаштириш юзасидан белгиланган вазифалар атрофлича муҳокама этилди. Аҳоли билан манзилли ишлаш, одамларни ишлаб чиқариш ва тадбиркорликка жалб этиш имкониятларини яратиш ва лойиҳаларни амалга оширишда зарур ёрдам кўрсатиш, ўз бизнесини бошлаши учун ер участкалари ва молиявий ресурслар билан таъминлаш орқали маҳалланинг ижтимоий-иқтисодий ривожланиш даражасини тубдан оширишни таъминлаш, шунингдек, маъмурий масалаларни ҳал қилиш муҳим устувор вазифа этиб белгиланди.
Маҳаллаларда тадбиркорликни қўллаб-қувватлашнинг янги тизимини жорий этиш бўйича кўрилаётган тезкор чора-тадбирлар, шунингдек, мазкур жараённинг жойлардаги амалий жиҳатлари кўриб чиқилди. Маҳаллалардаги ижтимоий-иқтисодий ривожланишнинг бугунги ҳолатини чуқур ўрганиш, инфратузилмани яхшилаш, ичимлик суви тармоқлари, болалар боғчалари, мактаблар, тиббиёт муассасалари, маданият марказларини таъмирлаш ва қуриш зарур бўлган ҳолатларни аниқлаш муҳимлигига алоҳида эътибор қаратилди.
Маҳаллаларнинг иқтисодий салоҳиятини ўрганиш, аҳоли ва маҳаллий тадбиркорлар билан бевосита ҳамкорлик қилиш, шунингдек, Вазирликнинг ҳудудий бўлинмалари ходимларига тадбиркорликни қўллаб-қувватлашнинг янги тизими бўйича ишларни йўлга қўйишда кўмаклашиш мақсадида Вазирликнинг таркибий бўлинмалари раҳбарларига жойларга чиққан ҳолда амалий ишларни ташкил этиш топширилди.
Шунингдек, мутасадди раҳбарларга вазифаларни сифатли ва ўз вақтида бажариш юзасидан қўшимча кўрсатмалар берилди.

В Министерстве инвестиций и внешней торговли обсуждены актуальные задачи по внедрению новой системы работы по поддержке предпринимательства в махаллях
2022-01-17 | Экономика
15 января текущего года под руководством заместителя Премьер-министра - министра инвестиций и внешней торговли Республики Узбекистан С.Умурзакова состоялось совещание, посвящённое организации практической деятельности по новой системе работы «махаллабай» и обеспечению занятости населения в 2022 году.
В совещании приняли участие заместители министра инвестиций и внешней торговли, руководители подведомственных организаций и структурных подразделений Министерства, а также руководители органов местной власти областей, Республики Каракалпакстан и г.Ташкента, ответственные за сферу инвестиций и внешней торговли, участвовавшие в мероприятии посредством видеоконференцсвязи.
В ходе совещания были всесторонне обсуждены поставленные Главой государства задачи по совершенствованию работы по развитию предпринимательства и сокращению бедности в разрезе махаллей. Ключевым приоритетом было обозначено обеспечение кардинального повышения уровня социально-экономического развития в махаллях путем адресной работы с населением, создания возможностей для его привлечения к производству и предпринимательству и оказания необходимой поддержки в реализации проектов, имея в виду обеспечение земельными участками и финансовыми ресурсами для запуска собственного дела, а также решение вопросов административного характера.
Рассмотрены оперативные меры по внедрению новой системы поддержки предпринимательства в махаллях, а также практические аспекты работы на местах. Особое внимание было уделено необходимости тщательного изучения текущего состояния социально-экономического развития в махаллях, выявления потребности в улучшении инфраструктуры, ремонте и строительстве сетей питьевого водоснабжения, детских садов, школ, медицинских учреждений, центров культуры, что позволит существенно повысить качество жизни местного населения.
Было поручено организовать выездную работу руководителей структурных подразделений Министерства в регионах страны с целью изучения экономического потенциала махаллей, непосредственного взаимодействия с населением и местными предпринимателями, а также оказания содействия сотрудникам региональных подразделений Министерства в налаживании работы по новой системе поддержки предпринимательства.
Также ответственным руководителям были даны дополнительные поручения в целях качественного и своевременного выполнения поставленных задач.