Мамлакатимизда 2030 йилга бориб энергияга бўлган талаб 2 баробарга ортади
Жорий йил 13 январь куни Сенатнинг Оролбўйи минтақасини ривожлантириш масалалари қўмитаси томонидан Қорақалпоғистон Республикасида иқтисодиёт тармоқлари, ижтимоий соҳа объектлари ҳамда аҳоли турар жойларида қуёш ва шамол энергиясидан фойдаланиш бўйича амалга оширилаётган ишлар муҳокамаси ҳамда Янги Ўзбекистоннинг 2022–2026 йилларга мўлжалланган тараққиёт Стратегиясидаги устувор йўналишлар мазмун-моҳиятига бағишланган йиғилиш бўлиб ўтди.
Унда сенаторлар, қўмита экспертлари, вазирлик ва идоралар масъуллари, ОАВ ва жамоатчилик вакиллари иштирок этди.
Иштирокчилар дастлаб Қорақалпоғистон Республикасида иқтисодиёт тармоқлари, ижтимоий соҳа объектлари ҳамда аҳоли турар жойларида қуёш ва шамол энергиясидан фойдаланиш бўйича амалга оширилаётган ишларни муҳокама қилди. Таъкидланганидек, углеводородлар заҳиралари йил сайин камайиб бориб, жаҳон бозорида нефть ва газ нархи кўтарилмоқда, бу эса ўз навбатида инсониятга қуёш, шамол ва бошқа қайта тикланувчи энергия манбаларидан фойдаланишни кенг жорий этишни тақозо этмоқда.
Мамлакатимизда ислоҳотларнинг жадаллашуви, саноатнинг ривожланиши, аҳоли сони кўпайиши натижасида энергияга бўлган талаб кескин ошиши, 2030 йилга бориб қарийб 2 баробарга ортиши кутилмоқда. Шундан келиб чиққан ҳолда барқарор ривожланиш соҳасидаги энг муҳим миллий мақсад ва вазифаларидан бири 2030 йилгача қайта тикланувчи манбалардан олинадиган энергия улушини жиддий равишда кўпайтиришдан иборат. Бу борада бир қатор амалий ишлар қилинмоқда.
Йиғилишда қайд этилганидек, иқтисодиёт тармоқларида энергия самарадорлигининг пастлиги, табиий ресурслардан нооқилона фойдаланиш, технологиялар янгиланишининг сустлиги, “яшил иқтисодиёт”ни ривожлантириш учун инновацион ечимларни жорий этишда хусусий сектор иштироки етарли эмаслиги мамлакатни барқарор ривожлантириш соҳасидаги устувор миллий мақсадлар ва вазифаларга эришишга ўзининг таъсирини кўрсатиши мумкин. Бу борада иқтисодиёт тармоқлари ва ижтимоий соҳанинг энергия самарадорлигини ошириш, аҳолини арзон ва қулай энергия билан таъминлашда қайта тикланувчи энергия манбаларини кенг жорий этиш ҳозирда долзарб йўналишлардан биридир.
Шу мақсадда 2022 йилда Қорақалпоғистонда 1700 МВт.лик шамол электр станциясини қуриш бўйича лойиҳа битими имзоланиши режалаштирилаётганлиги алоҳида қайд этилди. Шунингдек, Қорақалпоғистон Республикасида иқтисодиёт тармоқлари, ижтимоий соҳа объектлари ҳамда аҳоли турар жойларида қайта тикланувчи энергия манбалари, жумладан, қуёш ва шамол энергиясидан фойдаланишни тизимли равишда ташкил этиш юзасидан дастур ишлаб чиқиш таклифи берилди.
Бу борада “Қайта тикланувчи энергия манбаларидан фойдаланиш тўғрисида” Ўзбекистон Республикаси Қонунида кўзда тутилган солиқ, божхона ва бошқа имтиёзларни жорий қилиш орқали хорижий инвестициялар ва маҳаллий тадбиркорларни соҳага жалб этиш ва кадрлар тайёрлаш масалалари муҳимлиги таъкидланди. Шунингдек, йиғилишда бугунги кунда жамоатчилик муҳокамасига қўйилган Янги Ўзбекистоннинг 2022–2026 йилларга мўлжалланган тараққиёт Стратегия лойиҳасида ҳам мамлакатимизда қайта тикланувчи энергия манбалари, хусусан қуёш ва шамол энергиясидан фойдаланишни кенгайтириш орқали иқтисодий-ижтимоий ривожланишни таъминлашга алоҳида эътибор қаратилганлиги қайд этиб ўтилди.
Ҳужжат лойиҳасида иқтисодиётни электр энергияси билан узлуксиз таъминлаш ҳамда “Яшил иқтисодиёт” технологияларини барча соҳаларга фаол жорий этиш, иқтисодиётнинг энергия самарадорлигини 20 фоизга ошириш ва ҳавога чиқариладиган зарарли газлар ҳажмини 10 фоизга қисқартириш мақсад қилинган. “Энергетика соҳасида хусусий сектор улушини оширишни инобатга олган ҳолда электр энергияси ишлаб чиқариш қувватларини жадал ривожлантириш учун замонавий “яшил” ва энергия тежамкор технологияларни жорий этиш Стратегияда ўз аксини топганлиги иштирокчилар томонидан таъкидланди.
Стратегия лойиҳасида 2026 йилга келиб электр энергияси ишлаб чиқариш кўрсаткичини қўшимча 40 млрд кВт.соатга ошириб, жами 110 млрд кВт.соатга етказиш, 2026 йилга қадар қайта тикланувчи энергия манбалари улушини 25 фоизга етказиш эвазига йилига қарийб 3 миллиард куб метр табиий газни тежаш ҳамда ҳавога чиқариладиган зарарли газларнинг ҳажмини 8 млн тоннага камайтириш ҳам мақсад қилингинлиги тилга олинди. Бу борада Қорақалпоғистон Республикаси ва вилоятларда 8 та шамол электр станцияларни қуриш ҳисобига 4 ГВт, 10 та қуёш фотоэлектр станциялар ишга тушириш орқали 4 ГВтга қўшимча қувватларни барпо этишни қамраб олган қайта тикланувчи энергия манбаларидан фойдаланишни кенгайтириш ва қўллаб-қувватлаш дастурини ишлаб чиқиш назарда тутилган. Йиғилиш иштирокчилари саноат тармоқларида йўқотишларни камайтириш ва ресурсларни ишлатиш самарадорлигини ошириш, уй-жой-коммунал ҳўжалиги, ижтимоий соҳа объектлари ва бошқа соҳаларда қайта тикланувчи энергия манбаларини кенг жорий этиш иқтисодий ривожланишнинг муҳим омилларидан бири эканлигини алоҳида қайд этишди.
Ҳужжат лойиҳасига мувофиқ халқаро молия ташкилотлари маблағлари ҳисобига амалга ошириладиган лойиҳалар доирасида ўз эҳтиёжлари учун иссиқлик ва электр энергиясини ишлаб чиқишда қайта тикланувчи энергия манбаларидан фойдаланиш компонентини киритиш тартиби жорий этилади.

В стране к 2030 году спрос на энергию увеличится в 2 раза
13 января текущего года состоялось заседание Комитета Сената по вопросам развития региона Приаралья, посвященное обсуждению реализуемых работ по использованию солнечной и ветряной энергии в отраслях экономикина объектах социальной сферы и в жилых помещениях Республики Каракалпакстан, а также сути и содержанию приоритетных направлений Стратегии развития Нового Узбекистана на 2022-2026 годы.
В нем приняли участие сенаторы, эксперты Комитета, ответственные работники министерств и ведомств, представители СМИ и общественности.
Сначала участники обсудили проводимую работу по использованию солнечной и ветряной энергии в отраслях экономики, на объектах социальной сферы и в жилых помещениях Республики Каракалпакстан.  Отмечалось, что запасы углеводородов с каждым годом сокращаются, на мировом рынке цены на нефть и газ растут, что, в свою очередь, требует от человечества широкого внедрения использования солнечной, ветряной и других возобновляемых источников энергии.
В нашей стране в результате ускорения реформ, развития промышленности, роста численности населения резко возрастет спрос на энергию, что к 2030 году увеличится почти в 2 раза. Исходя из этого, одной из важнейших национальных целей и задач в области устойчивого развития до 2030 года является значительное увеличение доли энергии, получаемой из возобновляемых источников. В этом направлении проводится определенная практическая работа.
На заседании отмечалось, что низкая энергоэффективность в отраслях экономики, нерациональное использование природных ресурсов, инертность обновления технологий, недостаточное участие частного сектора во внедрении инновационных решений для развития «зеленой экономики» могут сказаться на достижении приоритетных национальных целей и задач в области устойчивого развития страны. Одним из актуальных направлений в этом плане является повышение энергоэффективности отраслей экономики и социальной сферы, широкое внедрение возобновляемых источников энергии при обеспечении населения доступной и доступной энергией.
Особо отмечалось, что с этой целью в 2022 году в Каракалпакстане планируется подписать проектное соглашение по строительству ветряной электростанции мощностью 1700 МВт. Кроме того, предложено разработать программу по системной организации использования возобновляемых источников энергии, в том числе солнечной и ветряной, в отраслях экономики, на объектах социальной сферы и в жилых помещениях Республики Каракалпакстан.
Подчеркивалась важность привлечения иностранных инвестиций и местных предпринимателей в сферу и подготовки кадров путем введения налоговых, таможенных и других льгот, предусмотренных Законом Республики Узбекистан «Об использовании возобновляемых источников энергии». На заседании также отмечалось, что и в проекте Стратегии развития Нового Узбекистана на 2022-2026 годы, представленном для общественного обсуждения особое внимание уделено обеспечению экономического и социального развития страны за счет расширения использования возобновляемых источников энергии, в частности солнечной и ветряной энергии.
Проект документа нацелен на бесперебойное обеспечение экономики электроэнергией и активное внедрение технологий «Зеленой экономики» во все сферы, повышение энергоэффективности экономики на 20 % и сокращение выбросов вредных газов на 10 %. Участники отметили, что в Стратегии нашли свое отражение вопросы внедрения современных «зеленых» и энергосберегающих технологий для ускоренного развития мощностей по производству электроэнергии, принимая во внимание увеличение доли частного сектора в энергетическом секторе.
Отмечалось, что в проекте Стратегии также поставлена цель увеличения к 2026 году показателя производства электроэнергии еще на 40 млрд кВт часов, доведя его в целом до 110 млрд кВт часов, экономии около 3 млрд кубометров природного газа в год за счет увеличения доли возобновляемых источников энергии до 25% к 2026 году и снижения объема вредных газов, выбрасываемых в воздух, на 8 млн тонн. В этом направлении предусматривается разработка программы по расширению и поддержке использования возобновляемых источников энергии, которая охватывает создание дополнительных мощностей в объеме 4 ГВт за счет строительства 8 ветряных электростанций в Республике Каракалпакстан и областях, 4 ГВт за счет запуска 10 солнечных фотоэлектрических станций. Участники заседания особо отметили, что снижение потерь в промышленности и повышение эффективности использования ресурсов, широкое внедрение возобновляемых источников энергии в жилищно-коммунальном хозяйстве, на объектах социальной сферы и в других сферах являются одним из важнейших факторов экономического развития.
В соответствии с проектом документа вводится порядок включения компонента использования возобновляемых источников энергии при выработке тепловой и электрической энергии для собственных нужд в рамках проектов, реализуемых за счет средств международных финансовых организаций.