Инвестициялар ва ташқи савдо вазирлиги фаолиятини такомиллаштириш масалалари муҳокама қилинди
Жорий йилнинг 10 январь куни Ўзбекистон Республикаси Бош вазирининг ўринбосари - инвестициялар ва ташқи савдо вазири С.Умурзаков раҳбарлигида видеоконференция шаклида Инвестициялар ва ташқи савдо вазирлиги фаолияти доирасида 2022 йилга мўлжалланган долзарб вазифаларни муҳокама қилишга бағишланган йиғилиш бўлиб ўтди.
2021 йилда эришилган натижалар таҳлили ҳамда жорий йилда тизимли ва самарали ишларни ташкил этиш бўйича кўрилган чора-тадбирлар юзасидан вазирнинг барча ўринбосарлари ҳамда Вазирликнинг таркибий бўлинмалари ва унинг идоравий мансуб ташкилотлар раҳбарларининг ҳисоботлари эшитилди.
Вазирликнинг таркибий бўлинмалар бошлиқлари томонидан шу ой, биринчи чорак ва умуман жорий йил учун аниқ тадбирлар, ижро муддатлари ва кутилаётган натижалардан иборат аниқ ва манзилли иш режалари тақдим этилди.
Асосий ҳамкор мамлакатлар кесимида икки томонлама инвестициявий ва савдо-иқтисодий муносабатларнинг бугунги ҳолати, қўшма дастур ва лойиҳаларнинг амалга оширилиши, шунингдек, олий даражадаги ташрифлар чоғида эришилган келишувларнинг рўёбга чиқарилиши юзасидан ахборот берилди. Асосий шериклар билан иқтисодий муносабатларни кенгайтириш бўйича режалаштирилган чора-тадбирлар, ишлаб чиқилаётган лойиҳалар ва савдо битимлари, хорижий инвесторлар ва савдо ҳамкорларини жалб қилишнинг янги механизмлари ҳақида ҳисобот берилди. Ўзаро муносабатларнинг барча соҳаларида ва ҳар бир ҳамкор мамлакат учун халқаро тадбирларни ташкил этиш ҳамда икки томонлама шерикликни илгари суриш бўйича аниқ вазифалар ва уларни амалга ошириш муддатлари белгиланган режаларни ишлаб чиқиш топширилди.
Халқаро молия институтлари, донорлар ва ривожланиш бўйича ҳамкорлар билан ўзаро муносабатларнинг ҳолати кўриб чиқилди. Жалб этилаётган маблағлар ва грантлар ҳисобидан амалга оширилаётган қўшма ижтимоий ва инвестициявий лойиҳаларни ҳаётга жорий этишни жадаллаштириш бўйича кўрсатмалар берилди.
Давлат ва ҳудудий инвестиция дастурларининг ижроси, ишга туширилган лойиҳалар фаолиятининг мониторинги, маҳаллий экспортчиларни қўллаб-қувватлаш ва экспорт салоҳиятини юксалтириш бўйича амалга оширилаётган чора-тадбирлар, шунингдек, Вазирлик ваколатига кирувчи бошқа масалалар ўрганилди.
Ҳар бир ходим фаолиятининг самарадорлигини баҳолаш тизимини ишлаб чиқиш, унинг меҳнат натижадорлигини баҳолашнинг аниқ вазифалари ва мезонларини белгилаш топширилди. Шунингдек, умумий вазифаларни ҳал этишда синергетик самарага эришиш учун Вазирликнинг турли таркибий бўлинмалари ва идоравий мансуб ташкилотлари ўртасида яқин ҳамкорликни йўлга қўйиш зарурлиги таъкидланди.

Обсуждены вопросы совершенствования деятельности Министерства инвестиций и внешней торговли
10 января текущего года под руководством заместителя Премьер-министра – министра инвестиций и внешней торговли Республики Узбекистан С.Умурзакова в формате видеоконференции состоялось совещание, посвященное обсуждению актуальных задач на 2022 год в рамках деятельности Министерства инвестиций и внешней торговли.
Были заслушаны отчеты всех заместителей министра и руководителей структурных подразделений Министерства, а также его подведомственных организаций, о проведенном анализе результатов, достигнутых в 2021 году, и предпринятых мерах по организации системной и эффективной работы в текущем году.
Руководители структурных подразделений Министерства представили детализированные планы работы на текущий месяц, первый квартал и текущий год в целом, включающие в себя конкретные мероприятия, сроки исполнения и ожидаемые результаты.
В разрезе основных стран-партнёров была представлена информация о текущем состоянии двустороннего инвестиционного и торгово-экономического сотрудничества, ходе реализации совместных программ и проектов, а также выполнения договоренностей, достигнутых в ходе визитов на высшем уровне. Доложено о намеченных мероприятиях по расширению экономического сотрудничества с ключевыми партнерами, проектах и торговых соглашениях, находящихся в проработке, и новых разработанных механизмах привлечения иностранных инвесторов и торговых партнеров. Поручено разработать детальные планы по организации международных мероприятий и продвижению двустороннего партнерства по всем имеющимся направлениям по каждой стране-партнёру с обозначением конкретных задач и сроков их выполнения.
Рассмотрен ход взаимодействия с международными финансовыми институтами, донорами и партнерами по развитию. Даны поручения ускорить реализацию совместных социальных и инвестиционных проектов, реализуемых за счет привлекаемых средств и грантов.
Изучен ход реализации государственной и региональных инвестиционных программ, работы по мониторингу деятельности введенных в эксплуатацию проектов, реализуемых мер по поддержке отечественных экспортеров и наращиванию экспортного потенциала, а также другие вопросы, находящиеся в компетенции Министерства.
Поручено выработать систему оценки эффективности деятельности каждого сотрудника с указанием конкретных задач и критериев оценки результативности его работы. Также было указано на необходимость налаживания тесного взаимодействия между различными структурными подразделениями и подведомственными организациями Министерства с целью достижения синергетического эффекта в решении общих задач.