Самарқанд вилоятида “Бир миллион дастурчи” лойиҳаси доирасида умумтаълим мактаблари ўқувчилари ўртасида IT-танлов ўтказилди
2022-01-11 | Жамият
Самарқанд вилоятида “Бир миллион дастурчи” лойиҳаси доирасида умумтаълим мактаблари ўқувчилари  ўртасида бўлиб ўтган IT-танловнинг вилоят босқичи бўлиб ўтди.
Танловда “Бир миллион дастурчи” лойиҳасининг битирувчи сертификатига эга бўлган 7-11 синф ўқувчилари 4 та – Фулл-стаcк, Андроид, Фронт-енд ва маълумотлар таҳлилчиси йўналишларида иштирок этди.
Мазкур танлов юқори малакали мутахассисларни тайёрлаш, умутаълим мактабларидаги иқтидорли ёшларни саралаб олиш, келгусида етук дастурчи бўлиб етишишлари учун уларни рағбатлантириш ҳамда янада руҳлантириш мақсадида ташкил этилди. Танловда жами вилоят бўйича 3 мингдан зиёд ёш бевосита иштирок этди.
Жорий йилнинг 6-7-январ кунлари мазкур танловнинг шаҳар ва туманлар босқичлари ўтказилиб, унда ҳар бир йўналишда ғолиб бўлган 3 нафардан иқтидорли мактаб ўқувчиси аниқланди ва вилоят босқичига йўлланмани қўлга киритди.
Вилоят босқичида 180 нафар ўқувчи иштирок этиб, ҳар бир йўналиш бўйича ғолиблар аниқланди. Вилоят босқичида 1 ўринни қўлга киритган иштирокчилар замонавий ноутбук, 2 ўринни ғолиблари планшет ва 3 ўринни эгалари мобил телефонлар билан тақдирланди. Шу билан бирга, тадбир давомида шаҳар ва туман босқичилари ғолиблари ҳам тақдирланди. Ушбу босқичда 1 ўринни қўлга киритган иштирокчиларга ноутбук, 2 ўринни эгаллаганларга планшет ва 3 ўринни қўлга киритганларга электрон китоблар билан тақдим қилидни.
Тақдирлаш маросимида Ахборот технологиялари ва коммуникацияларини ривожлантириш вазирлиги Самарқанд вилояти ҳудудий бошқармаси, Самарқанд вилояти ҳокимлиги, вилоят Халқ таълими бошқармаси, Вазирлик тизимидаги корхона ва ташиколатларининг раҳбар ва ходимлари, кенг жамоатчилик вакиллари иштирок этди.

В Самаркандской области прошел IT-конкурс среди учеников школ в рамках проекта «Один миллион программистов»
2022-01-11 | Общество
В Самаркандской области прошел областной этап IT-конкурса среди учеников общеобразовательных школ в рамках проекта «Один миллион программистов». Данный конкурс был организован среди учеников общеобразовательных школ, и в нем приняли участие ученики 7-11 классов по четырем направлениям: Full-stack, Android, Front-end и анализ данных.
Данное мероприятие было организовано с целью подготовки высококвалифицированных специалистов, отбора талантливых молодых ребят, стимулирования их деятельности с целью их подготовки и поддержки в качестве опытных программистов. В нем приняло участие свыше трех тысяч молодых людей.
6-7 января текущего года прошли городские и районные этапы конкурса, по итогам которым определились по три победителя, получившие путевку в областной этап.
На областном этапе приняли участие 180 учеников, по каждому направлению выявлены лучшие. Победителям были вручены современные ноутбуки, занявшим вторые места – планшеты и удостоенным третьего места – мобильные телефоны. Вместе с этим также прошли церемонии награждения победителей городских и районных этапов, по итогам которых обладатели первого места получили ноутбуки, второго места – планшеты и третьего места – электронные книги.
В церемонии награждения приняли участие руководители и сотрудники территориального управления Министерства по развитию информационных технологий и коммуникаций по Самаркандской области, хокимията Самаркандской области, областного управления народного образования, подведомственных предприятий и организаций, представители широкой общественности.