Хорижга чиқиш биометрик паспортини Ягона портал орқали олиш тартиби белгиланди
Ҳукумат қарори (5-сон, 05.01.2022 й.) билан Фуқароларнинг хорижга чиқиш биометрик паспортини олиш учун Ягона интерактив давлат хизматлари портали орқали ариза юбориш бўйича давлат хизматлари кўрсатишнинг маъмурий регламенти тасдиқланди.
Маъмурий регламентга кўра, хорижга чиқиш биометрик паспортини олиш учун фуқаролар аризани ўз хоҳишига кўра қуйидагилардан бирига бериши мумкин:
● ИИВнинг миграция ва фуқароликни расмийлаштириш бўлинмаларига келган ҳолда;
● давлат хизматлари марказларига келган ҳолда;
● Ягона интерактив давлат хизматлари портали (ЙИДХП) орқали.
Ариза беришда сўровнома тўлдирилади, сўровномада хато маълумотлар кўрсатилганда ёки ҳужжатлар тўлиқ бўлмаганида, камчиликларни бартараф этиш учун ариза берувчига 5 иш куни берилади, хатолар бартараф этилмаса сўровнома рад этилади.
Ариза берувчи аризаси қабул қилинганлиги ва фотосуратга тушиш ҳамда қўл бармоқ электрон изларини олиш учун келиш куни ҳақида 1 иш кунида хабардор қилинади.

Определен порядок получения биометрического паспорта для выезда за рубеж через ЕПИГУ
В соответствии с постановлением Правительства от 5 января 2022 года утвержден административный регламент по оказанию госуслуг по подаче заявления через Единый портал интерактивных государственных услуг для получения биометрического паспорта для выезда за рубеж.
В соответствии с административным регламентом, граждане для получения биометрического паспорта для выезда за рубеж могут подать заявление в одном из нескольких случаев:
Непосредственно обратиться в отделы миграции и оформления гражданства Министерства внутренних дел;
Посетив центры государственных услуг;
Посредством Единого портала интерактивных государственных услуг.
При подаче заявления заполняется опросник. При наличии ошибок в опросе или недостаточного наличия документов, с целью их устранения заявителю дается пять дней, в противном случае опросник аннулируется.
Уведомление об удовлетворении заявления, для фотосъемки и снятия электронных оттисков отпечатков пальцев направляется в течение одного рабочего дня.