Қорақалпоғистонда инвестицияларни жалб этиш ва экспортни оширишнинг янги тизимини жорий қилиш ишлари давом этмоқда
2022-01-07 | Иқтисодиёт
Нукус шаҳрида Ўзбекистон Республикаси Бош вазирининг ўринбосари - инвестициялар ва ташқи савдо вазири С.Умурзаков Қорақалпоғистон Республикаси Инвестициялар ва ташқи савдо вазирлигининг барча ҳудудий бўлинмалари раҳбарлари ва ходимлари билан учрашув ўтказди.
Учрашувнинг асосий мавзуси инвестициялар ва ташқи савдо фаолиятини рағбатлантиришнинг янги тизими ва уни жойларда жорий этишнинг амалий жиҳатлари бўлди. Тадбир иштирокчилари инвестициявий лойиҳаларни ишлаб чиқишнинг янги механизмлари, лойиҳавий бошқарув, тадбиркорлар билан ўзаро ҳамкорлик қилиш, фойдаланишга топширилган ишлаб чиқариш объектларининг мониторингини олиб бориш, шунингдек, инвестициявий лойиҳалар ташаббускорларини амалий қўллаб-қувватлаш жараёнида вазирлик ва идораларни мувофиқлаштириш билан боғлиқ кенг кўламли масалаларни атрофлича муҳокама қилдилар.
Ҳудудда ташкил этилган ҳамда вазифалари ишга солинмаган иқтисодий салоҳиятни таҳлил қилиш, туман ва шаҳарларни ривожлантириш стратегияси ва концепцияларини шакллантириш, шунингдек, иқтисодий аҳамиятга эга лойиҳаларни ишлаб чиқишдан иборат бўлган лойиҳа гуруҳларининг фаолияти ўрганилди.
Туман ва шаҳар бўлинмалари ходимлари аниқ ҳолатлар ва лойиҳалар мисолида бириктирилган ҳудудларда янги тизимни синовдан ўтказиш бўйича шахсий тажрибалари билан ўртоқлашдилар ва ўз фаолияти давомида юзага келган бир қатор муаммоларни тилга олдилар. Ҳар бир ҳолат атрофлича кўриб чиқилди, тегишли вазирлик ва идоралар раҳбарларига эса зарур кўрсатмалар берилди.
Шунингдек, муҳокама давомида қатнашчилар у ёки бу туманнинг ўзига хос хусусиятларини ҳисобга олган ҳолда янги тизимни самарали қўллаш бўйича ўз ғоя ва таклифларини билдириш имконига эга бўлдилар.
Учрашув якунида иштирокчиларни қизиқтирган масалалар бўйича батафсил тушунтиришлар ва жойларда ишларни сифатли ташкил этиш бўйича қўшимча кўрсатмалар берилди.

В Каракалпакстане продолжается работа по внедрению новой системы привлечения инвестиций и наращивания экспорта
2022-01-07 | Экономика
В г.Нукусе заместитель Премьер-министра – министр инвестиций и внешней торговли Республики Узбекистан С.Умурзаков провел встречу с руководителями и сотрудниками всех региональных подразделений Министерства инвестиций и внешней торговли в Республике Каракалпакстан.
Главной темой встречи стала новая система стимулирования инвестиционной и внешнеторговой деятельности и аспекты ее практического внедрения на местах. Участники встречи всесторонне обсудили широкий спектр вопросов, связанных с новыми механизмами разработки инвестиционных проектов, проектного управления, взаимодействия с предпринимателями, мониторинга введенных в эксплуатацию производств, а также координацией министерств и ведомств в процессе оказания практической поддержки инициаторам инвестиционных проектов.
Изучена работа созданных в регионе проектных групп, задачами которых является анализ незадействованного экономического потенциала региона, формирование стратегий и концепций развития районов и городов, а также разработка экономически значимых проектов.
Сотрудники районных и городских подразделений на примере конкретных кейсов и проектов поделились личным опытом апробации новой системы в подотчетных участках и озвучили ряд проблем, с которыми они столкнулись в процессе своей работы. Каждый случай был всесторонне рассмотрен, а руководителям соответствующих министерств и ведомств даны необходимые поручения.
Также в ходе обсуждения участники получили возможность озвучить собственные идеи и предложения по эффективному применению новой системы с учетом специфики того или иного района.
По итогам встречи её участникам были даны подробные разъяснения по интересующим вопросам и дополнительные инструкции по качественной организации работы на местах.