Тошкентда ижтимоий ҳимояланмаган болаларни қўллаб-қувватлаш масалалари муҳокама этилади
Эртага Ўзбекистон Республикаси Олий Мажлиси Сенати томонидан ЮНИСЕФ кўмагида ижтимоий ҳимояланмаган болаларни қўллаб-қувватлашга бағишланган давра суҳбати ўтказилади,
Тадбир Олий Мажлиснинг Бола ҳуқуқлари бўйича вакили ҳамда Маҳалла ва оилани қўллаб-қувватлаш вазирлиги ҳамкорлигида ташкил этилмоқда.
Давра суҳбати ўтказилишидан кўзланган мақсад - ўсмирларнинг ихтисослаштирилган тарбиялаш муассасаларига жойлаштирилишларининг олдини олиш ва уларнинг оилалари ҳамда жамиятга тўғри реинтеграциясини таъминлаш бўйича эришилган муваффақиятларни умумлаштириш билан изоҳланади.
Тадбирда Ўзбекистон Президентининг 29 май 2019 йилдаги «Ихтисослаштирилган ўқув-тарбия муассасалари фаолиятини тубдан такомиллаштириш тўғрисида»ги фармони ва вояга етмаганлар ўртасида ҳуқуқбузарликларнинг олдини олишга оид бошқа асосий меъёрий-ҳуқуқий ҳужжатлар ижроси доирасида парламент назоратининг таҳлил ва хулосалари натижалари тақдим этилади.
Давра суҳбати якуни бўйича ушбу йўналишдаги ишларни янада жадаллаштириш юзасидан тавсиялар ишлаб чиқилади.

В Ташкенте обсудят вопросы обеспечения защиты уязвимых детей
Завтра Сенат Олий Мажлиса Республики Узбекистан при поддержке ЮНИСЕФ проведет «круглый стол», посвященный защите уязвимых детей.
Цель «круглого стола» - подведение итогов достижений и извлеченных уроков в предотвращении помещения подростков в специализированные воспитательные учреждения и обеспечении надлежащей реинтеграции в их семьи и сообщества.
В рамках мероприятия будут представлены результаты анализа и выводов парламентского контроля в рамках реализации постановления главы государства от 29 мая 2019 года «О коренном совершенствовании деятельности специализированных учебно-воспитательных учреждений» и других ключевых нормативно-правовых актов, касающихся вопросов профилактики правонарушений среди несовершеннолетних.