Ўзбекистон ва Қозоғистон делегацияларининг учрашуви
Жорий йилнинг 29 декабрь куни Ўзбекистон ва Қозоғистон ҳукумат делегацияларининг видеоконференция форматида ишчи учрашуви бўлиб ўтди.
Делегацияларга Ўзбекистон Республикаси Бош вазири A. Aрипов ва Қозоғистон Республикаси Бош вазири A. Мамин бошчилик қилди.
Учрашув иштирокчилари 2021 йил икки томонлама ҳамкорликни мустаҳкамлашга хизмат қиладиган муҳим воқеаларга бой бўлганини таъкидладилар.
Ўзбекистон Республикаси Президенти Шавкат Мирзиёевнинг
5-6 декабрь кунлари Қозоғистон Республикасига амалга оширган давлат ташрифи йилнинг энг муҳим воқеаси бўлди. Ташриф доирасида икки давлат ўртасидаги иттифоқчилик муносабатлари тўғрисидаги декларация ва бошқа қатор ҳужжатлар имзоланди.
Шу муносабат билан, ҳукуматлар олдига қўйилган вазифалар сўзсиз ва тўлиқ бажарилиши таъкидланди.
Учрашувда савдо-иқтисодий ҳамкорлик ҳолати ва истиқболлари атрофлича муҳокама қилинди. Саноат, транспорт, рақамлаштириш, энергетика ва сув ресурслари соҳаларида қўшма лойиҳаларни амалга оширишнинг бориши кўриб чиқилди. Таълим, соғлиқни сақлаш соҳаларида шериклик муносабатларини янада мустаҳкамлаш, маданий-гуманитар ҳамкорликни кенгайтиришга алоҳида эътибор қаратилди.

Встреча делегаций Узбекистана и Казахстана
29 декабря 2021 года правительственные делегации Узбекистана и Казахстана провели рабочую встречу в формате видеоконференции.
Делегации сторон возглавили премьер-министр Республики Узбекистан А.Арипов и премьер-министр Республики Казахстан А.Мамин.
Участники встречи отметили, что 2021 год был насыщен значимыми мероприятиями, укрепившими двухстороннее сотрудничество.
Знаковым событием года стал Государственный визит Президента Республики Узбекистан Ш.Мирзиёева 5-6 декабря в Республику Казахстан. По его итогам были подписаны Декларация о союзнических отношениях между двумя странами и ряд других важных документов.
В этой связи подчеркнуто, что поставленные перед правительствами задачи будут обязательно и в полном объеме выполнены.
В ходе встречи детально обсуждены состояние и перспективы торгово-экономического взаимодействия. Рассмотрен ход реализации совместных проектов в области промышленности, транспорта, цифровизации, энергетики и водных ресурсов. Особое внимание уделено дальнейшему укреплению партнерства в сфере образования, здравоохранения, а также расширению культурно - гуманитарного сотрудничества.