Ўзбекистон Республикасининг капитал бозорини янада ривожлантиришга ҳамда “Капитал бозори тўрисидаги”ги Қонун лойиҳасига доир таклиф ва эътирозларни билдириш учун сўровномада иштирок этинг
2021-12-28 | Иқтисодиёт
Ҳозирги кунда, Ўзбекистон Республикаси капитал бозорини янада ривожлантириш, қимматли қоғозлар чиқарилишини кўпайтириш, жисмоний ва юридик шахсларнинг фонд бозоридаги иштирокини кенгайтириш мақсадида қатор ишлар олиб борилмоқда.
Хусусан, Молия вазирлиги ҳамда АҚШ савдо Департаментининг Тижорат Хуқуқини Ривожлантириш Дастури (ТХРД) ва АҚШда жойлашган давлат ва хусусий сектор маслахатчилари жамоаси билан ҳамкорликда Ўзбекистон Республикасининг “Капитал бозори тўғрисида”ги Қонуни лойиҳаси (кейинги ўринларда – Қонун лойиҳаси) ишлаб чиқилмоқда.
Шунингдек, мазкур Қонун лойиҳасига талуқли саъй-харакатларнинг бир қисми сифатида Ўзбекистон Республикаси капитал бозорининг жорий ва потенсиал иштирокчилари, давлат органларининг ходимлари орасида республикамизнинг капитал бозорини хуқуқий асослари бўйича саволнома ўтказилмоқда. Саволноманинг асосий мақсади хозирги вақтда Ўзбекистон Республикаси капитал бозорини янада ривожлантириш ва унга сармоя киритилишининг тўсқинларини аниқлашга қаратилган.
Мазкур саволномани учта тилда (ўзбек, рус, ингиз тилида) тайёрланган бўлиб, хоҳлаган тилда 2022 йилнинг 9 январигача тўлдириш имконияти мавжуд.
Шу муносабат билан, саволномада иштирок этишда барча истак билдирувчиларни иштирок этишга таклиф қиламиз.

Опросник по предложениям и возражениям в отношении дальнейшего развития рынка капитала и проекта закона Республики Узбекистан “О рынке капитала”
2021-12-28 | Экономика
В настоящее время проводится ряд работ в целях дальнейшего развития рынка капитала Республики Узбекистан, увеличения выпуска ценных бумаг, расширения участия физических и юридических лиц на фондовом рынке.
В частности, Министерством финансов совместно с Программой развития коммерческого права (ТКРД) Департамента торговли США и командой консультантов государственного и частного секторов, расположенных в США, разрабатывается проект Закона Республики Узбекистан “О рынке капитала”(далее – законопроект).
Также в рамках усилий, направленных на реализацию данного законопроекта, проводится опрос среди действующих и потенциальных участников рынка капитала Республики Узбекистан, сотрудников государственных органов по правовым основам рынка капитала республики. Основная цель опроса направлена на выявление препятствий для дальнейшего развития и инвестирования в рынок капитала Республики Узбекистан в настоящее время.
Данный опросник подготовлен на трех языках (узбекском, русском и английском) с возможностью заполнения на любом языке до 9 января 2022 года.