Ўзбекистон Республикаси Қишлоқ хўжалиги вазири Туркиянинг йирик компанияси делегацияси билан учрашди
2021-12-27 | Иқтисодиёт
Ўзбекистон Республикаси Қишлоқ хўжалиги вазирлигида вазир Жамшид Ходжаевнинг турли секторларда фаолият олиб борувчи «Ihlas Holding» турк компанияси ижрочи директори Расим Кан Айтогу бошчилигидаги делегация билан учрашуви бўлиб ўтди.
Учрашувда Туркия ва Ўзбекистон томонлари ўртасида истиқболли ҳамкорлик йўналишларини такомиллаштириш, мамлакатимизда аграр секторни янги инновацион технологияларни жорий қилиш орқали ривожлантириш, шунингдек, инвестиция лойиҳаларини биргаликда амалга ошириш масалалари муҳокама этилди.
Музокаралар чоғида Туркия вакилларининг Ўзбекистон иқтисодиётининг молиявий барқарорлигига ишончи ортиб бораётгани туфайли қишлоқ хўжалиги соҳасидаги илғор механизм ва технологияларни баҳам кўришга тайёр экани маълум қилинди.
Ўз навбатида вазир томонидан ҳамкорликни ривожлантириш бўйича бир нечта лойиҳалар, шу жумладан, Республика ҳудудларида амалга ошириладиган пилот дастурлар таклиф этилди.
Музокаралар якунига кўра, мазкур йўналишда вазирликнинг масъул ходимлари белгиланди. Шунингдек, томонлар яқин вақтда навбатдаги учрашувларни бевосита юзма-юз ёки видеоконференцалоқа форматида ўтказишга келишиб олдилар.

Министр сельского хозяйства Узбекистана встретился с делегацией крупной турецкой компании
В Министерстве сельского хозяйства Республики Узбекистан состоялась встреча министра сельского хозяйства Жамшида Ходжаева с делегацией крупной, осуществляющей деятельность в различных секторах, турецкой компании «Ihlas Holding» во главе с исполнительным директором компании Расимом Каном Айтогу.
Цель встречи – обсуждение перспективных направлений сотрудничества между турецкой и узбекской стороной, развитие сельскохозяйственного сектора в Узбекистане путем внедрения новых инновационных технологий, а также реализация совместных инвестиционных проектов.
В ходе переговоров было озвучено, что благодаря растущей уверенности в финансовой устойчивости экономики Узбекистана, турецкая сторона готова развивать активное сотрудничество и поделиться передовыми механизмами и технологиями в сфере сельского хозяйства.
В свою очередь министром сельского хозяйства было предложено рассмотреть несколько направлений развития сотрудничества, в том числе пилотные программы в регионах республики.
По итогам встречи были определены ответственные сотрудники министерства по данному направлению. Также стороны договорились провести очередную встречу в ближайшее время в очном формате или посредством ВКС.