Давлат олий таълим муассасаларига молиявий мустақиллик бериш чора-тадбирлари тўғрисида
Олий таълим тизимида амалга оширилаётган ислоҳотлар самарадорлигини ошириш, давлат олий таълим муассасаларининг молиявий барқарорлигини таъминлаш, моддий-техника базасини мустаҳкамлаш масалаларини мустақил ҳал этиш, илмий-тадқиқот фаолиятига маблағларни жалб этиш имкониятини кенгайтириш ҳамда олий таълим муассасалари ўртасида рақобат муҳитини ривожлантириш мақсадида:
1. Молиявий мустақиллик берилаётган давлат олий таълим муассасалари рўйхати 1-иловага мувофиқ тасдиқлансин.
2. Молиявий мустақиллик берилаётган давлат олий таълим муассасаларига 2022 йил 1 январдан бошлаб қуйидаги масалалар бўйича мустақил қарор қабул қилиш ваколати берилсин:
таълим хизматлари бозоридаги талабни инобатга олган ҳолда тўлов-контракт асосида ўқитиш қийматини белгилаш;
талабаларнинг тўлов-контракт маблағларини тўлаш муддатларини белгилаш ва узайтириш;
таълим жараёнига замонавий педагогик технологияларни қўллай оладиган ва илмий изланиш олиб борадиган маҳаллий ҳамда хорижий профессор-ўқитувчи ва мутахассисларни шартнома асосида жалб қилиш;
ўқув-илмий жараёнларга жалб этилган хорижий юқори малакали мутахассислар меҳнатига ҳақ тўлаш миқдорларини бозор конъюнктурасидан келиб чиқиб белгилашга оид қарорлар қабул қилиш;
профессор-ўқитувчилар штат бирликларини киритиш меъёрларини ишлаб чиқиш;
ўз маблағлари ҳисобидан талабалар учун стипендия ва грантлар ажратиш;
хорижий давлатлардан ўқув ва илмий адабиётлар, дарсликлар ҳамда ўқув қўлланмаларни муаллифлик ҳуқуқи бўлган ишлаб чиқарувчилардан тўғридан-тўғри харид қилиш;
бўш турган бино ва иншоотларда пуллик хизматлар кўрсатиш тартибини белгилаш;
автотранспорт воситаларининг йўл босиш йиллик лимити ва уларга хизмат кўрсатиш талабларини белгилаш.
3. Шундай тартиб ўрнатилсинки, унга мувофиқ молиявий мустақиллик берилаётган давлат олий таълим муассасалари қуйидагиларни назарда тутувчи молиялаштириш тартибига ўтказилади:
барча таълим йўналишлари ва босқичлари бўйича бир талаба учун тўғри келадиган ўртача харажат миқдори ҳисоблаб чиқилади;
давлат буюртмаси (давлат гранти) асосида кадрлар тайёрлаш учун Давлат бюджетидан ажратиладиган маблағлар Вазирлар Маҳкамаси томонидан белгиланган тартиб асосида бир талабага тўғри келадиган ўртача харажат миқдоридан келиб чиқиб белгиланади;
давлат гранти асосида таълим олаётган талабалар учун бюджет маблағлари бўйсунуви бўйича тегишли вазирлик ва идора ҳамда олий таълим муассасаси ўртасида имзоланадиган битим асосида ажратилади (бундан мақсадли маблағлар, шу жумладан, стипендия тўловлари, етим болалар ва ота-она қарамоғидан маҳрум бўлган болаларнинг ижтимоий ҳимояси учун қонунчиликда белгиланган маблағлар, олий таълимдан кейинги таълим харажатлари ҳамда Ўзбекистон Республикаси Президенти ва Вазирлар Маҳкамасининг алоҳида қарорлари асосида ажратиладиган бошқа маблағлар мустасно);
давлат гранти асосида таълим олаётган талабалар учун ажратилган бюджет маблағлари (бундан мақсадли маблағлар мустасно) олий таълим муассасасининг бюджетдан ташқари маблағлари бўйича шахсий ғазна ҳисобварағига ўтказилади ва ҳисобот даври охирида маблағларнинг қолдиғи олий таълим муассасаси ихтиёрида қолдирилади;
давлат буюртмаси сифатида ажратилган маблағлар ҳамда тўлов-контракт маблағлари бўйича даромадлар ва харажатлар сметаси тегишлилиги бўйича юқори турувчи вазирлик ва идорада рўйхатдан ўтказилади ҳамда улардан фойдаланиш Бюджет ташкилотларини ривожлантириш жамғармаси учун белгиланган тартибга ўхшаш тартибда амалга оширилади. Бунда, молия йили давомида даромадлар ва харажатлар сметасига киритиладиган ўзгартиришлар Молия вазирлиги билан келишилмайди;
тўлов-контракт асосида ўқитиш қиймати бир талаба учун тўғри келадиган ўртача харажат миқдоридан келиб чиқиб, бироқ олий таълим муассасасини ўзини ўзи тўлиқ молиявий таъминлаш, истиқболда ривожлантириш ҳамда таълим хизматлари бозоридаги ўзаро рақобат асосида белгиланади.
4. Белгилансинки, молиявий мустақиллик берилаётган давлат олий таълим муассасаларида:
асосий воситаларни ижарага беришдан тушган маблағнинг 1 фоизи – Давлат активларини бошқариш агентлигининг ҳудудий бўлинмалари ҳузуридаги давлат мулки ижара марказларига, қолган қисми –электрон савдо майдончаси операторига тўланган тўлов чегирилгандан кейин мазкур олий таълим муассасасининг бюджетдан ташқари ривожлантириш жамғармасига йўналтирилади;
асосий воситалар ва товар-моддий бойликларни (бундан ер, бино, иншоотлар, жумладан, оператив бошқарувга берилган бино ва иншоотлар ҳамда ўқув-илмий лаборатория жиҳозлари мустасно) сотишдан тушган маблағлар тўлиғича ўз ихтиёрида қолдирилади;
молиявий назорат тадбирларини холисона ва мустақил ўтказадиган ички аудит ва молиявий назорат хизмати ташкил этилади;
маблағларнинг сарфланиши юзасидан юқори турувчи вазирликка (идорага) ҳар чоракда белгиланган тартибда ҳисобот берилади;
Давлат бюджетидан ажратилган маблағлар, харид қилинган товарлар ва хизматлар, амалга оширилаётган лойиҳалар ҳамда тасарруфидаги маблағлар, моддий бойликлар ва мулкдан фойдаланиш тўғрисидаги бошқа маълумотлар ўз расмий веб-сайтларига мунтазам жойлаштириб борилади;
маблағлардан оқилона ва самарали фойдаланиш, жумладан, ходимлар меҳнатига ҳақ тўлаш ва стипендия тўловларини ўз вақтида ҳамда тўлиқ амалга ошириш учун жавобгарлик тегишли олий таълим муассасаси раҳбари зиммасига юкланади.
5. Ўзбекистон Республикаси Президентининг 2019 йил 11 июлдаги “Олий ва ўрта махсус таълим тизимига бошқарувнинг янги тамойилларини жорий этиш чора-тадбирлари тўғрисида”ги ПҚ–4391-сон қарорига асосан ўзини ўзи молиялаштириш тизимига ўтаётган олий таълим муассасаларига берилган ваколат ва ҳуқуқлар ушбу қарорга мувофиқ молиявий мустақиллик берилаётган давлат олий таълим муассасаларига татбиқ этилсин. Бунда:
молиявий мустақиллик берилаётган давлат олий таълим муассасалари юридик шахс мақомига эга бўлган бюджет маблағларини олувчи давлат ташкилоти ҳисобланади;
талабаларни тўлов-контракт асосида ўқитиш қиймати олий таълим муассасаси томонидан таълим хизматлари бозоридаги талаб ва таклифдан келиб чиқиб, бироқ тегишли йўналиш бўйича давлат олий таълим муассасаларида белгиланган базавий тўлов-контракт қийматидан уч баравардан ортиқ бўлмаган миқдорда белгиланади;
бакалавриат таълим йўналишлари, магистратура ва клиник ординатура мутахассисликлари кесимида қабул шартларида тўлов-контракт қиймати табақалаштирилган миқдорларда белгиланиши мумкин.
6. Молиявий мустақиллик берилаётган давлат олий таълим муассасаларида қуйидагилар кузатув кенгашларининг асосий ваколатлари этиб белгилансин:
олий таълим муассасасининг узоқ ва ўрта муддатли стратегик ривожлантириш дастурини тасдиқлаш, халқаро эътироф этилган ташкилотлар рейтингининг юқори ўринларидан жой олиш бўйича мақсадли чора-тадбирларни белгилаш ҳамда унинг амалга оширилишини назорат қилиб бориш;
олий таълим муассасасининг ўрта муддат учун шакллантириладиган бизнес-режаси ҳамда даромадлар ва харажатлар параметрларини тасдиқлаш, уларнинг ижросини муҳокама қилиш;
таълим йўналишлари, мутахассисликлар ҳамда ихтисосликлар бўйича тўлов-контракт асосида ўқишга қабул параметрларини белгилаш тўғрисида қарор қабул қилиш;
олий таълим муассасаси олдига қўйилган вазифалар ижроси, мақсадли кўрсаткичларга эришиш ҳолати бўйича ректор ва проректорлар фаолиятини ўрганиш ҳамда ахборотини эшитиш;
олий таълим муассасасининг ички аудит ва молиявий назорат хизматига молиявий назорат ўтказиш учун қўшимча топшириқ бериш ҳамда назорат тадбирларининг натижаси юзасидан ҳисобот олиш;
олий таълим муассасасини ривожлантириш ва унинг молиявий фаолияти билан боғлиқ масалаларни ҳал этиш, шу жумладан, нодавлат нотижорат ташкилоти кўринишида мақсадли капитал жамғармасини шакллантириш;
илм-фан ва инновацияларни ривожлантиришнинг устувор йўналишларидан келиб чиқиб, олий таълим муассасаларининг инновацион ва бошқа жамғармалар маблағларини сарфлаш тартиби ва йўналишларини мустақил белгилаш;
олий таълим муассасаси раҳбари ва ходимлари ҳамда профессор-ўқитувчилари фаолиятига баҳо бериш, улар фаолиятининг самарадорлигини баҳолаш мезонларини (KPI) тасдиқлаш;
олий таълим муассасаси ҳамда улар ҳузуридаги таълим ва илмий муассасаларнинг раҳбари ва ходимлари, профессор-ўқитувчилари, шунингдек, хорижий мутахассислар учун меҳнатга ҳақ тўлаш миқдори
ва самарадорлик мезонларига асосланган рағбатлантириш тартибини мустақил белгилаш;
олий таълим муассасасининг бюджетдан ташқари ривожлантириш жамғармаси маблағларидан фойдаланиш тартибини, шу жумладан, харажатларнинг тақсимланиш улушини мустақил белгилаш.
7. Олий ва ўрта махсус таълим вазирлиги (А.Тошкулов) Ахборот технологиялари ва коммуникацияларини ривожлантириш вазирлиги (Ш.Шерматов) билан биргаликда уч ой муддатда давлат олий таълим муассасалари талабалари учун электрон шартномалар тузиш, тўлов-контракт асосида ўқитиш харажатларини онлайн тўлаш ва маблағлар ҳисобини юритиш бўйича ягона ахборот тизимини (кейинги ўринларда – Ахборот тизими) ишлаб чиқсин ҳамда Молия вазирлиги ва Марказий банкнинг ахборот тизимлари билан интеграция қилинишини таъминласин.
Белгилансинки, Ахборот тизимига уланиш идоравий бўйсунувидан қатъи назар барча давлат олий таълим муассасалари учун мажбурий ҳисобланади.
Ахборот тизимини амалиётга жорий этиш, қўллаб-қувватлаш ва олий таълим муассасаларига шартнома асосида хизмат кўрсатиш вазифаси Олий ва ўрта махсус таълим вазирлиги ҳузуридаги Таълим муассасаларида электрон таълимни жорий этиш марказига юклатилсин.
8. Олий ва ўрта махсус таълим вазирлиги бўйсунувида олий таълим муассасаси мавжуд бўлган вазирлик ва идоралар билан биргаликда:
халқаро молия ташкилотларини жалб қилган ҳолда 2022 йил якунига қадар давлат олий таълим муассасаларида бозор механизмларига асосланган бизнес жараёнларини жорий этиш, уларни хусусийлаштириш, улар фаолиятига корпоратив бошқарувни жорий этиш ҳамда тўлиқ молиявий мустақиллик бериш орқали таълим сифатини ошириш бўйича Вазирлар Маҳкамасига таклиф киритсин;
олий таълим муассасаси ҳамда битирувчилар ўртасида узвий алоқа ўрнатиш, уларнинг келгуси профессионал фаолияти, эришган ютуқлари ва тажрибаларини ўз расмий веб-сайтларида жойлаштириб бориш, улар билан талабалар ўртасида алоқа ўрнатиш, маҳорат дарслари ташкил этиш юзасидан зарур чоралар кўрсин. Бунда, битирувчиларнинг келгусида эришган ютуқлари олий таълим муассасаси раҳбари фаолиятининг энг муҳим самарадорлик кўрсаткичларидан бири ҳисобланади;
олий таълим муассасалари раҳбарларининг фуқароларга таълим хизматлари кўрсатиш қамрови ва сифатини ошириш, таълим жараёнини илғор олий таълим стандартларига мувофиқлаштириш борасида амалга оширилган ишлар ҳамда рақобатбардош мутахассислар тайёрлаш бўйича белгиланган кўрсаткичларнинг бажарилиши юзасидан оммавий ахборот воситалари орқали кенг жамоатчиликка мунтазам равишда ҳисобот бериб боришини таъминласин.
9. Тиббиёт олий таълим муассасаларига уларнинг клиникаларида моддий-техник базани мустаҳкамлаш, шунингдек, капитал ва жорий таъмирлаш ишларини амалга ошириш учун ўзларининг бюджетдан ташқари маблағлари ҳисобидан зарур маблағлар сарфлашга рухсат берилсин.
10. Қуйидагилар маълумот учун қабул қилинсин:
давлат олий таълим муассасалари Солиқ кодексига мувофиқ солиқ тўлашдан озод этилганлиги;
молиявий мустақиллик берилаётган давлат олий таълим муассасаларига қонунчиликда олий таълим муассасалари учун назарда тутилган солиқ имтиёзлари татбиқ этилиши;
молиявий мустақиллик берилаётган давлат олий таълим муассасаларига ижтимоий солиқнинг 12 фоиз миқдордаги ставкаси қўлланилиши.
Белгилансинки, Ўзбекистон Республикаси Президентининг 2021 йил 30 сентябрдаги “Хизматлар соҳасини қўллаб-қувватлашга оид қўшимча чора-тадбирлар тўғрисида”ги ПФ–6318-сон Фармони 3-бандида назарда тутилган божхона божидан озод қилиш бўйича имтиёз ўқув ҳамда илмий лаборатория жиҳозлари, махсус асбоб-ускуналар, ўқув, илмий-методик адабиётлар, ўқитишнинг техник воситалари, мультимедиа маҳсулотларини олиб кирувчи барча юридик шахсларга нисбатан татбиқ этилади.
Олий ва ўрта махсус таълим вазирлиги, Халқ таълими вазирлиги, Мактабгача таълим вазирлиги бошқа манфаатдор вазирлик ва идоралар билан биргаликда икки ой муддатда божхона божидан озод қилинадиган товарлар рўйхатини шакллантирсин ҳамда Вазирлар Маҳкамасига таклифлар киритсин.
11. Молия вазирлиги Олий ва ўрта махсус таълим вазирлиги ҳамда бошқа манфаатдор вазирлик ва идоралар билан биргаликда бир ой муддатда:
ички аудит ва молиявий назорат хизматлари учун давлат олий таълим муассасалари харажатларини “УзАСБО” дастурий мажмуаси орқали онлайн мониторинг қилиш имкониятини яратсин. Бунда, харажатларни амалга оширишда йўл қўйилиши мумкин бўлган хато ва камчиликлар бўйича “таҳлика-таҳлил” тизимини йўлга қўйсин;
олий таълим муассасаларини ривожлантириш жамғармасига тўлов-контракт маблағлари ҳисобидан ажратмаларнинг Молия вазирлиги ахборот тизими орқали автоматик тарзда ўтказилишини таъминласин.
12. Ўзбекистон Республикаси Президентининг ва Ўзбекистон Республикаси Ҳукуматининг айрим ҳужжатларига 2-иловага мувофиқ ўзгартириш ва қўшимчалар киритилсин.
13. Миллий телерадиокомпания Миллий ахборот агентлиги ҳамда Олий ва ўрта махсус таълим вазирлиги билан биргаликда бир ҳафта муддатда ушбу қарор мақсади ва вазифаларини оммавий ахборот воситалари орқали кенг ёритишга доир махсус медиа-режа ишлаб чиқсин ҳамда унинг ижросини таъминласин.
14. Олий ва ўрта махсус таълим вазирлиги уч ой муддатда қуйидагиларни Вазирлар Маҳкамасига киритсин:
Молия вазирлиги билан биргаликда бир талаба учун тўғри келадиган ўртача харажат миқдори асосида молиялаштириш тартибини назарда тутувчи қарор лойиҳасини;
қонунчилик ҳужжатларига ушбу қарордан келиб чиқадиган ўзгартириш ва қўшимчалар тўғрисида таклифларни.
15. Мазкур қарор ижросини самарали ташкил қилишга масъул ва шахсий жавобгар этиб олий ва ўрта махсус таълим вазири А.Х. Тошкулов белгилансин.
Қарор ижросини муҳокама қилиб бориш, ижро учун масъул идоралар фаолиятини мувофиқлаштириш ҳамда назорат қилиш Ўзбекистон Республикасининг Бош вазири А.Н.Арипов ва Ўзбекистон Республикаси Президенти маслаҳатчиси А.А.Абдувахитов зиммасига юклансин.
Амалга оширилаётган чора-тадбирлар натижадорлиги юзасидан Ўзбекистон Республикаси Президентига 2022 йил 1 июль ва 2023 йил 1 январга қадар ахборот берилсин.

О мерах по предоставлению финансовой самостоятельности государственным высшим образовательным учреждениям
2021-12-25 | Документы
В целях повышения эффективности реформ, осуществляемых в системе высшего образования, обеспечения финансовой устойчивости государственных высших образовательных учреждений, расширения возможности самостоятельного решения вопросов укрепления материально-технической базы, привлечения средств в научно-исследовательскую деятельность, а также развития конкурентной среды между высшими образовательными учреждениями:
1. Утвердить Перечень государственных высших образовательных учреждений, которым предоставляется финансовая самостоятельность, согласно приложению № 1.
2. Предоставить с 1 января 2022 года государственным высшим образовательным учреждениям, которым предоставляется финансовая самостоятельность, полномочие самостоятельно принимать решения по следующим вопросам:
определения стоимости обучения на платно-контрактной основе с учетом требования на рынке образовательных услуг;
установления и продления сроков оплаты платного контракта студентами;
привлечения на договорной основе отечественных и зарубежных профессоров-преподавателей и специалистов, способных применять современные педагогические технологии в образовательном процессе и проводить научные изыскания;
установления, исходя из рыночной конъюнктуры, размеров оплаты труда зарубежных высококвалифицированных специалистов, привлеченных к учебно-научным процессам;
разработки нормативов введения штатных единиц профессоров-преподавателей;
выделения стипендий и грантов для студентов за счет собственных средств;
прямой закупки учебной и научной литературы, учебников и учебных пособий из зарубежных государств у производителей, имеющих авторские права;
определения порядка оказания платных услуг в пустующих зданиях и сооружениях;
определения годового лимита пробега автотранспортных средств и требований к их обслуживанию.
3. Установить порядок, в соответствии с которым государственные высшие образовательные учреждения, которым предоставляется финансовая самостоятельность, переводятся на порядок финансирования, предусматривающий следующее:
по всем направлениям и этапам образования рассчитывается средний размер расходов на одного студента;
средства, выделяемые из Государственного бюджета на подготовку кадров на основе государственного заказа (государственного гранта), определяются на основе порядка, установленного Кабинетом Министров исходя из среднего размера расходов на одного студента;
бюджетные средства для студентов, обучающихся на основе государственного гранта, выделяются на основе соглашения, заключаемого между соответствующими министерствами и ведомствами по подведомственности, а также высшим образовательным учреждением (за исключением целевых средств, в том числе стипендий, средств, установленных законодательством для социальной защиты детей-сирот и детей, лишенных родительской опеки, расходов на послевузовское образование, иных средств, выделяемых на основе отдельных решений Президента Республики Узбекистан и Кабинета Министров);
бюджетные средства, выделенные для студентов, обучающихся на основе государственного гранта (за исключением целевых средств), перечисляются на казначейский лицевой счет по внебюджетным средствам высшего образовательного учреждения и по итогам отчетного периода остаток средств остается в распоряжении высшего образовательного учреждения;
смета доходов и расходов по средствам, выделенным в качестве государственного заказа и платного контракта, проходит регистрацию в вышестоящем по подведомственности министерстве и ведомстве,  их использование осуществляется в порядке, аналогичном порядку, установленному для Фонда развития бюджетных организаций. При этом изменения, вносимые в смету доходов и расходов в течение финансового года, не согласовываются с Министерством финансов;
стоимость обучения на платно-контрактной основе устанавливается исходя из среднего размера расходов на одного студента, но на основе полного самофинансирования высшего образовательного учреждения, его развития в перспективе и взаимной конкуренции на рынке образовательных услуг.
4. Определить, что в государственных высших образовательных учреждениях, которым предоставляется финансовая самостоятельность:
один процент средств, поступивших от сдачи в аренду основных средств, направляется центрам аренды государственного имущества при территориальных подразделениях Агентства по управлению государственными активами, остальная часть – во внебюджетный фонд развития данного высшего образовательного учреждения за вычетом вознаграждения оператора электронной торговой площадки;
средства, полученные от реализации основных средств и товарно-материальных ценностей (за исключением земель, зданий, сооружений, включая здания и сооружения, переданные в оперативное управление, а также учебно-научного лабораторного оборудования), остаются в собственном распоряжении в полном объеме;
организуется служба внутреннего аудита и финансового контроля, объективно и самостоятельно проводящая мероприятия финансового контроля;
в вышестоящее министерство (ведомство) ежеквартально предоставляется отчет о расходовании средств в установленном порядке;
регулярно размещается на своих официальных веб-сайтах информация о средствах, выделенных из Государственного бюджета, закупленных товарах и услугах, реализуемых проектах, а также использовании имеющихся в распоряжении средств, материальных ценностей и имущества;
ответственность за рациональное и эффективное использование средств, включая своевременное и полное осуществление оплаты труда работникам и выплаты стипендии, возлагается на руководителя соответствующего высшего образовательного учреждения.
5. Распространить на государственные высшие образовательные учреждения, которым в соответствии с настоящим постановлением предоставляется финансовая самостоятельность, полномочия и права, предоставленные высшим образовательным учреждениям, переходящим на систему самофинансирования согласно постановлению Президента Республики Узбекистан от 11 июля 2019 года № ПП–4391 «О мерах по внедрению новых принципов управления в систему высшего и среднего специального образования». При этом:
государственные высшие образовательные учреждения, которым предоставляется финансовая самостоятельность, являются государственной организацией – получателем бюджетных средств со статусом юридического лица;
стоимость обучения студентов на платно-контрактной основе устанавливается высшим образовательным учреждением с учетом спроса и предложения на рынке образовательных услуг, но в размере, не превышающем трехкратного размера стоимости базового платного контракта, определенного в государственных высших образовательных учреждениях по соответствующему направлению;
в условиях приема может предусматриваться установление стоимости платного контракта в разрезе направлений образования бакалавриата, специальностей магистратуры и клинической ординатуры в дифференцированных размерах.
6. Определить основными полномочиями наблюдательных советов в государственных высших образовательных учреждениях, которым предоставляется финансовая самостоятельность:
утверждение программы долгосрочного и среднесрочного стратегического развития высшего образовательного учреждения, определение целевых мер по достижению высоких позиций в рейтинге международно признанных организаций и контроль ее реализации;
утверждение и обсуждение исполнения бизнес-плана, а также параметров доходов и расходов высшего образовательного учреждения, формируемых на среднесрочную перспективу;
принятие решения об определении параметров приема на учебу на платно-контрактной основе по направлениям, специальностям и специализациям образования;
изучение деятельности и заслушивание информации ректоров и проректоров по исполнению задач, поставленных перед высшим образовательным учреждением, состоянию достижения целевых показателей;
поручение службе внутреннего аудита и финансового контроля высшего образовательного учреждения проведения дополнительного финансового контроля, а также получение отчета о результатах контрольных мероприятий;
развитие высшего образовательного учреждения и решение вопросов, связанных с его финансовой деятельностью, в том числе формирование фонда целевого капитала в форме негосударственной некоммерческой организации;
самостоятельное определение порядка и направлений расходования средств инновационного и других фондов высших образовательных учреждений исходя из приоритетных направлений развития науки и инноваций;
оценку деятельности руководителя и работников, а также профессоров-преподавателей высшего образовательного учреждения, утверждение критериев оценки эффективности их деятельности (KPI);
самостоятельное определение порядка стимулирования, основанного на размере оплаты труда и критериях эффективности, для руководителя и работников, профессоров-преподавателей высшего образовательного учреждения, образовательных и научных учреждений при них, а также зарубежных специалистов;
самостоятельное определение порядка использования средств внебюджетного фонда развития высшего образовательного учреждения, в том числе доли распределения расходов.
7. Министерству высшего и среднего специального образования (Тошкулов А.) совместно с Министерством по развитию информационных технологий и коммуникаций (Шерматов Ш.) в трехмесячный срок разработать единую информационную систему (далее – Информационная система) по заключению электронных договоров, онлайн-оплате расходов по обучению на платно-контрактной основе и ведению учета средств для студентов государственных высших образовательных учреждений и обеспечить ее интеграцию с информационными системами Министерства финансов и Центрального банка.
Установить, что подключение к Информационной системе является обязательным для всех государственных высших образовательных учреждений независимо от ведомственной принадлежности.
Возложить на Центр внедрения электронного образования в образовательных учреждениях при Министерстве высшего и среднего специального образования задачи по внедрению на практике и поддержке Информационной системы, оказанию услуг высшим образовательным учреждениям на договорной основе.
8. Министерству высшего и среднего специального образования совместно с министерствами и ведомствами, имеющими в ведении высшие образовательные учреждения:
внести до конца 2022 года в Кабинет Министров предложение о внедрении основанных на рыночных механизмах бизнес-процессов, приватизации, внедрении корпоративного управления в деятельность и повышении качества образования в государственных высших образовательных учреждениях путем предоставления полной финансовой самостоятельности с привлечением международных финансовых организаций;
принять меры, необходимые для установления тесной связи между высшими образовательными учреждениями и выпускниками, размещения на своих официальных веб-сайтах последующей профессиональной деятельности, достигнутых достижений и опыта выпускников, установления связи со студентами и организации выпускниками уроков профессионального мастерства. При этом последующие достижения, достигнутые выпускниками, являются одним из ключевых показателей эффективности деятельности руководителей высших образовательных учреждений;
обеспечить представление широкой общественности руководителями высших образовательных учреждений на постоянной основе в средствах массовой информации отчетов о проведенной работе по расширению охвата граждан и повышению качества образовательных услуг, приведению образовательного процесса в соответствие с передовыми стандартами высшего образования, а также выполнению установленных показателей подготовки конкурентоспособных специалистов.
9. Разрешить медицинским высшим образовательным учреждениям расходовать средства, необходимые для укрепления материально-технической базы, а также проведения работ по капитальному и текущему ремонту своих клиник за счет собственных внебюджетных средств.
10. Принять к сведению, что:
в соответствии с Налоговым кодексом государственные высшие образовательные учреждения освобождены от уплаты налогов;
на государственные высшие образовательные учреждения, которым предоставляется финансовая самостоятельность, распространяются налоговые льготы, предусмотренные в законодательстве для высших образовательных учреждений;
к государственным высшим образовательным учреждениям, которым предоставляется финансовая самостоятельность, применяется ставка социального налога в размере 12 процентов.
Определить, что льгота по освобождению от таможенной пошлины, предусмотренная пунктом 3 Указа Президента Республики Узбекистан от 30 сентября 2021 года № УП–6318 «О дополнительных мерах по поддержке сферы услуг», распространяется на все юридические лица, ввозящие учебное, научно-лабораторное и специальное оборудование, учебную и научно-методическую литературу, технические средства обучения и мультимедийную продукцию.
Министерству высшего и среднего специального образования, Министерству народного образования и Министерству дошкольного образования совместно с иными заинтересованными министерствами и ведомствами в двухмесячный срок сформировать перечень товаров, освобождаемых от таможенной пошлины, и внести в Кабинет Министров соответствующие предложения.
11. Министерству финансов совместно с Министерством высшего и среднего специального образования и иными заинтересованными министерствами и ведомствами в месячный срок:
создать возможность онлайн-мониторинга службами внутреннего аудита и финансового контроля расходов государственных высших образовательных учреждений посредством программного комплекса «УзАСБО». При этом внедрить систему «риск-анализ» возможных ошибок и недостатков при осуществлении расходов;
обеспечить автоматическое перечисление Фонду развития высших образовательных учреждений отчислений за счет средств платного контракта посредством информационной системы Министерства финансов.
12. Внести изменения и дополнения в некоторые акты Президента Республики Узбекистан и Правительства Республики Узбекистан согласно приложению № 2.
13. Национальной телерадиокомпании совместно с Национальным информационным агентством и Министерством высшего и среднего специального образования в недельный срок разработать и обеспечить исполнение специального медиаплана по широкому освещению в средствах массовой информации целей и задач настоящего постановления.
14. Министерству высшего и среднего специального образования в трехмесячный срок внести в Кабинет Министров:
совместно с Министерством финансов проект постановления, предусматривающий порядок финансирования на основе среднего размера расхода на одного студента;
предложения об изменениях и дополнениях в акты законодательства, вытекающих из настоящего постановления.
15. Возложить на министра высшего и среднего специального образования Тошкулова А.Х. персональную ответственность за эффективную организацию исполнения настоящего постановления.
О результативности осуществляемых мер информировать Президента Республики Узбекистан до 1 июля 2022 года и до 1 января 2023 года.