“Uzbekistan GTL” – чўл бағридаги гигант корхона
Ўзбекистон Республикаси Президенти Шавкат Мирзиёев 25 декабрь куни Қашқадарё вилоятидаги “Uzbekistan GTL” заводига ташриф буюрди.
Бу жой атиги бир неча йил олдин қуруқ чўл эди. Қисқа вақтда бу ерда гигант корхона, кимё кластери қад ростлади. Унинг қурилиши давлатимиз раҳбарининг доимий эътиборида бўлиб келди. Президентимиз 2017 ва 2018 йилларда бу ерга келиб, жараён билан яқиндан танишган эди. Охирги йиллардаги пандемия шароитида ҳам иш тўхтовсиз давом эттирилиб, завод бугун қуриб битказилди.
Шавкат Мирзиёев мажмуа бўйлаб юриб, технологияларни кўздан кечирди.
Завод ҳам қиймати, ҳам миқёсига кўра улкан. Унинг қиймати 3 миллиард 420 минг АҚШ доллари, бинолар майдони 135 гектар. Қурилишда бир вақтнинг ўзида 13 мингдан ортиқ муҳандис ва ишчилар қатнашгани бу ерда нақадар кенг кўламли ишлар бажарилганини кўрсатади.
Бундай йирик мажмуа шу пайтгача жаҳонда фақат 4 та давлатда – Қатар, Нигерия, Жанубий Африка Республикаси ва Малайзияда барпо этилган, холос.
Заводда Япония, Корея, Сингапур, АҚШ, Германия, Италия, Буюк Британия, Россия, Хитой каби 24 та давлатдаги 130 га яқин етакчи корхоналарда тайёрланган 10 мингдан зиёд ускуналар ўрнатилган. Технологик ечимлар, ускуна ва жараёнларни қўллаш учун 140 та халқаро лицензия ва патентлар олинган. Уларнинг аксарияти дунёда ягона ва ноёб.
Завод йилига 3,6 миллиард метр куб табиий газни қайта ишлаб, 307 минг тонна авиакеросин, 724 минг тонна дизель ёқилғиси, 437 минг тонна нафта, 53 минг тонна суюлтирилган газ тайёрлаш қувватига эга. Яна шундай технологик имконият борки, мажмуа бешта режимда ишлай олади. Қайси маҳсулотга кўпроқ буюртма бўлса, шунга мослашиб, ўша товар ҳажми оширилади.
Президент мутасаддиларга геологик қидирув ишларини чуқурлаштириб, бу ердаги заводлар учун хомашё захирасини кенгайтириш бўйича кўрсатмалар берди.
- Бу тармоқда ҳали режаларимиз кўп. Уларга кафолатланган хомашё керак. Илгари конни топдик - сотдик. Ҳозир ўзимизда қайта ишлаб, халқимизга манфаат келтиришга ҳаракат қилаяпмиз. Келажакда бу ердаги маҳсулотларга талаб ошиб боради. Дунё «яшил иқтисодиёт»га ўтаяпти. Шунинг учун янги геофизик ускуналардан фойдаланиб, геологик тадқиқотларни чуқурлаштириш керак, - деди Шавкат Мирзиёев.
Бундай улкан иншоотнинг ишлаши учун, албатта, катта ҳажмда энергия зарур. Заводда бу борада мустақил тизим барпо этилган. Яъни, иш жараёнида ҳосил бўладиган буғдан йилига 650 миллион киловатт-соат электр энергияси олинади. Бу орқали завод ўзини ўзи электр билан таъминлайди. Шунингдек, яқиндаги Шўртан газ-кимё мажмуаси ва энди қуриладиган корхонага ҳам қувват етказиб беради. Бунинг эвазига тежалган электр энергияси хонадонлар ва тадбиркорларга йўналтирилади.
Давлатимиз раҳбари заводнинг бошқарув марказида бўлди. У ерда ишлаб чиқариш, мониторинг ва хавфсизликни таъминловчи бутун тизим бошқариб борилади. Уни американинг Honeywell корпорацияси тренингида малака оширган ёшларимиз ишлатмоқда.
- Замонавий билимларни эгаллаб, чет тилларини ўрганиб, хорижда тажриба ошириб, мана шундай корхонада ишлаётганингизни кўриб, жуда хурсандман. Билимингиз - энг катта бойлигингиз. Мана, ҳозир қорақалпоғистонлик оператор йигит билан гаплашдим: ойлигим 15 миллион сўм деди. Бундай ёшларимиз кўпайишини истардим. Бунинг учун бошқа тенгдошларингизни ҳам илмга, ҳунарга ундаб, ортингиздан эргаштиринг.
Тошкент, Навоий, Фарғона, Бухоро вилоятлари ва Устюртда яна 5 та кимё технологик кластерини ташкил этишни бошлаганмиз. Уларда ким ишлайди? Сизларга ўхшаган ўзимизнинг қоракўзлар, - деди Президент улар билан суҳбатда.
Замонавий лаборатория, техник сув таъминоти иншооти ҳам кўздан кечирилди.
Завод атрофида ишлаб чиқаришни сателлит асосида ривожлантириш, ишчилар учун уй-жойлар, спорт ва маданият масканлари қуриш бўйича кўрсатмалар берилди.

21:10:08 (GMT+5)    24.04.2025
On December 25, President of the Republic of Uzbekistan Shavkat Mirziyoyev visited the Uzbekistan GTL plant in Kashkadarya region.
Just a few years ago there was a bare steppe here. In a short time, a giant plant, a chemical cluster appeared on this site. The complex marks a new stage in the development of the domestic industry. Its construction was under the constant attention of the Head of the state. The President came here and got acquainted with the progress of work in 2017 and 2018. The construction, which did not stop even during the pandemic, is completed today.
Shavkat Mirziyoyev walked around the complex and got acquainted with the technological process.
The plant is unique both in terms of investment and scale. Its cost is 3 billion 420 thousand USD. The area of ​​facilities is 135 hectares. The fact that more than 13 thousand engineers and workers were involved in the construction at the same time shows how much work has been done.
Before that, such large complexes were built in only four countries of the world – Qatar, Nigeria, South Africa and Malaysia.
More than 10 thousand pieces of equipment are installed at the plant, produced by about 130 leading enterprises in 24 countries, including Japan, South Korea, Singapore, the United States, Germany, Italy, the United Kingdom, Russia and China. 140 international licenses and patents are received for the use of technological solutions, equipment and processes. Most of them have no analogs in the world.
The plant is capable of processing 3.6 billion cubic meters of natural gas per year and producing 307 thousand tons of aviation kerosene, 724 thousand tons of diesel fuel, 437 thousand tons of naphtha, 53 thousand tons of liquefied gas. There is the possibility of working in five different modes: the plant can adaptively increase the volume of production of the products for which more orders have been received.
The President instructed the responsible persons to expand geological exploration and strengthen the raw material base of local factories.
“We have big plans in this industry. They need guaranteed raw materials. Before a deposit was found and sold. Now we are trying to process it ourselves so that the people could benefit. In the future, the demand for products manufactured here will only grow. The world is moving to a green economy. That is why we must use new geophysical equipment and deepen geological research”, Shavkat Mirziyoyev said.
The giant plant requires a lot of energy. In this regard, the enterprise is self-sufficient. 650 million kilowatt-hours of electricity per year will be generated from the steam generated by the plant’s operation. Thanks to this, the plant provides itself with electricity, and can also supply electricity to the Shurtan Gas Chemical Complex and another new enterprise. The saved electricity will be used to supply houses and businesses.
The Head of the state visited the plant’s control room, from where the production and its safety are controlled and monitored. The center employs young people trained by the American corporation Honeywell.
“I am very glad to see that you, having mastered modern knowledge, having studied foreign languages, gaining experience abroad, are working at such an enterprise”, the President said in an interview with them. – Your knowledge is your wealth. I talked to a guy-operator from Karakalpakstan, he says that he receives a salary of 15 million soums. I want there to be even more young people like that. And for this, I ask you to urge your peers to follow you, to do science, to become professionals.
We started the creation of 5 chemical-technological clusters in Tashkent, Navoi, Fergana, Bukhara regions and in Ustyurt. Who will work there? Of course, people like you, our boys and girls.
The President also examined the modern laboratory of the complex and the plant for processing industrial water.
Instructions were given on the development of satellite production around the plant, construction of housing, sports and cultural facilities for the plant workers.