АКТ вазирлиги ва NASSCOM ассоциацияси раҳбарияти ўртасида учрашув бўлиб ўтди
Бугун, 21 декабрь куни Ўзбекистон Республикаси Ахборот технологиялари ва коммуникацияларини ривожлантириш вазирлиги делегациясининг Ҳиндистон дастурий таъминот ишлаб чиқарувчи ва сервис компанияларининг Миллий ассотсиатсияси вице-президенти ва раҳбари Шивендра Сингх билан учрашуви бўлиб ўтди.
Учрашувда Ўзбекистон Республикаси Ахборот технологиялари ва коммуникацияларини ривожлантириш вазирининг биринчи ўринбосари Олег Пекось қатнашди.
Учрашув чоғида Дастурий маҳсулотлар ва ахборот технологиялари технологик парки (IТ Парк) ва NASSCOM ўртасидаги ҳамкорлик масалалари, хусусан, ҳинд томонининг “Future Skills Uzbekistan” лойиҳасида иштирок этиш, Revenue шаринг принципи асосида IТ Парк резидентлари билан Ҳиндистон компанияларни ташкил этиш, BPO-компанияларини Ўзбекистон бозорига жалб этиш масалалари кўриб чиқилди. Шунингдек, Ўзбекистон томони ҳар йили ўтказилаётган NASSCOM Annual Technology Conference тадбирида иштирок этиш, NASSCOM  компания вакиллари учун Ўзбекистон бизнес муҳити билан танишиш ва қўшма корхона барпо этиш мақсадида бизнес тур ташкил этиш масалалари ҳам муҳокама қилинди.
Ҳиндистон дастурий таъминот ишлаб чиқарувчи ва сервис компанияларининг Миллий ассоциацияиси (NASSCOM) 1988 йилда барпо этилган. Ассоциациясининг асосий вазифалари IТ компаниялар учун қулай ишбилармонлик муҳитини яратиш, норматив-ҳуқуқий жараёнларни осонлаштириш, интеллектуал салоҳиятини ошириш ва кадрлар захирасини мустаҳкамлашдир.
Ассоциация таркибига 3000 дан Ҳиндистон IТ компаниялари киради, ушбу компаниялар мазкур соҳада фаолият кўрсатаётган компанияларнинг 90 фоизини ташкил этади.

Состоялась встреча руководств Министерства ИКТ и ассоциации NASSCOM
Сегодня, 21 декабря состоялась встреча делегации Министерства по развитию информационных технологий и коммуникаций Республики Узбекистан с вице-президентом и руководителем Национальной ассоциации компаний-разработчиков программного обеспечения и сервисных компаний Индии (NASSCOM) Шивендра Сингх.
Во встрече принял участие первый заместитель Министра по развитию информационных технологий и коммуникаций Республики Узбекистан Олег Пекось.
В ходе встречи были обсуждены вопросы сотрудничества между Технологическим парком программных продуктов и информационных технологий (IT Park) и NASSCOM, в том числе вопросы участия индийской стороны в программе «Future Skills Uzbekistan», открытия индийских компаний с резидентами IT Park по принципу Revenue Sharing, привлечения BPO-компаний на рынок Узбекистана. Также обсуждены вопросы участия узбекской стороны в ежегодной конференции NASSCOM Annual Technology Conference, а также организации бизнес-тура для компаний-участниц NASSCOM в Узбекистан с целью знакомства с бизнес-климатом и открытия совместных предприятий.
Национальная ассоциация компаний-разработчиков программного обеспечения и сервисных компаний Индии (NASSCOM), основана в 1988 году. Основные задачи ассоциации – создание благоприятной деловой среды для IT-компаний, упрощение нормативно-правовых процедур, продвижение интеллектуального потенциала и укрепление кадрового резерва.
В состав ассоциации входят свыше 3000 IT-компаний Индии, что составляет более 90 процентов всех компаний отрасли.