Экспорт соҳасидаги долзарб вазифалар муҳокама қилинди
Ўзбекистон Республикаси Бош вазирининг ўринбосари - инвестициялар ва ташқи савдо вазири С.Умурзаков экспорт фаолиятининг бугунги ҳолатини ўрганиш ва мамлакатимиз экспортчиларини амалий қўллаб-қувватлаш масалаларини муҳокама қилишга бағишланган видеоконференция шаклида йиғилиш ўтказди.
Унда вазирликлар, идоралар, тармоқ бирлашмалари, тижорат банклари ҳамда Қорақалпоғистон Республикаси, вилоятлар ва Тошкент шаҳар маҳаллий ҳокимият органларининг раҳбарлари иштирок этди.
Тармоқлар ва ҳудудлар кесимида ташқи савдо фаолиятининг ҳозирги ҳолати таҳлил қилинди. Вазирлик ва идоралар масъул раҳбарларининг экспорт салоҳиятини юксалтириш, экспорт фаолиятини рағбатлантириш ва экспортчи тадбиркорлар билан ўзаро ҳамкорлик қилиш борасида амалга оширилаётган ишлар юзасидан ҳисоботлари тингланди.
Корхоналарга олдин тўланган қўшилган қиймат солиғи суммаларини қайтариш, экспортга етказиб беришни амалга ошириш, дебиторлик қарзларни ундириш, айланма маблағларга бўлган эҳтиёжни таъминлаш, хорижий мижозларни топиш, инфратузилмавий коммуникацияларга узлуксиз уланиш ва бошқа масалаларни ҳал этишда амалий ёрдам кўрсатиш бўйича ўзаро келишилган чоралар кўриш муҳимлиги қайд этилди.
Вазирликлар, идоралар, тармоқ бирлашмалари, тижорат банклари ва маҳаллий ҳокимликлар раҳбарларига фойдаланилмаётган ресурс ва имкониятларни сафарбар этиш ҳамда экспорт ҳажмларини кескин даражада ошириш учун экспортчилар билан бевосита ишлашни фаоллаштириш топширилди.

Обсуждены актуальные задачи в сфере экспорта
20 декабря текущего года заместитель Премьер-министра – министр инвестиций и внешней торговли Республики Узбекистан С.Умурзаков в формате видеоконференции провёл совещание, посвящённое изучению текущего состояния экспортной деятельности и обсуждению вопросов практической поддержки отечественных экспортёров.
В совещании приняли участие руководители министерств, ведомств, отраслевых объединений, коммерческих банков и органов местной власти Республики Каракалпакстан, областей и г.Ташкента.
Проведен анализ текущего состояния внешнеторговой деятельности в разрезе отраслей и регионов. Заслушаны отчёты ответственных руководителей министерств и ведомств о проводимой работе по наращиванию экспортного потенциала, стимулированию экспортной деятельности и взаимодействию с предпринимателями-экспортерами.
Отмечена важность согласованных мер по оказанию практического содействия предприятиям в решении характерных проблем, связанных, в частности, с возвратом выплаченных ранее сумм налога на добавленную стоимость, осуществлением экспортных поставок, погашением дебиторских задолженностей, потребностью в оборотных средствах, поиском зарубежных заказчиков, обеспечением бесперебойного подключения к инфраструктурным коммуникациям и другими вопросами.
Перед руководителями министерств, ведомств, отраслевых объединений, коммерческих банков и органов местной власти была поставлена задача мобилизовать незадействованные ресурсы и возможности и активизировать прямую работу с экспортерами для максимизации экспортных показателей.
По итогам обсуждения ответственным лицам были даны дополнительные поручения в рамках рассмотренных вопросов.