Адлия вазирлиги: рақамлаштириш - фаолият очиқлиги ва шаффофлигининг самарали воситаси
Адлия вазирлиги ҳузуридаги Ҳуқуқий сиёсат тадқиқот институти ташаббуси билан “Минтақавий мулоқот” ХННТнинг Ўзбекистондаги ваколатхонаси билан ҳамкорликда Тошкент шаҳридаги “HILTON” меҳмонхонасининг анжуманлар залида “Адлия соҳасида рақамлаштиришни ривожлантиришнинг замонавий тенденциялари” мавзусида халқаро конференция бўлиб ўтди.
Хорижий ва маҳаллий экспертлар иштирокида офлайн ва онлайн режимда ўтказилган конференцияда адлия вазири ўринбосари Х. Мелиев иштирок этиб, адлия соҳасини рақамлаштириш борасида амалга оширилаётган ишлар ҳақида батафсил тўхталиб ўтди.
Кўпчиликка маълумки, охирги йилларда Ўзбекистон ҳукумати барча соҳаларни тўлиқ рақамлаштириш масаласига жиддий эътибор беряпти.
Хусусан, бу борада Ўзбекистон Республикаси Президентининг 2020 йил 5 октябрдаги Фармони билан “Рақамли Ўзбекистон – 2030” стратегияси тасдиқланган. Стратегия асосида иқтисодиёт тармоқлари, ижтимоий соҳа ва давлат бошқаруви тизимининг жадал рақамли ривожланишини таъминлаш, шу жумладан электрон давлат хизматларини кўрсатиш механизмларини яна-да такомиллаштириш ишлари босқичма-босқич амалга оширилмоқда.
Адлия вазирлигида ушбу жараён барча фаолият йўналишларини тўлиқ рақамлаштириш мақсадида анча олдиндан бошланганлигини эътироф этиш лозим.
Таъкидлаш жоизки, бугунги кунда Адлия вазирлиги қарийб 50 та йирик ахборот тизимлари фаолият юритишини таъминламоқда.
Жумладан, вазирлик тизимида Ўзбекистон Республикаси Қонун ҳужжатлари маълумотлари миллий базаси (Lex.uz), Норматив-ҳуқуқий ҳужжатлар лойиҳаларини ишлаб чиқиш ва келишишнинг ягона электрон тизими (project.gov.uz), Норматив-ҳуқуқий ҳужжатлар лойиҳалари муҳокамаси портали (regulation.gov.uz), “Нотариус” ахборот тизими, нодавлат нотижорат ташкилотлари портали (e-ngo.uz) ва бошқа шу каби йирик ахборот тизимлари фаолият кўрсатмоқда.
Биргина Lex.uz сайтига ҳар ой ўртача 1,2 миллион фойдаланувчи ташриф буюрмоқда.
Бундан ташқари, Маҳаллий ижро ҳокимияти органларининг қарорларини ишлаб чиқиш, тасдиқлаш ва рўйхатдан ўтказишнинг “E-qaror” ягона электрон тизими ишга туширилди. Ушбу тизим фуқароларимизнинг маҳаллий норма ижодкорлиги жараёнида фаол иштирокини та]минлаш, давлат бошқаруви шаффофлиги, коррупwияга қарши курашишда муҳим омил сифатида намоён бўлмоқда.
Адлия органлари ва муассасалари, шунингдек, давлат хизматлари ма]лумотлар базаларини босқичма-босқич рақамлаштириш орқали “Виртуал адлия” тизимини жорий этиш бўйича ишлар олиб борилмоқда.
Кадрлар хизматининг фаолиятини рақамлаштиришнинг меҳнат муносабатларига оид ма]лумотларни йиғиш, сақлаш ва қайта ишлаш ҳамда иш юритишни автоматлаштириш бўйича “MinJust HR” автоматлаштирилган тизими жорий қилинди.
Давлат хизматларини кўрсатиш тизимини ислоҳ қилиш натижасида мавжуд 700 дан ортиқ давлат хизматларидан 162 таси Марказлар, 267 таси эса Ягона интерактив давлат хизматлари портали орқали интерактив шаклда кўрсатилиши йўлга қўйилди.
Давлат хизматлари марказлари томонидан охирги тўрт йилда аҳолига 40 миллиондан ортиқ хизматлар кўрсатилди, бунда фуқароларнинг давлат идоралари вакиллари билан алоқасини имкон даражада камайтирадиган тизим яратилди.
Умуман олганда, давлат органлари томонидан 73 турдаги маълумотномаларни талаб қилиш бекор қилинди, шу жумладан таҳлил қилинган 18 турдаги маълумотларни электрон ҳамкорлик орқали олиш тартиби ўрнатилганлиги ҳар йили қарийб 15 миллион доллар маблағни иқтисод қилиш имконини бериб, 12 миллион нафар (аҳолининг 35%) фуқароларнинг ҳаётига ижобий таъсир кўрсатмоқда.
Шу ўринда, таъкидлаш жоизки, Адлия вазирлиги тизимида кунига 70 мингга яқин давлат хизматлари замонавий ахборот технологияларини қўллаган ҳолда амалга оширилмоқда.
Адлия вазирлиги томонидан бошқариладиган “License” тизими туфайли лицензия бериш ва хабардор қилиш тартиб-таомиллари электрон шаклга ўтказилди. Лицензиялар ва рухсатномаларнинг махсус бланкаларда расмийлаштирилишидан воз кечилиши ва электрон ҳужжатлар беришга тўлиқ ўтилиши натижасида 1,5 миллион доллардан зиёд маблағ, шунингдек, 3,5 миллион варақ қоғоз иқтисод қилинди. Бундан ташқари, рақамли ечимларни жорий этиш ҳисобига Адлия вазирлиги томонидан ўтган йили
100 тонна қоғоз иқтисод қилинди.
Бу каби ислоҳотлар Адлия вазирлиги фаолиятининг самарадорлиги, тезкорлиги ва шаффофлигини, аҳоли ва тадбиркорлик субъектлари билан қайта алоқани таъминлашга, адлия органлари ва муассасалари ходимларининг жавобгарлиги ва ижро интизомини кучайтиришга хизмат қилмоқда.
Конференция давомида спикерлар ўз маърузаларида Адлия вазирлигининг ҳар бир йўналишларида, шунингдек, суд-ҳуқуқ соҳаси ва давлаб бошқарувини рақамлаштириш ишлари бўйича амалга оширилаётган батафсил маълумот беришди.
Тадбирда адлия органлари фаолиятида рақамлаштириш бўйича амалга оширилаётган ишлар таҳлил қилинган ҳолда бу жараённи яна-да такомиллаштириш ҳамда самарадорлигини ошириш юзасидан аниқ таклифлар ишлаб чиқилди.

Министерство юстиции: цифровизация – эффективное средство открытости и прозрачности деятельности
По инициативе Исследовательского института правовой политики при Министерстве юстиции совместно с представительством международной негосударственной некоммерческой организацией «Региональный диалог» в Узбекистане в Ташкенте состоялась международная конференция на тему «Современные тенденции развития цифровизации в сфере юстиции».
В конференции, проведенной с участием зарубежных и отечественных экспертов в режиме офлайн и онлайн, принял участие заместитель министра юстиции Х. Мелиев, который подробно остановился на мерах по цифровизации сферы юстиции.
Отмечалось, что в последние годы правительством Узбекистана уделяется серьезное внимание вопросу цифровизации всех сфер.
В частности, в данном направлении указом Президента Республики Узбекистан от 5 октября 2020 года утверждена стратегия «Цифровой Узбекистан – 2030». На основе стратегии обеспечивается опережающее цифровое развитие отраслей экономики, социальной сферы и системы государственного управления, в том числе по дальнейшему совершенствованию механизмов оказания электронных государственных услуг.
Следует отметить, что процесс цифровизации в Министерстве юстиции начался намного раньше. Так, на сегодня Министерством юстиции обеспечивается функционирование около 50 крупных информационных систем.
В частности, в системе министерства функционируют Национальная база данных законодательства Республики Узбекистан (Lex.uz), Единая электронная система разработки и согласования проектов нормативно-правовых актов (project.gov.uz), Портал обсуждения проектов нормативно-правовых актов (regulation.gov.uz), информационная система «Нотариус», портал негосударственных некоммерческих организаций (e-ngo.uz) и другие подобные крупные информационные системы. Только сайт Lex.uz ежемесячно посещают в среднем 1,2 миллиона пользователей.
Более того, запущена единая электронная система разработки, утверждения и регистрации решений местных органов исполнительной власти «E-qaror». Данная система проявляет себя в качестве важного фактора обеспечения активного участия граждан в процессе местного нормотворчества, прозрачности государственного управления и противодействия коррупции.
Продолжается работа по внедрению системы «Виртуальная юстиция» посредством поэтапной цифровизации базы данных органов и учреждений юстиции, а также государственных служб.
Внедрена также автоматизированная система цифровизации деятельности кадровой службы – «MinJust HR» по автоматизации процессов сбора, хранения, переработки данных, касающихся трудовых отношений, а также делопроизводства.
Благодаря реформированию системы государственных услуг налажено оказание в интерактивной форме 162 из 700 государственных услуг через центры государственных услуг, 267 — через Единый портал интерактивных государственных услуг.
За последние четыре года центрами государственных услуг населению оказано свыше 40 миллионов услуг, при этом создана система, минимизирующая взаимодействие граждан с представителями государственных ведомств.
Отменено истребование государственными органами 73 видов справок, в том числе установлен порядок получения 18 видов проанализированных данных посредством установления электронного сотрудничества, что позволяет ежегодно экономить почти 15 миллионов долларов и положительно влияет на жизнь 12 миллионов (35% населения) граждан.
При этом следует отметить, что ежедневно в системе Министерства юстиции с применением современных информационных технологий оказываются почти 70 тысяч государственных услуг.
Благодаря управляемой Министерством юстиции системы «License» в электронную форму переведены процедуры выдачи лицензии и разрешений. В результате отказа от регистрации лицензий и разрешений в специальных бланках и полного перехода на выдачу электронных документов сэкономлено 1,5 миллиона с лишним долларов, а также 3,5 миллиона листов бумаги. Более того, за счет внедрения цифровых решений в прошлом году Министерством юстиции сэкономлено 100 тонн бумаги.
Подобные реформы способствуют обеспечению эффективности, оперативности и прозрачности деятельности Министерства юстиции, обеспечению обратной связи с населением и субъектами предпринимательства, усилению ответственности и исполнительской дисциплины органов и учреждений юстиции.
В ходе конференции спикеры предоставили подробную информацию о работе, осуществляемой по цифровизации каждого направления деятельности Министерства юстиции, в том числе судебно-правовой сферы и государственного управления.
На мероприятии проанализирована работа, реализуемая по цифровизации деятельности органов юстиции, разработаны конкретные предложения по дальнейшему совершенствованию и повышению эффективности данного процесса.