Ташқи савдо статистикасига оид тафовутлар ва уларнинг сабаблари
Сўнгги кунларда оммавий ахборот воситаларида бир қатор журналистлар, мустақил экспертлар ва блогерлар томонидан Ўзбекистон Республикасидан Қозоғистон ва Россия давлатларига амалга оширилган экспорт кўрсаткичлари бўйича ушбу давлатлар статистика органларининг очиқ маълумотларида тафовутлар борлиги кенг муҳокама қилинмоқда.
Инвестициялар ва ташқи савдо вазирлиги ташқи савдо ва халқаро иқтисодий ҳамкорлик соҳасида ягона давлат сиёсатини шакллантириш ва мувофиқлаштириш учун масъул ваколатли давлат органи сифатида ушбу вазият юзасидан қуйидагиларни маълум қилади:
1. Ўзбекистон Республикаси Давлат божхона қўмитаси томонидан асосий ҳамкор давлатлардаги божхона хизматлари билан “онлайн” маълумот алмашинуви йўлга қўйилган бўлиб, бунда экспортга расмийлаштирилган божхона юк декларацияси товарлар экспорт қилинаётган хорижий давлатнинг божхона хизматида онлайн тарзда кўринади.
Бугунги кунда, Давлат божхона қўмитаси томонидан Қозоғистон Республикаси ва Россия Федерацияси божхона хизматлари ўртасида тўлиқ “онлайн” ахборот алмашинуви йўлга қўйилган бўлиб, бунинг натижасида товарлар савдосида кескин тафовутлар вужудга келишининг олди олинади.
2. Жорий йилнинг январь-октябрь ойлари якуни билан Ўзбекистон Республикасидан Қозоғистон Республикасига 951,4 млн долларлик экспорт амалга оширилган бўлиб, шундан товарлар экспорти 830 млн доллар, хизматлар экспорти 121,4 млн долларни ташкил этган.
Қозоғистон Республикаси Молия вазирлиги Давлат даромадлари қўмитаси маълумотларига кўра жорий йилнинг январь-октябрь ойларида Ўзбекистон Республикасидан 833 млн долларлик импорт амалга оширилганлиги кўрсатилган.
Таъкидлаш лозимки, Қозоғистон Республикаси давлат даромадлари қўмитаси томонидан фақатгина товарлар импорти тўғрисидаги маълумотлар тақдим этилган бўлиб, бунда хизматлар импорти тўғрисидаги маълумотлар акс эттирилмаган.
Шунингдек, жорий йилнинг январь-сентябрь ойлари якуни билан Ўзбекистон Республикасидан Россия Федерациясига 1 млрд 463 млн долларлик, жумладан 1 млрд 209 млн долларлик товарлар ва 254 млн долларлик хизматлар экспорти амалга оширилган.
Россия Федерациясининг Федерал божхона хизмати маълумотларига кўра жорий йилнинг январь-сентябрь ойларида Ўзбекистон Республикасидан 1 млрд 170 млн долларлик товарлар импорти амалга оширилган бўлиб, хизматлар импорти ҳисобга олинмаган.
Муҳокамаларга сабаб бўлган ташқи савдо айланмасидаги рақамларга эътибор берадиган бўлсак, бунда Ўзбекистон Республикаси Давлат статистика қўмитаси маълумотларида товарлар ва хизматлар экспорт ҳажмлари биргаликда акс эттирилган.
Ҳамкор давлатлар (Қозоғистон Республикаси ва Россия Федерацияси) статистик кўрсаткичларида эса фақат товарлар ҳажми кўрсатилган. Демак, фарқ қилаётган рақамлар ҳажми хизматлар экспорти ҳиссасига тўғри келади.
Давлат статистика қўмитаси томонидан мазкур мавзу бўйича билдирилган изоҳда таъкидланишича товарлар экспортидаги кичик тафовутлар асосан қуйидаги ҳолатларда юзага келиши мумкин:
- юритиладиган ташқи савдо ҳисоби тизимидаги фарқлар;
- товарлар божхона қийматининг баҳолаш хусусиятларидаги фарқлар яъни, божхона чегарасини кесиб ўтиши пайтида базис нархига келтирилган шартномадаги товарлар қиймати;
- товарларни ҳисобга олиш вақтидаги фарқлар. Яъни, ташқи савдода тафовутлар сабаби вақт билан боғлиқ бўлади. Масалан, бир мамлакатдан декабрь ойининг охирида чиқиб кетган товар ҳамкор давлатга импорт қилинган санада (мисол учун, январь ойида) божхона статистикасида ўз аксини топади.
3. Ўзбекистон Республикасида экспорт амалиётлари “ноль” фоизли ҚҚС ставкаси қўлланиши натижасида вужудга келадиган ортиқча тўланган ҚҚС солиғи экспортчи корхонага ўрнатилган тартибда қайтариб берилади.
Бугунги кунда экспортга юкланган маҳсулот учун валюта маблағлари тўлиқ келиб тушганлигини тасдиқловчи ҳужжатлар Давлат солиқ қўмитасига тақдим этилган тақдирда ҚҚС маблағлари қайтариб берилади.
Экспортга расмийлаштирилган товарлар республика ҳудудини кесиб ўтмаган тақдирда ёки қайтариб олиб кирилган ҳолатда экспорт сифатида акс эттирилмайди.
Бунинг натижасида сохта экспорт амалиётлари орқали республика бюджетидан ҚҚС маблағларини ноқонуний равишда қайтариб олишнинг олди олинган.
Шу билан биргаликда, экспортчиларни қўллаб-қувватлаш ва уларга қўшимча енгилликлар яратиш мақсадида Ўзбекистон Республикаси Президентининг 2021 йил 24 августдаги ПҚ–5231-сон қарорига мувофиқ охирги бир йил давомида валюта тушумларини ўз вақтида таъминлаб келаётган ва экспорт шартномалари доирасида муддати ўтган дебитор қарздорлиги мавжуд бўлмаган интизомли солиқ тўловчиларга валюта маблағлари келиб тушмасдан олдин ҳам ҚҚСни қайтариш тартиби жорий этилган.
Инвестициялар ва ташқи савдо вазирлиги ташқи савдо амалиётлари, экспортчи корхоналар фаолиятини қўллаб-қувватлаш борасида олиб борилаётган ислоҳотлар юзасидан тегишли таҳлилий маълумотлар тайёрлаш ва мақолалар чоп этишда журналистлар, мустақил экспертлар ва блогерлар билан ҳамкорлик қилишга доимо тайёр эканлигини маълум қилади.

Расхождения в статистике внешней торговли и их причины
В последние дни ряд журналистов, независимых экспертов и блогеров широко обсуждали в СМИ расхождения в открытых данных органов статистики Казахстана и России, касающихся показателей экспорта в эти страны из Республики Узбекистан.
Министерство инвестиций и внешней торговли, как уполномоченный государственный орган, ответственный за формирование и координацию единой государственной политики в области внешней торговли и международного экономического сотрудничества, в отношении сложившейся ситуации сообщает следующее:
1. Государственным таможенным комитетом Республики Узбекистан налажен онлайн-обмен информацией с таможенными службами основных стран-партнеров, при котором оформленная для экспорта таможенная грузовая декларация, в режиме онлайн доступна в таможенной службе иностранного государства, в которое экспортируются товары.
В настоящее время Государственным таможенным комитетом налажен полноценный онлайн-обмен информацией с таможенными службами Республики Казахстан и Российской Федерации, что позволяет предупреждать значительные расхождения в торговле товарами.
2. По итогам января-октября текущего года экспорт из Республики Узбекистан в Республику Казахстан составил 951,4 млн долларов, из которых объём экспорта товаров составил 830 млн долларов, а услуг - 121,4 млн долларов.
По данным Комитета государственных доходов Министерства финансов Республики Казахстан, импорт из Республики Узбекистан в январе-октябре текущего года составил 833 млн долларов.
Следует отметить, что Комитетом государственных доходов Министерства финансов Республики Казахстан представлены только данные об импорте товаров, в которых не отражена информация об импорте услуг.
По итогам января-сентября текущего года из Республики Узбекистан в Российскую Федерацию был осуществлён экспорт товаров на сумму 1 млрд 463 млн долларов, в том числе товаров на сумму 1 млрд 209 млн долларов и услуг на сумму 254 млн долларов.
По данным Федеральной таможенной службы Российской Федерации, в январе-сентябре текущего года объём импорта товаров из Республики Узбекистан составил 1 млрд 170 млн долларов, без учёта объёма импортированных услуг.
Что касается цифр внешнеторгового оборота, вызвавших дискуссии, то здесь данные Государственного комитета Республики Узбекистан по статистике отражают совокупность объёмов экспорта товаров и услуг.
В статистических показателях стран-партнеров (Республики Казахстан и Российской Федерации) указан только объем товаров. Следовательно, значения различающихся чисел соответствуют объёму экспорта услуг.
В комментарии Государственного комитета по статистике по этому вопросу отмечается, что небольшие расхождения в экспорте товаров в основном могут иметь место в следующих случаях:
- различия в системе ведения учёта внешней торговли;
- различия в специфике оценки таможенной стоимости товара, то есть стоимость товара в контракте, приведённая к базовым ценам на момент пересечения таможенной границы;
- различия во времени учета товаров. То есть причина расхождений во внешней торговле будет связана со временем. Например, товары, выехавшие из одной страны в конце декабря, отражаются в таможенной статистике государства-партнера на дату импорта (например, в январе)
3. Излишне уплаченная сумма НДС, возникшая в результате применения “нулевой” процентной ставки НДС по экспортным операциям в Республике Узбекистан, возвращается предприятию-экспортеру в установленном порядке.
В настоящее время средства НДС возвращаются в случае представления в Государственную налоговую инспекцию документов, подтверждающих полное поступление валютных средств за отправленный на экспорт товар.
Товары, оформленные на экспорт, не отражаются в качестве экспорта в том случае, если они не пересекают территорию республики или возвращаются обратно.
Данная мера направлена на предупреждение незаконного возврата НДС из бюджета республики путем сфальсифицированных экспортных операций.
В то же время, в соответствии с постановлением Президента Республики Узбекистан № ПП-5231 от 24 августа 2021 года, в целях поддержки экспортеров и создания для них дополнительных условий, для дисциплинированных налогоплательщиков, которые своевременно обеспечивали валютные поступления в течение последнего года и не имеющих просроченных дебиторских задолженностей по экспортным контрактам, внедрена процедура возврата НДС до поступления валютных средств.
Министерство инвестиций и внешней торговли сообщает о постоянной готовности сотрудничать с журналистами, независимыми экспертами и блогерами в подготовке соответствующих аналитических материалов и публикации статей о внешнеторговых операциях и реформах, осуществляемых в целях поддержки деятельности предприятий-экспортеров.