Ўзбекистон ва Қозоғистон ўртасида АКТ соҳасида Ҳамкорлик баёни имзоланди
Ўзбекистон Республикаси Ахборот технологиялари ва коммуникацияларини ривожлантириш вазирлиги делегатсиянинг Нур-Султон шаҳрига ташрифи доирасида Ўзбекистон Республикаси Ахборот технологиялари ва коммуникацияларини ривожлантириш вазири Шерзод Шерматов Қозоғистон Республикаси рақамли ривожланиш, инновациялар ва аэрокосмик саноат вазири Багдат Мусин билан учрашув бўлиб ўтди.
Учрашув чоғида томонлар ҳамкорликни янада кучайтириш мақсадида истиқболли йўналишларни муҳокама қилишди. Унинг натижалари бўйича Ўзбекистон Республикаси Ахборот технологиялари ва коммуникацияларини ривожлантириш вазирлиги ва Қозоғистон Республикаси рақамли ривожланиш, инноватсиялар ва аэрокосмик саноат вазирлиги ўртасида келгусида ҳамкорликни мустаҳкамлаш мақсадида Протокол имзоланди. Мазкур ҳужжат қатор долзарб ва муҳим йўналишлар бўйича ўзаро муносабатларни кучайтириши назарда тутади. Хусусан:
• АКТ соҳасида ўзаро тажриба ва илғор амалиёт билан алмашиш;
• миллий алоқани таъминлаш мақсадида кенг полосали оптик толали тармоқларни, 5G алоқани кенгайтириш, сандартлаш ва мазкур технологияларни ривожлантириш;
• элеcтрон ҳукуматни ривожлантириш, шу билан бирга элеcтрон давлат хизматларни жорий этиш;
• стартапларни ривожлантириш ва АКТ йўналишлари учун кадрларни тайёрлаш соҳаларида ўзаро тажриба билан алмашиш;
• АКТ соҳасида экспорт салоҳиятини оширишда ўзаро тажриба билан алмашиш;
• пилот лойиҳалар шаклида сунъий интеллект, катта маълумотлар, Интернет буюмлари ва ақлли шаҳар технологияларни қўллаш;
• давлат органлари фаолиятини реинжиниринг қилиш (қайта йўлга қўйиш) ва уларни рақамли шаклга ўтказиш бўйича ўзаро тажриба алмашиш;
• Ижтимоий-иқтисодий ривожланиш доирасида баҳолаш ва таҳлил қилиш бўйича, шу жумладан миллий лойиҳаларни амалга ошириш, уларнинг натижаларни кўзатиб боориш ва мақсадли кўрсатқичларга эришиш учун рақамли ишланмаларни яратиш,
• дастурий таъминотни, рақамли технологияларни, эшиттириш cонтент, хажмли кўриш ва голограмма технологияларни ишлаб чиқиш;
• рақамли ривожланиш ва рақамли тайёргарлик бўйича даражаларни баҳолаш (индикаторларни) усулларни ишлаб чиқиш;
• халқаро майдонда биргаликда лойиҳаларни илгари суриш.
Томонлар ахборот технологиялари соҳасида Ўзбекистон ва Қозоғистон ўртасида ҳамкорликни ривожлантириш бўйича улкан салоҳият мавжудлиги ҳамда бу борада барча саъй-ҳаракатларни сафарбар этишга тайёр эканликларини билдирдилар.

Заключен Протокол о сотрудничестве между Узбекистаном и Казахстаном в сфере ИКТ
В рамках визита делегации Министерства по развитию информационных технологий и коммуникаций Республики Узбекистан в Нур-Султан (Республика Казахстан) состоялась встреча Министра по развитию информационных технологий и коммуникаций Республики Узбекистан Шерзода Шерматова с Министром цифрового развития, инноваций и аэрокосмической промышленности Республики Казахстан Багдатом Мусиным.
В ходе встречи стороны обсудили перспективные направления с целью укрепления дальнейшего сотрудничества. По итогам встречи был подписан Протокол о намерениях между Министерством по развитию информационных технологий и коммуникаций Республики Узбекистан и Министерством цифрового развития, инноваций и аэрокосмической промышленности Республики Казахстан с целью укрепления дальнейшего сотрудничества двух стран в сфере ИКТ. Документом предусматривается взаимодействие в ряде актуальных и важных направлений, а именно:
·       обмен опытом в области политики ИКТ и передовой практики в данной области;
·       широкополосные волоконно-оптические сети для обеспечения национальной связи, мобильная связь, включая 5G с точки зрения развертывания сети, стандартизации и развития технологий;
·       развитие электронного правительства, в том числе внедрение электронных государственных услуг;
·       обмен опытом в области стартапов и подготовки кадров в сфере ИКТ;
·       обмен опыта в повышении экспортного потенциала в области ИКТ;
·       применение искусственного интеллекта, больших данных, Интернета вещей и умных городов в форме пилотных проектов;
·       обмен опытом в проведении реинжиниринга процессов деятельности государственных органов и перевода их в цифровой формат;
·       разработка цифровых решений в области оценки и анализа социально-экономического развития, в том числе хода реализации национальных проектов, отслеживания их выполнения и достижения целевых результатов;
·       разработка программного обеспечения, цифровых технологий, а также вещательного контента, объемного просмотра и/или технологии голограмм;
·       разработка методов по оценке (индикаторов) уровня цифрового развития и цифровой готовности;
·       совместное продвижение проектов на международной арене.
Стороны отметили большой потенциал для развития сотрудничества между Узбекистаном и Казахстаном в области информационных технологий и выразили готовность мобилизовать все усилия для дальнейшего их развития.