Ўзбекистон ва Корея икки томонлама ҳамкорликни чуқурлаштириш сари интилмоқда
Ўзбекистон Республикаси Бош вазирининг ўринбосари - инвестициялар ва ташқи савдо вазири С.Умурзаков Корея Республикаси Бош вазирининг ўринбосари - иқтисодиёт ва молия вазири Хонг Нам Ки билан видеоконференция шаклида музокаралар ўтказди.
Суҳбат кун тартибидан Ўзбекистон Республикаси Президентининг Корея Республикасига бўлажак ташрифига тайёргарлик кўриш масалалари ўрин олди. Томонлар режалаштирилган тадбирларни ташкил этишда фаол ҳамкорлик қилишга содиқликларини билдирдилар, шунингдек, инвестициявий, савдо-иқтисодий ва маданий-гуманитар ҳамкорлик соҳасида ишлаб чиқилаётган келишувларни назарда тутган ҳолда, олий даражадаги ташрифнинг иқтисодий қисмини муҳокама қилдилар.
Кутилаётган тадбирларни амалий мазмун билан бойитиш ва аниқ келишувларга эришиш учун учта қўшма ишчи гуруҳ тузилганлиги маълум қилинди. Уларнинг вазифаси устувор соҳаларда икки томонлама ҳамкорлик бўйича мавжуд масалаларни тезкорлик билан ҳал қилишдан иборат бўлади.
Музокаралар якунида бўлажак ташрифнинг бир қатор ташкилий ва мазмундорлиги масалалари юзасидан келишиб олинди.

Узбекистан и Корея активно продвигаются в углублении двустороннего партнерства
Заместитель Премьер-министра – министр инвестиций и внешней торговли Республики Узбекистан С.Умурзаков в формате видеоконференции провел переговоры с заместителем Премьер-министра – министром экономики и финансов Республики Корея Хонг Нам Ки.
На повестке стояли вопросы подготовки к предстоящему визиту Президента Республики Узбекистан в Республику Корея. Стороны выразили приверженность активному взаимодействию по организации намеченных мероприятий, а также обсудили экономическую составляющую визита на высшем уровне, имея в виду прорабатываемые соглашения в области инвестиционного, торгово-экономического и культурно-гуманитарного сотрудничества.
Озвучено, что для качественного наполнения предстоящих мероприятий практическим содержанием и выхода на «твердые» договоренности созданы три совместные рабочие группы, задачей которых будет являться ускоренное решение имеющихся вопросов в части двустороннего сотрудничества в приоритетных направлениях.