Ўзбекистон-Корея экспертлар гуруҳи вакиллари билан учрашув бўлиб ўтди
Дастурий маҳсулотлар ва ахборот технологиялари технологик паркида (IT Парк) Ўзбекистон-Корея экспертлар гуруҳи вакиллари билан учрашув бўлиб ўтди.
Ушрашувда Ахборот технологиялари ва коммуникацияларини ривожлантириш вазири Шерзод Шерматов иштирок этди.
Эслатиб ўтамиз, Ўзбекистон Республикаси Ахборот технологиялари ва коммуникацияларини  ривожлантириш вазирлиги ва Корея Республикасининг Давлат бошқаруви ва хавфсизлик вазирлиги ўртасида электрон ҳукуматни янада ривожлантириш бўйича ҳамкорлик тўғрисида ўзаро Англашув меморандум имзоланган.
Меморандумга асосан электрон ҳукумат ва рақамли иқтисодиёт йўналишида амалга оширилишини режалаштирилаётган барча устувор лойиҳалар ва дастурлар ишлаб чиқиш бўйича Ўзбекистон-Корея экспертлар гуруҳи ташкил этилди.
Эксперт гуруҳ аъзолари жорий йил сентабр-ноябр ойлари давомида консултатив фаолиятни амалга ошириш учун Ўзбекистонга ташриф буюрган.
Учрашув доирасида хорижий экспертлар билан электрон ҳукумат ва рақамли иқтисодиёт соҳаларидаги қатор долзарб ё‘налишлар кўриб чиқилди, уларни ривожлантириш бўйича таклифлар билдирилди. Шунингдек, Ўзбекистон-Корея экспертлар гуруҳи вакиллари томонидан амалга оширилган ишлар бўйича ҳам маълумот берилди.
Жумладан, Ўзбекистоннинг БМТ электрон ҳукумат рейтингида ўрнини кўтариш масаласи бўйича мунтазам иш олиб борилмоқда. Олдинги рейтинг натижалари батафсил таҳлил қилиниб, БМТнинг методикаси асосида ички баҳолаш ўтказилди ва натижалардан келиб чиқиб, тавсия ва таклифлар ишлаб чиқилмоқда.
Сунъий интеллект йўналишида Корея Републикасининг миллий стратегияси ҳамда ушбу технологияларни жорий қилиш бўйича Корея тажрибаси ўрганилди. Кореялик экспертлар Ўзбекистон Республикасида сунъий интеллект технологияларини 2022-2030 йилларда ривожлантириш стратегиясини ишлаб чиқишда амалий ёрдам кўрсатишди.
IT Парк қошидаги Рақамли технологиялари ўқув марказлари фаолиятини янада такомиллаштириш бўйича Корея экспертлари томонидан Ўзбекистондаги ўқув жараёнларини оптималлаштириш бўйича IT марказлар фаолиятини мониторинг қилиш тизимини жорий қилиш таклифи берилди. Мазкур тизимини таҳминий ишга тушурилиши 2022 йилнинг иккинчи ярмида белгиланган.

Прошла встреча с представителями Узбекско-корейской экспертной группы
В Технологическом парке программных продуктов и информационных технологий (IT Park) прошла встреча с Узбекско-корейской экспертной группой.
Во встрече принял участие Министр по развитию информационных технологий и коммуникаций Шерзод Шерматов.
Напоминаем, что между Министерством по развитию информационных технологий и коммуникаций Республики Узбекистан и Министерством государственного управления и безопасности Республики Корея был заключен Меморандум о взаимопонимании в рамках сотрудничества в сфере электронного правительства.
На основе меморандума была организована Узбекско-корейская экспертная группа по разработке приоритетных проектов и программ по направлениям электронного правительства и цифровой экономики.
Члены экспертной группы в течение сентября-ноября текущего года прибыли в Узбекистан с целью оказания консультативной деятельности.
В ходе встречи были рассмотрены актуальные направления в сфере электронного правительства и цифровой экономики, высказаны предложения по их развитию. Также, со стороны представителей Узбекско-корейской экспертной дана информация о проделанной работе.
В частности, по вопросам улучшения позиций Узбекистана в рейтинге электронного правительства ООН ведется постоянная работа. Был проведен анализ предыдущих рейтинговых показателей и проведена внутренняя оценка на основе методики ООН. Исходя из результатов, разработаны предложения и рекомендации.
В направлении искусственного интеллекта была изучена национальная стратегия Республики Корея и корейский опыт по внедрению данной технологии. Корейские эксперты оказали практическую помощь по разработке Стратегии внедрения технологий искусственного интеллекта в Республике Узбекистан на 2022-2030 годы.
В рамках дальнейшего совершенствования деятельности Учебных центров цифровых технологий корейскими экспертами было выдвинуто предложение о внедрении системы мониторинга деятельности IT-центров с целью оптимизации учебных процессов. Запуск данной системы намечен на вторую половину 2022 года.