Импорт ўрнини босувчи маҳсулотлар ишлаб чиқариш устувор аҳамиятга эга
Тошкент вилоятининг Чирчиқ шаҳрида Инвестициялар ва ташқи савдо вазирлиги (ИТСВ) томонидан шаҳар ҳокимлиги ва Олмалиқ кон-металлургия комбинати кўмагида ташкил этилган навбатдаги “Ҳудудий тармоқлараро саноат ярмаркаси” бўлиб ўтди.
Тадбирда Ўзбекистон Республикаси Президенти Администрацияси вакиллари, Инвестициялар ва ташқи савдо вазирлиги, Чирчиқ шаҳар ҳокимлиги раҳбарияти, шунингдек, маҳаллий ишлаб чиқарувчилар ва тадбиркорлар иштирок этди.
Ярмаркада металлургия, кимё, электр энергетикаси, электротехника, машинасозлик, қурилиш материаллари ва қишлоқ хўжалиги техникаси ишлаб чиқариш ҳамда бошқа соҳаларда фаолият юритаётган 1000 яқин корхона томонидан ишлаб чиқарилган 4,4 мингдан кўпроқ турдаги маҳсулотлар намойиш этилди.
Ярмарка маҳаллий ишлаб чиқарувчиларни қўллаб-қувватлаш, саноат кооперацияси алоқаларини ривожлантириш ва қиймат занжирларини яратиш, маҳаллий корхоналарнинг кенг турдаги маҳсулотлари тарғиб қилиш, шунингдек, турли соҳаларда бизнес вакиллари ўртасида бевосита алоқаларни ўрнатиш мақсадида ташкил этилди.
Ярмарка доирасида Ўзбекистонда ишлаб чиқарилган импорт ўрнини босувчи маҳсулотлар намойиш этилди, истиқболли инвестициявий лойиҳаларнинг тақдимотлари ўтказилди.
Тадбир якунида Инвестициялар ва ташқи савдо вазирлиги ҳузуридаги "Электрон кооперация портали" орқали умумий қиймати 666 миллиард сўмдан ортиқ бўлган 596 ҳамкорлик шартномаси тузилди. Бундан ташқари, импорт ўрнини босувчи маҳсулотлар ишлаб чиқаришга қаратилган қўшма лойиҳаларни амалга ошириш бўйича 179 та битим имзоланди.

В приоритете — производство импортозамещающей продукции
В городе Чирчике Ташкентской области состоялась очередная «Региональная межотраслевая промышленная ярмарка», организованная Министерством инвестиций и внешней торговли (МИВТ) при содействии хокимията города, и Алмалыкского горно-металлургического комбината.
В мероприятии приняли участие представители Администрации Президента Республики Узбекистан, руководство Министерства инвестиций и внешней торговли, хокимията г.Чирчика, а также отечественные производители и предприниматели.
На ярмарке было представлено свыше 4,4 тысячи видов продукции, выпущенной на производственных мощностях порядка 1 000 предприятий, занятых в металлургической, химической, электроэнергетической, электротехнической, машиностроительной сферах, производстве строительных материалов, сельскохозяйственной техники и других отраслях промышленности.
Ярмарка организована в целях поддержки местных производителей, развития промышленных кооперационных связей и создания цепочек добавленной стоимости, ознакомления с широким ассортиментом продукции местных предприятий, а также налаживания прямых связей между представителями бизнеса в различных сферах.
В рамках ярмарки были проведены экспозиции импортозамещающей продукции, производство которой локализовано в Узбекистане и презентации перспективных инвестиционных проектов.
По итогам мероприятия через платформу Электронного кооперационного портала при Министерстве инвестиций и внешней торговли было заключено 596 договоров о сотрудничестве на сумму более 666 млрд сумов. Кроме этого, подписано 179 соглашений о реализации совместных проектов по производству импортозамещающей продукции.