Наманган вилояти саноатининг ривожланиши янги босқичга кўтарилмоқда
Ўзбекистон Республикаси Бош вазирининг ўринбосари С.Умурзаков раҳбарлигидаги ишчи гуруҳ Наманган вилоятининг саноат салоҳиятини ривожлантириш, маҳаллий тадбиркорлар ва ишлаб чиқарувчиларни қўллаб-қувватлаш борасида кўрилаётган чора-тадбирлар билан танишиш мақсадида ушбу ҳудудга жўнаб кетди.
Хусусан, ишчи гуруҳ Янги - Наманган туманида бўлди. Туманда Ўзбекистон Республикаси Президентининг Фармонига мувофиқ, мебель маҳсулотлари ишлаб чиқаришга ихтисослаштирилган кластер шаклидаги янги “Ойқирон” кичик саноат зонаси ташкил этилмоқда.
Тадбиркорлар билан очиқ учрашув чоғида эълон қилинганидек, яратилаётган КСЗ майдони 10 гектар бўлиб, жами 80 та тенг участкаларга бўлинган. Саноат майдонларини сотиш жорий йилнинг 1 декабридан бошланиб, кимошди савдоси орқали амалга оширилади. Кимошди савдоси иштирокчилари ер участкаси мулкчиликка олинган кундан бошлаб 6 ой мобайнида мебель маҳсулотлари ишлаб чиқаришни ташкил этиш мажбуриятларини ўз зиммаларига оладилар. Шу билан бирга, ишлаб чиқариш объектларида камида 50 та иш ўринлари яратилиши керак.
Таъкидланишича, ҳозирги пайтга келиб кимошди савдосида иштирок этиш учун 120 нафар тадбиркордан аризалар келиб тушган. Янги ташкил этилган КСЗ ҳудудида келгусида жойлаштириш учун умумий миқдори қарийб 50 миллион долларга тенг бўлган 53 та инвестициявий лойиҳаси ишлаб чиқилди. Янги ташкил этилган корхоналарнинг ишлаб чиқариш қувватларида таълим ва соғлиқни сақлаш муассасалари учун мебель маҳсулотлари ва унинг бутловчи қисмлари, аксессуарлар ва тайёр мебель маҳсулотлари, офис ва хонадон учун мебеллар ишлаб чиқариш йўлга қўйилади ва жами 1100 га яқин иш ўрни яратилади.
Бош вазир ўринбосари С.Умурзаков ишбилармонлар олдида сўзга чиқиб, Наманган вилоятида амалга оширилаётган ушбу ташаббусни мамнуният билан олқишлади ва тадбиркорларни яратилаётган КСЗ ҳудудида лойиҳаларни амалга оширишда ҳар томонлама ёрдам берилишига ишонтирди. Шунингдек, Ўзбекистон Республикасининг Тўғридан-тўғри инвестициялар жамғармасидан жозибадор инвестициявий лойиҳалар ташаббускорларига лойиҳа қийматининг 30 фоизигача бўлган миқдорда молиявий ёрдам ажратилиши мумкинлиги маълум қилинди.
Учрашув давомида вилоят тадбиркорлари саноат зоналари ҳудудида лойиҳаларни амалга ошириш билан боғлиқ турли масалаларни муҳокама қилиш, саволлар бериш ва бизнес-ғоялари билан бўлишиш имконига эга бўлдилар.Маҳаллий тадбиркорлар ва ишлаб чиқарувчилар ўз фаолияти давомида дуч келадиган муаммоли масалалар ҳам тилга олинди. Ишчи гуруҳ томонидан билдирилган мурожаатлар ҳар томонлама кўриб чиқилди ва ҳар бир ҳолатни ҳал этиш алгоритмлари ишлаб чиқилди. Мутасадди раҳбарларга кўтарилган муаммоларни ҳал этиш бўйича тезкор ва самарали чора-тадбирлар кўриш топширилди.
Ишчи гуруҳ Наманган шаҳрининг Давлатобод туманида ташкил этилган “Баркамол Авлод” кичик саноат зонасида ҳам бўлди. Ташриф давомида амалга оширилиши режалаштирилган лойиҳаларнинг қисқача тақдимоти ўтказилди, шунингдек, КСЗни ишга туширишни жадаллаштириш ва инвестициявий лойиҳалар ташаббускорларига амалий ёрдам кўрсатиш масалалари муҳокама қилинди.Бу ерда ҳам тадбиркорлар ва лойиҳалар ташаббускорлари билан учрашув бўлиб ўтди. Унда бизнес ташаббусларини қўллаб-қувватлаш масалалари муҳокама қилинди ҳамда ишлаб чиқарувчиларнинг мурожаатлари кўриб чиқилиб, кўтарилган ҳар бир масаланинг энг самарали ва тезкор ечими ишлаб чиқилди.

Промышленное развитие Наманганской области выходит на новый уровень
29 ноября текущего года рабочая группа под руководством заместителя Премьер-министра Республики Узбекистан С.Умурзакова выехала в Наманганскую область с целью ознакомления с предпринимаемыми мерами по развитию промышленного потенциала области и поддержки отечественных предпринимателей и производителей.
Так, в частности, рабочая группа посетила Янги - Наманганский район, где в соответствии с Постановлением Президента Республики Узбекистан создается новая малая промышленная зона кластерного типа «Ойкирон», специализированная для производства мебельной продукции.
Как было объявлено в ходе открытой встречи с предпринимателями, площадь создаваемой МПЗ составляет 10 гектаров, которые разделены на равные участки – всего 80 лотов. Реализация промышленных площадок будет проводиться посредством аукциона начиная с 1 декабря текущего года. Участники аукциона принимают на себя обязательства по созданию производства мебельной продукции в течение 6 месяцев с момента получения земельного участка в собственность. При этом количество создаваемых на производствах рабочих мест дожно быть не менее 50 единиц.
Отмечалось, что уже по состоянию на текущий момент для участия в аукционе были поданы заявки от 120 предпринимателей. Для дальнейшего размещения на территории создаваемой МПЗ разработано 53 инвестиционных проекта на общую сумму порядка 50 млн долларов. На производственных мощностях вновь создаваемых предприятий будет запущено производство мебельной продукции, комплектующих, аксессуаров и готовой мебели для объектов системы образования и здравоохранения, офисной и бытовой мебели, что в совокупности позволит создать около 1 100 рабочих мест.
Выступая перед предпринимателями, заместитель Премьер-министра С.Умурзаков приветствовал реализацию данной инициативы в Наманганской области и заверил предпринимателей, что им будет оказана всесторонняя поддержка в реализации проектов на территории создаваемой МПЗ. Также было озвучено, что инициаторы привлекательных инвестиционных проектов смогут рассчитывать на финансовое содействие со стороны Фонда прямых инвестиций Республики Узбекистан в размере до 30 процентов от стоимости проекта.
В ходе встречи предприниматели области получили возможность обсудить различные аспекты, связанные с реализацией проектов на территории промышленных зон, задать интересующие вопросы и поделиться своими бизнес-инициативами. Также были озвучены проблемные вопросы, с которыми местные предприниматели и производители сталкиваются в процессе своей деятельности. Рабочей группой были всесторонне рассмотрены полученные обращения и выработаны алгоритмы решения по каждому кейсу. Ответственным руководителям были даны поручения принять оперативные и действенные меры по решению озвученных проблем.
Также рабочая группа посетила малую промышленную зону «Баркамол авлод», создаваемую в Давлатабадском районе города Намангана, где была проведена краткая презентация проектов, планируемых к реализации, а также обсуждены вопросы, связанные с ускорением запуска МПЗ и оказанием практической поддержки инициаторам инвестиционных проектов. Здесь также состоялась встреча с предпринимателями и инициаторами проектов, в ходе которой были обсуждены вопросы поддержки бизнес-инициатив, рассмотрены обращения производителей с незамедлительной выработкой наиболее эффективных решений по каждому поднятому вопросу.