Тиббиёт марказлари лойиҳалари тақдимот қилинди
Президент Шавкат Мирзиёев 29 ноябрь куни онкология ва эндокринология тиббиёт марказлари қурилишига оид лойиҳалар тақдимоти билан танишди.
Бу икки йўналиш инсон умри, ҳаёт сифати, генофонд соғломлигини белгилайдиган долзарб соҳалардир. Шифохоналарга мурожаатлар ва жойларда ўтказилган тиббий кўриклар таҳлили бундай касалликлар кўп учраётганини кўрсатган. Бу йўналишдаги республика марказларининг бинолари ҳам эскирган эди.
Ҳолат билан бевосита танишиш мақсадида давлатимиз раҳбари шу йил май ойида Республика ихтисослаштирилган онкология ва радиология илмий-амалий тиббиёт марказини бориб кўрган эди. Шундан келиб чиқиб, 27 май куни Президентнинг “Аҳолига гематология ва онкология хизматларини кўрсатиш тизимини янада такомиллаштириш тўғрисида”ги қарори қабул қилинди. Унда Республика онкология ва радиология тиббиёт маркази учун янги замонавий бинолар қурилиши ва жиҳозлаш белгиланган эди.
Шундан сўнг, хорижий клиникаларнинг илғор тажрибаси, шифокор ва беморлар учун барча шароитлар ҳисобга олиниб, лойиҳа ишлаб чиқилди. Ўтган галги тақдимотларда билдирилган фикрлар асосида у янада такомиллаштирилди.
Янги бино 10 қаватли бўлади. 3 қаватли ерости қисмида радиология ва нур терапия, позитрон-эмиссион томография, радиоизотоп текшириш каби бўлимлар жойлаштирилади. Марказда иммунотерапия, таргет терапия, чизиқли тезлаткич ёрдамида ва стереотоксик нур терапия, радиохирургия каби янги даволаш услублари жорий этилади. Ушбу янги бино Тошкент тиббиёт академиясининг 2-клиникаси ҳудудида қурилади.
Юртимиздаги улкан илмий, диагностик ва даволаш салоҳиятига эга муассасалардан яна бири Республика ихтисослаштирилган эндокринология илмий-амалий тиббиёт марказидир. Унда 288 ўринли стационар бўлим ва 250 кишига мўлжалланган маслаҳат-диагностика клиникаси бор. Марказнинг ҳозирги биноси 1974 йилда қурилган, моддий-техник базаси эскирган.
Шу боис, ушбу муассаса учун Тошкент тиббиёт академиясининг 1-клиникаси негизида янги мажмуа барпо этиш режалаштирилган. Бу марказнинг шароитларини яхшилаб, хизматлар турини кенгайтиради. Хусусан, бугунги кунда эндокринология марказида 14 та бўлим бўлса, янги мажмуада яна 14 та бўлим очиш учун имконият яратилади.
Президент қурилиш лойиҳаларини маъқуллаб, энди иш тизимини тўғри йўлга қўйиш ва тиббий хизмат сифатига эътибор қаратиш кераклигини таъкидлади. Марказларга хориждан мутахассислар жалб этиш, шифокорларни жаҳон тиббиёти ютуқлари асосида қайта ўқитиш, илмий тадқиқотларни рағбатлантириш бўйича кўрсатмалар берилди. Ушбу республика марказларини қуриш билан бирга ҳудудлардаги диспансер ва поликлиникаларда шароитларни яхшилаш, замонавий ташхис ускуналари етказиб бериш, шифокорлар малакасини ошириш муҳимлиги қайд этилди.

Projects for the construction of medical centers presented
On November 29, President Shavkat Mirziyoyev got acquainted with the presentation of projects for the construction of medical centers for oncology and endocrinology.
Prevention and treatment of oncological and endocrinological diseases have an important place in the activities of the healthcare system aimed at ensuring a long and high-quality human life, maintaining a healthy gene pool.
Analysis of visits to medical institutions and examinations at places shows an increase in the incidence of diseases in these areas. Meanwhile, the material and technical base of specialized republican centers has ceased to meet the requirements.
In May this year, the Head of the state visited the Republican Specialized Scientific and Practical Medical Center of Oncology and Radiology to get acquainted with the state of affairs in the sphere. As a result of the visit on May 27, the President adopted a resolution “On further improving the system of providing hematological and oncological services to the population”. The document provides for new buildings for the Republican Medical Center of Oncology and Radiology.
The design of the facilities was developed taking into account the best practices of foreign clinics. It provides all the conditions for the attending staff and patients. Later, the project was finalized taking into account the opinions and comments made during the presentations.
The new building will have 10 floors and a three-level underground part, in which it is planned to place the departments of radiology and radiation therapy, positron emission tomography, and radioisotope research. The center will provide new treatments such as immunotherapy, targeted therapy, linear accelerator therapy and stereotoxic radiation therapy, radiosurgery. The new building will be located on the territory of the second clinic of Tashkent Medical Academy.
The Republican Medical Center for Endocrinology is one of the scientific and practical institutions with great potential for research, diagnosis and treatment. It has a 288-bed hospital and consultation and diagnostic polyclinic with 250 appointments per day. The current building of the center was built in 1974. Its material and technical base are outdated.
In this regard, it is planned to build a new complex for the institution based on the first clinic of Tashkent Medical Academy. This will improve the conditions of the center and expand the range of services. In particular, if today there are 14 departments in the endocrinology center, 14 more departments will be opened in the new complex.
Having approved the projects, the President noted the need for properly organizing work and focusing on the quality of medical services. Instructions were given on attracting foreign specialists to the centers, retraining doctors based on modern achievements of world medicine, and stimulating scientific research. It was noted that along with the construction of republican centers, it is necessary to improve conditions in regional dispensaries and polyclinics, equip them with modern diagnostic equipment, improve the qualifications of doctors.