Тиббиёт марказлари лойиҳалари тақдимот қилинди
Президент Шавкат Мирзиёев 29 ноябрь куни онкология ва эндокринология тиббиёт марказлари қурилишига оид лойиҳалар тақдимоти билан танишди.
Бу икки йўналиш инсон умри, ҳаёт сифати, генофонд соғломлигини белгилайдиган долзарб соҳалардир. Шифохоналарга мурожаатлар ва жойларда ўтказилган тиббий кўриклар таҳлили бундай касалликлар кўп учраётганини кўрсатган. Бу йўналишдаги республика марказларининг бинолари ҳам эскирган эди.
Ҳолат билан бевосита танишиш мақсадида давлатимиз раҳбари шу йил май ойида Республика ихтисослаштирилган онкология ва радиология илмий-амалий тиббиёт марказини бориб кўрган эди. Шундан келиб чиқиб, 27 май куни Президентнинг “Аҳолига гематология ва онкология хизматларини кўрсатиш тизимини янада такомиллаштириш тўғрисида”ги қарори қабул қилинди. Унда Республика онкология ва радиология тиббиёт маркази учун янги замонавий бинолар қурилиши ва жиҳозлаш белгиланган эди.
Шундан сўнг, хорижий клиникаларнинг илғор тажрибаси, шифокор ва беморлар учун барча шароитлар ҳисобга олиниб, лойиҳа ишлаб чиқилди. Ўтган галги тақдимотларда билдирилган фикрлар асосида у янада такомиллаштирилди.
Янги бино 10 қаватли бўлади. 3 қаватли ерости қисмида радиология ва нур терапия, позитрон-эмиссион томография, радиоизотоп текшириш каби бўлимлар жойлаштирилади. Марказда иммунотерапия, таргет терапия, чизиқли тезлаткич ёрдамида ва стереотоксик нур терапия, радиохирургия каби янги даволаш услублари жорий этилади. Ушбу янги бино Тошкент тиббиёт академиясининг 2-клиникаси ҳудудида қурилади.
Юртимиздаги улкан илмий, диагностик ва даволаш салоҳиятига эга муассасалардан яна бири Республика ихтисослаштирилган эндокринология илмий-амалий тиббиёт марказидир. Унда 288 ўринли стационар бўлим ва 250 кишига мўлжалланган маслаҳат-диагностика клиникаси бор. Марказнинг ҳозирги биноси 1974 йилда қурилган, моддий-техник базаси эскирган.
Шу боис, ушбу муассаса учун Тошкент тиббиёт академиясининг 1-клиникаси негизида янги мажмуа барпо этиш режалаштирилган. Бу марказнинг шароитларини яхшилаб, хизматлар турини кенгайтиради. Хусусан, бугунги кунда эндокринология марказида 14 та бўлим бўлса, янги мажмуада яна 14 та бўлим очиш учун имконият яратилади.
Президент қурилиш лойиҳаларини маъқуллаб, энди иш тизимини тўғри йўлга қўйиш ва тиббий хизмат сифатига эътибор қаратиш кераклигини таъкидлади. Марказларга хориждан мутахассислар жалб этиш, шифокорларни жаҳон тиббиёти ютуқлари асосида қайта ўқитиш, илмий тадқиқотларни рағбатлантириш бўйича кўрсатмалар берилди. Ушбу республика марказларини қуриш билан бирга ҳудудлардаги диспансер ва поликлиникаларда шароитларни яхшилаш, замонавий ташхис ускуналари етказиб бериш, шифокорлар малакасини ошириш муҳимлиги қайд этилди.

Состоялась презентация проектов по строительству медицинских центров
Президент Шавкат Мирзиёев 29 ноября ознакомился с презентацией проектов строительства медицинских центров онкологии и эндокринологии.
Профилактика и лечение онкологических и эндокринологических заболеваний занимают важное место в деятельности системы здравоохранения, направленной на обеспечение долгой и качественной жизни человека, сохранение здорового генофонда. Анализ обращений в медицинские учреждения и обследований на местах показывает рост заболеваемости по этим направлениям. Между тем материально-техническая база профильных республиканских центров перестала отвечать требованиям.
Для ознакомления с положением дел в сфере глава государства в мае текущего года посетил Республиканский специализированный научно-практический медицинский центр онкологии и радиологии. По итогам посещения 27 мая было принято постановление Президента «О дальнейшем совершенствовании системы оказания населению гематологических и онкологических услуг». Документом предусмотрено строительство новых зданий для Республиканского медицинского центра онкологии и радиологии.
Проект сооружений был разработан с учетом передового опыта зарубежных клиник, в нем предусмотрены все условия для лечащего персонала и пациентов. Позже проект был доработан с учетом мнений и замечаний, прозвучавших в ходе презентаций у Президента.
Новое здание будет иметь 10 этажей и трехуровневую подземную часть, в которой намечено разместить отделения радиологии и лучевой терапии, позитронно-эмиссионной томографии, радиоизотопного исследования. В центре будут представлены новые методы лечения, такие как иммунотерапия, таргетная терапия, терапия на линейном ускорителе и стереотоксическая лучевая терапия, радиохирургия. Новое здание расположится на территории второй клиники Ташкентской медицинской академии.
Республиканский медицинский центр эндокринологии является одним из научно-практических учреждений с большим потенциалом для исследовательской деятельности, диагностики и лечения. В нем функционируют стационар на 288 коек и консультационно-диагностическая поликлиника на 250 приемов в сутки. Нынешнее здание центра построено в 1974 году, его материально-техническая база устарела.
В связи с этим для учреждения планируется построить новый комплекс на базе первой клиники Ташкентской медицинской академии. Это улучшит условия центра и расширит спектр услуг. В частности, если сегодня в эндокринологическом центре действуют 14 отделений, то в новом комплексе откроются еще 14 отделений.
Одобрив проекты, Президент подчеркнул необходимость правильно организовать работу и сделать упор на качество медицинских услуг. Даны указания по привлечению в центры зарубежных специалистов, переобучению врачей на основе современных достижений мировой медицины, стимулированию научных исследований. Наряду со строительством республиканских центров необходимо улучшить условия в региональных диспансерах и поликлиниках, оснастить их современным диагностическим оборудованием, повысить квалификацию врачей, отмечалось на совещании.