“Ўзбекистон – Корея электрон ҳукумат ва рақамли иқтисодиёт соҳасида ҳамкорлик форуми” бўлиб ўтди
Бугун, 26-ноябр куни Тошкент шаҳридаги Инҳа университетида “Ўзбекистон – Корея электрон ҳукумат ва рақамли иқтисодиёт соҳасида ҳамкорлик форуми” бўлиб ўтди. Унда Ахборот технологиялари ва коммуникацияларни ривожлантириш вазири Шерзод Шерматов иштирок этди.
Форумни ўтказиш асосий мақсади – Ўзбекистон ва Корея ўртасида электрон ҳукумат ва рақамли иқтисодиёт соҳасида билим ва тажриба билан алмашиш. Тадбирда қатор вазирлик ва идора, хўжалик бирлашмалари ва банкларнинг вакиллари, Тошкент шаҳридаги Инҳа университетининг профессор-ўқитувчилари ҳамда халқаро экспертлар иштирок этди.
Форумни Ахборот технологиялари ва коммуникацияларни ривожлантириш вазири Ш. Шерматов очиб берди. Вазир таъкидлаганидек, электрон ҳукумат ривожлантириш ва рақамли технологияларни кенг жорий этишда вазирлик ва идоралар, хўжалик бирлашмаларининг ҳам кўмаги зарур бўлади.
“Ишонч билан айтиш мумкинки, бугунги сарҳисоб форуми барча учун фойдали бўлиши билан бирга, фуқароларимиз турмуш тарзида ИТ технологияларни кенг қўллаш ва ҳаётнинг давлат бошқаруви ва иқтисодиёт тармоқларини рақамлашитириш борасидаги ишларимиз учун пойдевор бўлиб хизмат қилади” – деди АКТ вазири Ш. Шерматов.
Форум доирасида Ахборот технологиялари ва коммуникацияларини ривожлантириш вазирлиги ва Корея Республикаси Давлат бошқаруви ва хавфсизлик вазирлиги ўртасида 2020 йилда имзоланган Меморандум доирасида электрон ҳукумат ва рақамли иқтисодиёт соҳасида ҳамкорлик қилиш бўйича Ўзбекистон-Корея экспертлар гуруҳи фаолиятининг натижалари ҳам тақдим қилинди.

Министр ИКТ принял участие в форуме «Узбекистан-Корея: сотрудничество в сфере электронного правительства и цифровой экономики»
Сегодня, 26 ноября в Университете Инха в Ташкенте начал свою работу форум «Узбекистан-Корея: сотрудничество в сфере электронного правительства и цифровой экономики». В нем участие принял Министр по развитию информационных технологий и коммуникаций Шерзод Шерматов.
Основная цель проведения форума — обмен опытом и знаниями между Узбекистаном и Кореей в сфере электронного правительства и цифровой экономики. В нем приняли участие представители министерств и ведомств, хозяйственных объединений и банков, преподаватели Университета Инха в Ташкенте, а также международные эксперты.
На форуме с приветственной речью выступил Министр по развитию информационных технологий и коммуникаций Ш. Шерматов. Как отметил Министр, в вопросах развития электронного правительства и широкого внедрения цифровых технологий необходимо также содействие министерств и ведомств, хозяйственных объединений.
«Можно с уверенностью говорить, что данный форум принесет ощутимую пользу для всех его участников, а также станет фундаментом деятельности по широкому применению IT-технологий в жизнедеятельности граждан и цифровизации сферы государственного управления и отраслей экономики», — добавил Министр ИКТ Ш. Шерматов.
В ходе форума прошла также презентация результатов деятельности Узбекско-корейской экспертной группы в рамках заключенного в 2020 году Меморандума между Министерством по развитию информационных технологий и коммуникаций Республики Узбекистан и Министерством государственного управления и безопасности Республики Корея по сотрудничеству в сфере электронного правительства и цифровой экономики.