Корея бизнеси Ўзбекистонда янги лойиҳаларни амалга оширишга тайёр
Сеулда Ўзбекистон Республикаси Бош вазирининг ўринбосари – инвестициялар ва ташқи савдо вазири С.Умурзаков раҳбарлигидаги Ўзбекистон ҳукумати делегацияси Корея Республикаси йирик бизнес ва давлат корпорациялари вакиллари иштирокида давра суҳбати ўтказди.
Тадбирда Samsung Group, KIA Motors, LG Corporation, POSCO Group, Hyundai Motor Group, Lotte Group, Korea Telecom, KNOC каби компаниялар раҳбарлари, шунингдек, KITA Корея халқаро савдо уюшмаси ва “КУБА” Корея-Ўзбекистон ишбилармонлар ассоциацияси вакиллари иштирок этди.
Давра суҳбатида С.Умурзаков сўзга чиқиб, Ўзбекистоннинг ижтимоий-иқтисодий ислоҳотлар йўлидан барқарор ҳаракатланаётганини ҳамда иқтисодиётнинг ошкоралигини ошириш ва жаҳон иқтисодий маконига интеграциялашни давом этишга интилаётганини таъкидлади. У, шунингдек, Корея бизнес вакилларини Ўзбекистонда яратилган ноёб имкониятлардан фойдаланишга таклиф этди, тегишли масалаларни ҳал этишда ҳар томонлама қўллаб-қувватлашга тайёр эканини билдирди.
Ўзбекистон делегацияси раҳбарининг нутқи давомида бир қатор йирик корейс компанияларининг Ўзбекистонда кенг кўламли юқори технологик лойиҳаларни амалга ошириш тажрибаси қайд этилди. Сўнгги бир неча йил ичида ўзаро муносабатлари сифат жиҳатидан янги босқичга кўтарилган Ўзбекистон ва Корея ўртасидаги иқтисодий шерикликни мустаҳкамлашда ишбилармон доираларнинг роли алоҳида таъкидланди.
Энергетика, енгил саноат, металлургия, ахборот технологиялари, фармацевтика, қурилиш материаллари ишлаб чиқариш ва электротехника каби соҳаларда қўшма лойиҳаларни амалга ошириш ҳамда саноат кооперациясини йўлга қўйиш учун кенг имкониятлар ва ишга солинмаган захиралар муҳокама этилди.
Корея бизнесининг вакиллари ўз компаниялари ҳақида маълумот бердилар ҳамда ҳамкорликнинг устувор йўналишлари ва тармоқлари, шунингдек, қўшма лойиҳалар доирасида ўзаро манфаатли шериклик механизмларига тўхталиб, келгусида Ўзбекистонда фаолият юритиш режалари ҳақида фикр юритдилар.
Давра суҳбатида Ўзбекистон ва Корея ишбилармон доиралари ўртасида тўғридан-тўғри алоқаларни йўлга қўйиш бўйича қўшма ташаббусларни амалга оширишни назарда тутган ҳолда, Корея халқаро савдо уюшмаси билан ҳамкорлик тўғрисида келишувга эришилди. Ана шундай ташаббуслардан бири сифатида яқин келажакда Ўзбекистон-Корея бизнес-форуми ташкил этилиши кутилмоқда.

Корейский бизнес готов к реализации новых проектов в Узбекистане
В Сеуле правительственная делегация Узбекистана под руководством заместителя Премьер-министра – министра инвестиций и внешней торговли С.Умурзакова провела круглый стол с участием представителей крупного корейского бизнеса и государственных корпораций.
В мероприятии также приняли участие руководители таких компаний, как Samsung Group, KIA Motors, LG Corporation, POSCO Group, Hyundai Motor Group, Lotte Group, Korea Telecom, KNOC, а также представители Корейской ассоциации международной торговли KITA и Корейско-Узбекской бизнес ассоциации «КУБА».
Выступая в ходе круглого стола, С.Умурзаков отметил уверенное продвижение Узбекистана по пути социально-экономических реформ, его нацеленность на повышение прозрачности экономики и продолжение интеграции в мировое экономическое пространство, предложил представителям корейского бизнеса воспользоваться уникальными возможностями, созданными в Узбекистане, и выразил готовность оказать всестороннюю поддержку в решении сопутствующих вопросов.
В ходе выступления главы узбекской делегации был отмечен опыт ряда крупных корейских компаний, реализующих масштабные высокотехнологичные проекты в Узбекистане. Подчёркнута роль деловых кругов как движущей силы укрепления экономического партнерства между Узбекистаном и Кореей, взаимоотношения которых в течение последних нескольких лет вышли на качественно новый уровень.
Были раскрыты широкие возможности и незадействованные резервы для реализации совместных проектов и налаживания промышленной кооперации по таким направлениям, как энергетика, легкая промышленность, металлургия, информационные технологии, фармацевтика, производство строительных материалов и электротехники.
Представители корейского бизнеса озвучили информацию о своих компаниях и изложили видение предстоящей деятельности в Узбекистане, отметив приоритетные направления и отрасли для сотрудничества, а также взаимовыгодные механизмы партнерства в рамках совместных проектов.
В ходе круглого стола была достигнута договоренность о сотрудничестве с Корейской ассоциацией международной торговли, имея в виду реализацию совместных инициатив по налаживанию прямых связей между деловыми сообществами Узбекистана и Кореи. Ожидается, что одной из подобных инициатив станет организация в ближайшее время Узбекско-Корейского бизнес-форума.